Notowania

#kolej2023
25.01.2019 01:00

66 mld zł na inwestycje kolejowe. 90 proc. środków zaangażowanych

PKP Polskie Linie Kolejowe mają do wydania 66 mld zł na inwestycje do 2023 r. Jak przyznaje w rozmowie z money.pl prezes Ireneusz Merchel, przedstawiciele spółki nie zastanawiają się, czy firma zdoła je wydać, ale ile jeszcze mogłaby zrobić, gdy środków było więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl)
Ireneusz Merchel w studio money.pl (Fot: Money.pl)

- Krajowy Program Kolejowy to ponad 66 mld zł. W tej chwili mamy zrealizowane projekty o wartości 10 mld zł, w realizacji projekty o wartości 32 mld zł, a w procedurach przetargowych i projektowaniu na około 20 mld zł. To oznacza, że 90 proc. środków na Program jest już zaangażowanych, albo za chwilę będzie wydawane – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK. Jak dodał, KPK „na pewno do końca 2023 r. zostanie zrealizowany zgodnie z założeniami”. – Już nie mówimy, czy zrealizujemy, ale pytamy się, ile jeszcze chcielibyśmy dodatkowych środków finansowych – zaznaczył i przyznał, że trwają rozmowy o możliwości zwiększenia puli pieniędzy na tę perspektywę.

Prezes PKP PLK mówił także o modernizacji linii średnicowej. Jak wskazał przeznaczony na ten cel 1 mld zł w obecnej perspektywie wystarczy na przygotowanie dokumentacji, remont i ponowne uruchomienie dla ruchu stacji Warszawa Główna, modernizację Warszawy Gdańskiej oraz gruntowną przebudowę Warszawy Zachodniej.

Kolejne etapy, w tym prace na samej linii kolejowej oraz dworcu Warszawa Wschodnia to już zadania na kolejną perspektywę finansową. Ireneusz Merchel w rozmowie z money.pl mówił także o pracach na linii kolejowej nr 7 oraz słowach premiera Mateusza Morawieckiego, który obiecał walkę z wykluczeniem transportowym w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-01-2019

TrojPesa zarobi brawo pis !

26-01-2019

2305Właśnie - wykluczenie transportowe sporej części Lubelszczyzny dzięki znakomicie przeprowadzonej modernizacji lk 7 - nikt nie wie kiedy ta … Czytaj całość

29-01-2019

marianNieważne ile sie wyda ale ile sie za to zrobi

Rozwiń komentarze (37)