Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
WZI
|

8 firm na start. Ruszą szczepienia w zakładach pracy

48
Podziel się:

Szczepienia w zakładach pracy mają się rozpocząć najpóźniej 10 maja - poinformował w środę wicepremier Jarosław Gowin. Zakończyły się negocjacje z przedsiębiorcami, którzy mają organizować w swoich firmach punkty szczepień. W pilotażu weźmie udział 8 firm.

8 firm na start. Ruszą szczepienia w zakładach pracy
Przedsiębiorcy ustalili z Jarosławem Gowinem, jak będzie przebiegał proces szczepień w miejscach pracy (Twitter)

W programie pilotażowym, o czym jako pierwsi informowaliśmy w money.pl, weźmie udział 8 przedsiębiorstw - 4 prywatne i 4 spółki Skarbu Państwa.

Program pilotażowy zacznie się na początku maja. Jak zapowiada wicepremier Gowin, jeśli wszystko pójdzie dobrze, od 10 maja szczepienia w zakładach pracy powinny ruszyć pełną parą.

Zobacz także: Narodowy Program Szczepień. Lekarz skomentował sondaż dla WP

W środę Jarosław Gowin oznajmił, że postulat został zaakceptowany i rodziny pracowników również zostaną zaszczepione.

- Szczepienia to warunek, aby uniknąć śmierci i uszczerbków zdrowotnych dla tysięcy, a może nawet dziesiątków tysięcy Polaków. To jest również warunek, żeby gospodarka mogła funkcjonować bez ograniczeń sanitarnych - powiedział w środę podczas konferencji dot. szczepień w zakładach pracy wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. 

Wzory dokumentów, jakie pracodawca powinien podpisać z pracownikiem przed szczepieniem, będą dostępne w przyszłym tygodniu. Wtedy też poznamy szczegóły dotyczące daty rozpoczęcia szczepień.

Jak będą wyglądały szczepienia w zakładach pracy?

Przedsiębiorcy nie dostaną możliwości wyboru szczepionki, która zostanie podana zgłaszającym się pracownikom. Jak tłumaczy wicepremier, doprowadziłoby to do spowolnienia procesu szczepień

Gowin poinformował też, że rząd nie przewiduje, aby firmy mniejsze przystępowały do programu szczepień w zakładach pracy, ze względów logistycznych.

O tym, które firmy dostana szczepionki, decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Do zadań pracodawcy będzie należało poinformowanie pracowników o możliwości zaszczepienia się. Będzie też musiał przygotować pomieszczenie zgodnie ze wskazówkami, jakie otrzyma od podmiotu leczniczego, który będzie te szczepienia przeprowadzał. Za szczepienia i ewentualne błędy w czasie podawania preparatu odpowiedzialna będzie przychodnia, której zlecono zadanie. Będzie ona też zbierała i przetwarzała informacje medyczne o pacjentach, wobec czego pracodawca nie musi się obawiać dodatkowych obowiązków wynikających z przepisów o ochronie danych osobowych.

- Życie i zdrowie ludzi jest najważniejsze - tak pracowników, jak pracodawców, ale zdrowie gospodarki jest równie ważne - powiedział podczas konferencji Marek Goliszewski, prezes firmy BCC, która bierze udział w pilotażu.

Szczepienia będzie mógł przeprowadzić pracodawca, któremu uda się zebrać grupę co najmniej 500 chętnych. Nie muszą to być wyłącznie jego pracownicy, bo nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprosił również pracowników firm działających w tym samym budynku.

Jak poinformował wiceprezydent Pracodawców RP Rafał Baniak, firmy mogą zdecydować, aby pracodawcy przyznali szczepionym pracownikom dodatkowy dzień wolny. Co prawda nie ma ku temu przesłanek wynikających z obowiązujących przepisów, ale jego zdaniem, "dzień pracy w kontekście ryzyka zachorowania pracownika jest kosztem, który może zostać przez firmy poniesiony".

- Mamy świadomość tego, że po stronie pracodawcy wynika również obowiązek, żeby swoich pracowników zwyczajnie zachęcić do wzięcia udziału w programie szczepień w ramach swoich firm - powiedział Baniak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
nieudolnośćPI...
rok temu
w tym tygodniu pod względem ilości zgonów wyprzedziliśmy nawet brazylie - to wynik polityki PIS w stosunku do seniorów, skandaliczna organizacja szczepień- nie dotarto do najuboższych seniorów biednych bez komputera, mających problemy z chodzeniem, przewlekle chorych, ... ale aby się chwalić ilością zaszczepionych wprowadzono 40 latków, dziwne grupy zawodowe..... w efekcie dziennie umiera 600-900 Polaków
Gryfwald
rok temu
To tylko pokazuje jak (nie)Rząd jest nieudolny, łupią przedsiębiorców, ale całą odpowiedzialność za nie udolność szczepień teraz na nich zrzucą
Tak będzie
rok temu
A jak odmówisz to na drugi dzień wypowiedzenie umowy.
nori
rok temu
Podajesz strażnikowi przemysłowemu przepustkę a on ci myk strzykawką w ramię . I nie ma zmiłuj !
Dorota
rok temu
Jakie to firmy. Skoro rusza pilotaż tzn że firmy są już wybrane. I co to tajemnica?
...
Następna strona