Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|
aktualizacja

80 escape roomów do zamknięcia. "Będą traktowane jak miejsca podwyższonego ryzyka"

18
Podziel się:

- Nadzór budowlany wszczął postępowania w połowie escape roomów w Polsce, 80 zostało zamkniętych, a 74 musi zapłacić kary – powiedziała minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Jak dodała, służby nadal będą je kontrolować.

To efekt kontroli po tragicznym pożarze w Koszalinie.
To efekt kontroli po tragicznym pożarze w Koszalinie. (123RF)

- Zleciliśmy kontrole w escape roomach, są też zamykane lokale, w których zauważono nieprawidłowości. W krótkim czasie będzie gotowy szczegółowy raport pokontrolny, na podstawie którego podejmowane będą decyzje w zakresie działań escape roomów – powiedział premier Mateusz Morawiecki po odprawie na temat sytuacji w tzw. pokojach zagadek.

- Zwróciliśmy się do prezesa GUS-u o przygotowanie specjalnego kodu dla działalności gospodarczej, która wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Chodzi o działalność rozrywkową w miejscach zamkniętych. Taka podklasa pojawi się w dziale 93 o działalności sportowo-rekreacyjnej. Takiego kody nie było dotychczas w polskiej klasyfikacji – powiedziała z kolei minister przedsiębiorczości, Jadwiga Emilewicz.

OGLĄDAJ: Jacek Sasin odpowiada Durczokowi ws. Koszalina. Mocne słowa

Jak dodała, nadzór budowlany przeprowadził kontrole w 436 z 460 tzw. pokoi zagadek. Postępowania wszczęto w 222 takich miejscach, 80 zostało zamkniętych, a na 74 nałożono kary.

- Rząd rozpocznie prace nad zmianami w prawie, aby podnieść wymagania dotyczącego obiektów budowalnych, które będą eksploatowane jako pokoje zagadek. Zgoda na prowadzenie działalności nie będzie możliwa bez ekspertyzy rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń – dodała minister Emilewicz.

Minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński mówił z kolei, że działalność gospodarcza nie może zagrażać bezpieczeństwu obywateli. Wyjaśnił, że służby które mu podlegają, również przeprowadziły wiele działań kontrolnych.

- My tych działań nie sprowadzamy tylko do pokoi zagadek. Mówimy o wszystkich miejscach, w których prowadzona jest działalność rozrywkowa, w której jest wielu uczestników, w których utrudniona jest ewakuacja. Nie chodzi karanie przedsiębiorców, którzy są sola gospodarki. Chodzi o to, by chęć zysku nie była ważniejsza od bezpieczeństwa – wyjaśnił Brudziński.

Minister wymienił, że straż pożarna skontrolowała 520 lokali, stwierdziła 2 tys. uchybień, wydano 102 decyzje o zakazie eksploatacji.

- Najgroźniejsze uchybienia dotyczyły zamykania drzwi ewakuacyjnych, braku gaśnic, za wąskich korytarzy ewakuacyjnych, prowizorycznych instalacji przeciwpożarowych, braku przeglądów i instrukcji bezpieczeństwa – wymieniał minister.

Najwięcej inspekcji było w placówkach na Pomorzu, Śląsku i Mazowszu. Cześć przedsiębiorców już zaczęła naprawiać uchybienia.

Działania są pokłosiem tragedii do jakiej doszło w Koszalinie. Grupa nastolatek, która świętowała urodziny jednej z nich, zginęła w wyniku pożaru w pokoju zagadek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
WYRÓŻNIONE
Antek
6 lat temu
A jak tam zamek w puszczy ? Już wyburzony ?
Marek
6 lat temu
Bardzo prsoszę zająć też się biznes tz. bungee w polsce. Pełno jest tam nieprawidłowości i zaniedbań. Wiem to można powiedzieć z autopsji.
qperNIK
6 lat temu
Trwa nagonka na escape roomy a tymczasem takich niebezpiecznych miejsc w Polsce są tysiące. To wcale nie musi to być escape room. Gabinet lekarski, solarium, kancelaria prawnicza, fryzjer, knajpa, kosmetyczka, warsztat samochodowy a nawet biuro czy urząd. Wszędzie gdzie na drodze wyjścia postawiono butlę z chińskim piecykiem, bo było zimno w poczekalni. Wystarczy chwila i giną ludzie. Niedawno (już po pożarze w Koszalinie) w Warszawie usmażył się w ten sposób ochroniarz w budce parkingowej. Do podłączenia kuchenki gazowej w domu potrzeba speca z uprawnieniami. Do podłączenia przenośnego badziewia typu chiński piecyk i butla nie potrzeba żadnych uprawnień. A to butla jest znacznie bardziej niebezpieczna. Zawiera znacznie bardziej niebezpieczny gaz bo o większej wartości energetycznej i pod wielokrotnie większym ciśnieniem niż w miejskiej instalacji z gazem ziemnym.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (18)
Kamerzysta
6 lat temu
Brakuje siekier pistoletow i bomb sami sie powybijaja / pomysl bombowy pozytywny- za duzo filmow sincefiction
janusz
6 lat temu
Chory kraj. PiS-owcom się wydaje ze wszystko trzeba regulować, nakładać drakońskie kary, wymuszać idiotyczne monitoringi ubojni, kibli (proponuję, bo też zamknięte pomieszczenia), złomowisk. na drogach giną ludzie - zlikwidować drogi !! Swoją drogą jak czytam sąsiednie komentarze to ich intelekt jak średnia PiS. Szczególnie ten o gabinecie stomatologa bez oznaczonej drogi ewakuacyjnej ;)))
BUKSYNASELU
6 lat temu
Nie pozwolmy pozamykac naszych eskejpowech rumow ktore tak dobitnie swiadcza o naszej europejskosci !!!
Maria
6 lat temu
Dziś byłam w gabinecie stomatologicznym. Brak gaśnic, nieoznaczone wyjście ewakuacyjne... problem tyczy się wszystkich miejsc w których świadczone są usługi.
dsssssssssss
6 lat temu
Ktoś im na interes pozwolił i nie dał wytycznych co i jak. Teraz karać. za co? Kpina.