Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

83 mld złotych dla służby zdrowia. Rząd przyjął projekt

10
Podziel się:

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma podnieść nakłady na system opieki zdrowotnej do 7 proc. PKB. W latach 2022-2027 służba zdrowia zyska dodatkowe 83 mld złotych.

83 mld złotych dla służby zdrowia. Rząd przyjął projekt
Służba zdrowia dostanie więcej pieniędzy. (USK Wrocław)
bECUkJxh

Na piątkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zgodnie z założeniami projektu finansowanie służby zdrowia na poziomie 6 proc. PKB ma zostać osiągnięte w 2023 roku.

Na kolejne lata ma zostać określona ścieżka dojścia do poziomu 7 proc. PKB w 2027 roku. Obecne przepisy zakładają wzrost wydatków do wysokości 6 proc. PKB do 2024 r. i w kolejnych latach.

bECUkJxj
Zobacz także: 4. fala pandemii nadciąga. Polska gotowa na kolejny lockdown?

"Mocny akcent na koniec dnia! Projekt ustawy o wzroście nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc.PKB przyjęty przez Radę Ministrów. Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie" - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak czytamy w założeniach projektu, zwiększenie nakładu na system opieki zdrowotnej ma pomóc w zwiększeniu dostępności do świadczeń, wzrostu wynagrodzeń kadr medycznych, unowocześniania i modernizacji infrastruktury w placówkach opieki zdrowotnej oraz rozwoju nowoczesnych technologii w służbie zdrowia.

bECUkJxp

Nowe przepisy zmienią także uprawnienie ministra zdrowia, związane z przekazywaniem Narodowemu Funduszowi Zdrowia dotacji podmiotowej.

Do tej pory przepisy pozwalały na zaplanowanie tej dotacji wyłącznie na etapie planowania budżetu na dany rok.

Wprowadzane zmiany pozwalają dodatkowo na przekazanie NFZ w formie dotacji podmiotowej lub jako zasilenie funduszu zapasowego, środków, które zostaną zidentyfikowane jako oszczędności również na etapie realizacji budżetu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECUkJxK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Xxd
2 miesiące temu
Mafia NFZ!!!!
XXX
2 miesiące temu
Za co ? Za teleporady??(
Xxd
2 miesiące temu
Za co? Za teleporady??)
bECUkJxL
pacjent nieza...
2 miesiące temu
"wzrostu wynagrodzeń kadr medycznych,..." Pytanie: której kadry? Lekarzy rodzinnych? Za co? Za telefoniczne porady? Za nieodbieranie telefonów i lekceważenie pacjenta? Zastanówcie się dobrze.
niełuk
2 miesiące temu
Zapłaci każdy podatnik .Do ortopedy koleja miesiąc czasu.Kilka porad które dostałem po zlamaniu wyrostka łokciowego (autentyczne) ,, Pan nie jest moim pacjentem , wizyta za miesiąc" . ,, to jest stare ,przyjdzie Pan jak się zrehabilituje".,,ja się na rehabilitacji nie znam " Ręce opadają .Przy prywatnej wizycie wyszło że miałem dodatkowo pęknięto kość obojczyka .Gdy zwróciłem ,,państwowemu" ortopedzie uwagę to mnie sprowadził na ziemię i udzielił kolejnej (płatnej ) porady .To ,,Pan się zdecyduje gdzie się chce leczyć" Nfz wycenił kazdą poradę na 39,90 zl.Tak marnotrawione są pieniądze podatników na porady fachowców w publicznych placówkach.Arogancja i chamstwo .