Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

A1 w woj. śląskim z utrudnieniami. Rusza budowa kolejnego wiaduktu

28
Podziel się:

Od poniedziałku 11 maja kierowcy jadący przez A1 w woj. śląskim muszą przygotować się na utrudnienia. Ostatni, budowany wiadukt w tym województwie wraz z odcinkiem A1 wiedzie od Częstochowy do granic woj. łódzkiego.

Utrudnienia na A1 związane są z budową wiaduktu na śląskim odcinku tej drogi.
Utrudnienia na A1 związane są z budową wiaduktu na śląskim odcinku tej drogi. (GDDKiA)

Do Częstochowy kierowcy będą jechać już pełnowymiarową autostradą. Tuż za Częstochową po minięciu węzła Rząsawa, kierowcy wjadą na dobrze im znany odcinek tzw. gierkówki.

Za sprawa remontu DK 1 od Częstochowy przestanie już być drogą krajową, a zacznie funkcjonować w systemie dróg jako autostrada A1. Co ciekawe, dokładnie tak miało to wyglądać w latach 70,, kiedy gierkówkę budowano na fali ówczesnego optymizmu gospodarczego w PRL.

Zobacz także: "Rząd pstryczkiem wyłączył gospodarkę". Najbogatszy poseł o branży hotelarskiej

Zaraz po oddaniu chluba socjalistycznego państwa miała prawie 250 km i nosiła zaszczytne miano Trasy Czynu Żołnierskiego. Skąd zatem gierkówka? Ówczesny szef Rady Państwa Edward Gierek pochodził z Sosnowca i bez wątpienia miał wpływ na lokalizacje najszybszej polskiej drogi.

Gierek, będący również sekretarzem KC PZPR, szybciej mógł dojechać dzięki niej do stolicy, jadąc z rodzimego Śląska. Jesienią tego roku gierkówka będzie już miała 44 lata.

Nowa inwestycja oznacza jej koniec. Przynajmniej pomiędzy Częstochową a Piotrkowem Trybunalskim. Tam właśnie trwa budowa A1, która będzie już autostradą trzypasmową.

Całość ma mieć nawierzchnie betonową, dużo bardziej wytrzymałą od asfaltowej. Tego rodzaju nawierzchnię budowlańcy wyleją tylko wiaduktach, przejściach dla zwierząt i węźle Mykanów.

Jednak to właśnie budowa śląskiego wiaduktu będzie przeszkadzała najbardziej kierowcom od poniedziałku 11 maja. Będą tam instalowane belki pod podpory konstrukcji. Spowoduje to czasowe czasowe zamknięcia DK1 w tym miejscu.

Kiedy? jak informuje GDDKiA 11 maja od 17 do 12 maja do 5, 12 maja od 17 do 13 maja do 5:00, 13 maja od 17 do 14 maja do 5, 14 maja od godziny 17 do 15 maja do 5:00.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
uytf
2 lata temu
hahaha firma Mirbud co tam buduje to chyba chce pół polskido ruiny wpędzić. 5 godzin z Katowic do warszawy to standard tam. Dzisiaj wracałem z warszaway półtora godziny stania bo kierownik budowy parkował koparki i puszczał chłopaków pod prysznice i do domu. Na ten czas zamknkął całą drogę 10000 osób musiało stać od półtora do trzech godzin w korku bo nieroby chcą sobie umyć pupcie.
Zagłębiak
2 lata temu
Gierek był z Zagłębia tępy kmiocie 1111
Andrzej
2 lata temu
Za metode budowy tej drogi bym wszystkich tam wsadzil na kupe lat za kraty. Tam sie pokazuje jak nie mozna budowac.
Kiejzar
2 lata temu
GIEREK Z "RODZIMEGO ŚLĄSKA" ?????????? A o Zagłębiu to Pan redaktor nie słyszał?
miki
2 lata temu
Gierkówka była darmowa. Ile teraz trzeba będzie zapłacić ?!
...
Następna strona