Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowe zasady w galeriach handlowych. Poznaliśmy szczegóły przywracania stref gastronomicznych

Limit klientów w sklepach, częsta dezynfekcja rąk, brak możliwości, by choć na chwile przysiąść na ławeczce. Do tego ograniczenia co do liczby osób w windzie i nowe zasady parkowania. Tak od poniedziałku będą wyglądały zakupy w galeriach handlowych. Poznaliśmy też plan, na przywracanie stref gastronomicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
W poniedziałek do sklepów wrócą klienci

W poniedziałek rano otworzą się punkty handlowe w sklepach wielkopowierzchniowych, które od połowy marca były zamknięte. Czas pokaże, czy klienci szybko wrócą na zakupy, czy też ograniczą takie wyjścia do minimum. Nie wiemy też, jak będzie wyglądać "mapa handlu" po pandemii. Kilka sieci już ogłosiło, że rezygnuje z najmu lokali w galeriach, które przynosiły najmniejsze zyski. Taką decyzję podjął m.in. Empik i marki należące do LPP. Powodem jest brak porozumienia w temacie czynszu za czas, gdy sklepy były zamknięte.

Część sklepów Reserved zniknie z galerii handlowych.
Część sklepów Reserved zniknie z galerii. Przez epidemię LPP wypowiada umowy najmu

To, w jaki sposób zorganizowana ma być od poniedziałku handlowa rzeczywistość, regulują wytyczne zamieszczone na stronie rządu. Prześledźmy najważniejsze zmiany.

Nowości zaczną się jeszcze przed wejściem do centrum handlowego, gdyż obiekt taki musi przestrzegać obowiązujących przepisów odnoszących się do maksymalnej liczby osób mogącej przebywać na terenie obiektu. Konieczne więc będzie liczenie klientów i wstrzymanie wejść, gdyby się okazało, że wewnątrz jest już za ciasno. Identyczne zasady będą obowiązywały w poszczególnych sklepach.

Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki w Polsce. Rzecznik rządu o otwarciu galerii. "Obowiązuje podwójny limit"

Sklep jest miejscem publicznym, więc na jego terenie klienci muszą nosić maseczki. Gdyby koś zapomniał, będzie mógł kupić ją na terenie galerii handlowej, gdyż co najmniej jeden sklep musi mieć maseczki w ofercie. Przed wejściem do każdego sklepu klient będzie miał obowiązek zdezynfekowania rąk płynem oraz założenia rękawiczek, które zapewni placówka. Podajniki z preparatem do dezynfekcji mają się znaleźć nie tylko przy wejściu do sklepów, lecz również przy kasach i w toaletach.

W poniedziałek wrócimy do sklepów wielkopowierzchniowych. Ale zakupy będą wyglądały inaczej
Od 4 maja duże sklepy znów otwarte. Ikea prosi, by klienci wstrzymali się ze zwrotami

Klienci muszą pamiętać o trzymaniu odległości. Przypominać będą o tym specjalne naklejki na podłodze – wyznaczą odległość 2 metrów między czekającymi do kasy. Na terenie galerii handlowych działają wyłącznie sklepy. Wyłączone z użytkowania pozostają:

- siłownie, parki trampolin, place zabaw i inne strefy zabawy i sportu
- strefy gier
- kina

Mniej osób w windzie, nakaz dezynfekowania przymierzalni

Uniemożliwione ma być również korzystanie z ławek. Zakazane będzie też spożywanie czegokolwiek w "przestrzeni komunikacyjnej" – na murkach czy w czasie chodzenia między sklepami.

Do ostatniej chwili ważyły się losy wysp handlowych. Ostatecznie rozporządzenie zezwala na ich otwarcie, ale pod pewnymi warunkami. Obsługa wysp musi być oddzielona od klientów przesłonami z tworzywa sztucznego, a jednocześnie obsługiwany może być jeden klient. Obowiązek zapewnienia rękawiczek dla klientów będzie spoczywał również na zarządzających wyspami.

Ograniczona zostanie liczba osób mogących jednocześnie przebywać w windzie: maksymalna liczba osób, wyznaczona przez operatora windy, podzielona będzie przez trzy. Jeśli więc do windy może wejść – w normalnych okolicznościach – 18 osób, od poniedziałku będzie ich już tylko sześć. Ograniczenie nie dotyczy rodzin.

Na terenie centrum handlowego będzie zakaz roznoszenia ulotek. Z użytku wyłączone będą fontanny, szatnie, przechowalnie bagażu. Kierowcy będą proszeni o parkowanie w taki sposób, by między autami zostało co najmniej jedno wolne stanowisko.

Kolejną zmianę odczują może nie klienci, ale z pewnością pracownicy sklepów odzieżowych. Będą mieli obowiązek dokładnego oczyszczenia, z użyciem środków chemicznych, przymierzalni po każdorazowym użyciu jej przez klienta. Jakaś alternatywa? Tak, przymierzalnie można wyłączyć z użytku do czasu porządnego jej sprzątnięcia.

Galerie handlowe czekają trudne czasy. Najemcy szukają oszczędności, klienci mogą się bać.
Koniec galerii handlowych, jakie znamy. Biznes już myśli o... wychodzeniu na ulice

Restauracje: już wiemy, jak to będzie wyglądało

Na obecnym etapie nic się nie zmienia w kwestii sprzedaży jedzenia w restauracjach: jest to możliwe wyłącznie na wynos. Jak zostało już nadmienione, na terenie galerii nie można spożywać zakupionych na wynos potraw (temu między innymi ma służyć likwidacja ławek).

Ustawodawca uchylił w wytycznych rąbka tajemnicy co do tego, jak będą wyglądały usługi restauracyjne już po tym, jak zostaną przywrócone.

Przy jednym stoliku będzie mogła się znajdować tylko jedna osoba (co nie dotyczy rodzin), chyba że jego wielkość umożliwia zachowanie odległości 2 m. Na tym etapie regulacja milczy na temat odległości między gośćmi, którzy wprawdzie nie są rodziną, ale przyszli do restauracji razem. Odległość między poszczególnymi stolikami wynosić będzie co najmniej 2 m.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: odmrażanie gospodarki, handel, gospodarka, wiadomości, galeria handlowa, sklepy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-05-2020

XxxxPrzymierzalnie będą dezynfekowane po każdym kliencie a co z odzieżą odwieszaną?Chyba że towar dotknięty uważa się za sprzedany.Z tym parkowaniem też … Czytaj całość

03-05-2020

PendriveW Polsce na dobę umiera ponad 1100 osób, miesięcznie ok. 35 tys., rocznie ok. 420 tysięcy zgonów, o jakiej pandemii tu mowa, ludzie ogarnijcie się to … Czytaj całość

03-05-2020

JjhNiech juz skoncza ta cała szopke z tym wirusem

Rozwiń komentarze (95)