Trwa ładowanie...
Notowania

Odmrażanie Gospodarki – Wszystkie wiadomości

Czwarta fala pandemii zamknie gospodarkę? Minister Semeniuk: To realne, przygotowujemy się
46
18.06.2021 11:47

GOSPODARKA
 / 
Czwarta fala pandemii zamknie gospodarkę? Minister Semeniuk: To realne, przygotowujemy się

Sytuacja epidemiczna w Polsce się ustabilizowała, jednak jesienią spodziewana jest czwarta fala pandemii koronawirusa. Co dalej z gospodarką? - Czwarta fala to wariant, który musimy bardzo realnie brać pod uwagę i musimy się do niego przygotowywać. Jesienią może wydarzyć się wszystko, a nawet wcześniej, w okresie końca wakacji - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. - Dzisiaj mamy odwilż, ale rządu już przygotowuje się na kolejne miesiące. Obecnie gospodarka jest otwarta w około 75 proc., od 26 czerwca będzie otwarta jeszcze głębiej. Jesteśmy na tyle mądrzy w czasach pandemii i po wszystkich falach, że doskonale rozumiemy funkcjonowanie etapów. Te pozwalają nam wycofać się, ale także iść na przód. Jeżeli liczby zakażeń będą się utrzymywały i sukcesywnie spadały w porównaniu z poprzednimi tygodniami, oczywiście będziemy dążyli do tego, żeby gospodarka była otwarta w stu procentach - dodała.

Hotele i restauracje otwarte na 100 procent? Minister odpowiada
4
02.06.2021 10:32

GASTRONOMIA
 / 
Hotele i restauracje otwarte na 100 procent? Minister odpowiada

Rząd wkrótce ma przedstawić plan odmrażania gospodarki na miesiące wakacyjne. Szykuje się pełne otwarcie restauracji i hoteli? - Proszę pamiętać, że naprawdę mamy liberalne podejście do odmrożenia gospodarki na tle Europy. Liczby zakażeń dziś są zadowalające, rozumiem, że wchodzimy w okres wakacyjny, są różnego rodzaju poluzowania, ale plan musi być jasny, w przyszłym tygodniu zostanie zaprezentowany. Jako ministerstwo rozwoju przedstawiamy pewne rekomendacje - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. - Na dzisiaj przede wszystkim rekomendujemy poluzowania w branży eventowej, bardzo mocno poturbowanej przez pandemię. Jeżeli chodzi o już otwarte gałęzie gospodarki, to nie tak dawno otworzyliśmy restauracje, baseny. Cały czas musimy to kontrolować, te 10-14 dni to czas weryfikacji stanu epidemicznego w Polsce. Mam nadzieję, że w planie na wakacje będą przedstawione konkretne liczby, jesteśmy za stopniowym zwiększaniem liczby osób na danym metrażu. Dojście do 100-procentowego otwarcia to moje marzenie, rządowi na tym zależy, ale musimy żyć rzeczywistością. Chciałabym, żeby program sczepień był na takim etapie, by już w wakacje dojść do tego poziomu 100 procent - dodała.

Absurd z luzowaniem obostrzeń. Na mecz pójdziesz, na koncert już nie. Minister tłumaczy
11
02.06.2021 10:21

KIBICE
 / 
Absurd z luzowaniem obostrzeń. Na mecz pójdziesz, na koncert już nie. Minister tłumaczy

Luzowanie obostrzeń sprawiło, że na stadionach mogą pojawiać się kibice do 25 proc. obłożenia stadionu. Gdyby jednak na tym stadionie zorganizować koncert, widzowie już by nie weszli. Rząd zamierza to zmienić? - To są decyzje, które zapadają w szerokim gronie. To jest rada medyczna, to jest zespół zarządzania kryzysowego i poszczególni ministrowie. Nasze rekomendacje zawsze są przychylne przedsiębiorcom, jesteśmy ich adwokatami, natomiast musimy przyglądać się sytuacji epidemicznej i nie doprowadzać do braku kontroli - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. - Zamiast zadawać sobie pytania, promujmy Narodowy Program Szczepień, by jak najszybciej uwolnić gospodarkę. Inny jest rodzaj organizacji koncertu i inny popyt na to, a inny rodzaj organizacji i popytu w przypadku meczów. Bierzemy pod uwagę charakter przedsięwzięcia i gałęzi gospodarczej. Chodzi o utrzymywanie dyscypliny i zasady: dystans, dezynfekcja, maseczki - dodała.

Luzowanie obostrzeń. Minister zdrowia zdradził szczegóły. Sprawdź, co się zmienia
10
02.06.2021 9:55

RZĄD
 / 
Luzowanie obostrzeń. Minister zdrowia zdradził szczegóły. Sprawdź, co się zmienia

Rząd zdecydował się na jeszcze większe poluzowanie obostrzeń, choć mowa raczej o kosmetycznych zmianach niż głębszym odmrożeniu gospodarki. Minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził szczegóły na konferencji. Zmiany dotyczą okresu od 6 do 25 czerwca. Kolejne poluzowania zostaną ogłoszone po długim weekendzie.

Rząd najprawdopodobniej odmrozi już za kilka dni targi, kongresy i wystawy
3
31.05.2021 17:49

ODMRAŻANIE GOSPODARKI
 / 
Rząd najprawdopodobniej odmrozi już za kilka dni targi, kongresy i wystawy

Według dziennikarzy stacji RMF FM, rząd chce zezwolić na ponowne otwarcie branży wystawienniczej. Już za kilka dni wrócą kongresy, targi i wielkie wystawy. Pojawią się jednak ograniczenia.

Otwarcie restauracji. Prof. Simon sceptyczny: Może być bardzo dużo zakażeń
27
28.05.2021 14:34

WIDEO
 / 
Otwarcie restauracji. Prof. Simon sceptyczny: Może być bardzo dużo zakażeń

Od 28 maja w restauracji można zjeść także wewnątrz, obowiązuje limit do 50 proc. miejsc. To bezpieczne? - Z przyjemnością bym poszedł, ale oczywiście na zewnątrz. Nie bardzo odpowiada mi siedzenie w za gęstych pomieszczeniach. Nawet w okresie maksymalnych obostrzeń byłem zwolennikiem otwartych ogródków, bo restauracje i kawiarnie muszą jakoś funkcjonować, według mnie zakazywanie tego było zbyt skrajne. Teraz trzeba trochę poluzowywać, ale delikatnie - powiedział w programie "Newsroom" prof. Krzysztof Simon. - Przez dwa tygodnie mieliśmy trochę spokoju z pacjentami, ale już od kliku dni znowu zaczyna przychodzić po 2-3 pacjentów dziennie. Głównie starszych, którzy się nie zaszczepili. Jest to przykre, bo wiadomo, że 20 proc. z nich umrze. Każda decyzja o luzowaniu obostrzeń wymaga dwutygodniowej obserwacji, bo taki jest naturalny cykl rozwoju wirusa. Jeśli w restauracji jest 10 stolików, jest przewiew, wentylacja i dystans, to jest w miarę rozsądne. Ale jeśli w zamkniętym klubie siedzi 40 osób, po alkoholu, całują się i ściskają, chuchają sobie w nos, to zakażeń będzie bardzo dużo - dodał.

Otwarcie siłowni. Już szykuje się kolejna zmiana
1
28.05.2021 11:38

FITNESS
 / 
Otwarcie siłowni. Już szykuje się kolejna zmiana

Od 28 maja siłownie mogą działać, ale w reżimie sanitarnym oraz z limitem jednej osoby na 15 mkw. - Od razu złożyliśmy wniosek, by przy obecnej sytuacji epidemicznej ten limit 15 mkw. zmniejszyć do 10. Z naszych informacji wynika, że nawet od 6 czerwca powinien zostać wprowadzony ten niższy limit - powiedział w programie "Money. To się liczy" Tomasz Napiórkowski, prezes Polskiej Federacji Fitness. - Z nieoficjalnych informacji wiemy, że ten postulat zostanie spełniony, czekamy. Pewności nigdy nie ma, ale wszystko na to wskazuje - dodał.

Restauracje czekają na gości. Galerie już pełne ludzi
12
28.05.2021 9:14

ODMRAŻANIE GOSPODARKI
 / 
Restauracje czekają na gości. Galerie już pełne ludzi

Polacy ruszyli na zakupy. Blisko dwie trzecie Polaków odwiedziło galerie handlowe od początku maja. Teraz czas na restauracje.

Otwarcie restauracji. W końcu można będzie wejść do środka
263
27.05.2021 15:34

LUZOWANIE OBOSTRZEŃ
 / 
Otwarcie restauracji. W końcu można będzie wejść do środka

Od 28 maja kolejne gałęzie gospodarki zostają odmrożone po długim lockdownie spowodowanym pandemią koronawirusa. Dotyczy to m.in. restauracji, które w końcu będą mogły przyjmować gości w środku, a nie tylko w ogródkach. Co jeszcze się zmienia?

Parki rozrywki będą otwarte. "Telefony się urywają"
2
20.05.2021 17:12

ODMRAŻANIE GOSPODARKI
 / 
Parki rozrywki będą otwarte. "Telefony się urywają"

Od piątku będą mogły działać parki rozrywki i wesołe miasteczka. Firmy szykują się na tłumy gości. - Telefony się urywają, mnóstwo osób pyta o to, jak będziemy działać - mówi Izabela Kieliś ze śląskiej Legendii. Wreszcie po miesiącach zamknięcia będą mieć szansę na zarobek.

Odmrażanie gastronomii. Knajpy gotowe, rozdzwoniły się telefony z rezerwacjami
55
13.05.2021 20:43

GASTRONOMIA
 / 
Odmrażanie gastronomii. Knajpy gotowe, rozdzwoniły się telefony z rezerwacjami

Od 15 maja lokale gastronomiczne znów będą mogły przyjmować gości. Na razie - przez pierwsze dwa tygodnie - tylko w ogródkach na świeżym powietrzu. - Jesteśmy gotowi, jeszcze ostatnie przymiarki i od soboty czekamy na wszystkich - mówiła w programie "Newsroom WP" Justyna Kosmala, która stoi za Bistro Charlotte i barem Wozownia. Jak tłumaczyła, w tym drugim, w którym można rezerwować miejsca, wszystkie stoliki na pierwszy weekend po złagodzeniu obostrzeń zostały "zaklepane" w kilka godzin od ogłoszenia decyzji przez rząd. - Żadnych wolnych miejsc, myślę, że ludzie bardzo czekali na to otwarcie. Widzę ogromną radość i myślę, że to będzie trwało dłużej niż tylko w ten weekend. Przychodzi dobry moment dla gastronomii - oceniła.

Odmrażanie gastronomii. Galerie chcą otwierać restauracje nawet na parkingach
102
10.05.2021 6:13

GALERIE
 / 
Odmrażanie gastronomii. Galerie chcą otwierać restauracje nawet na parkingach

W połowie maja znów będą mogły ruszyć ogródki restauracyjne. A co z gastronomią w centrach handlowych? Już trwają przygotowania, żeby "wyprowadzić" ją na zewnątrz. Na przykład na ostatnie piętra parkingów.

Zbliża się czerwcówka. Co z restauracjami na długi weekend?
5
07.05.2021 16:25

HOTELE
 / 
Zbliża się czerwcówka. Co z restauracjami na długi weekend?

Hotele otwierają się 8 maja, zbliża się kolejny długi weekend, tak zwana czerwcówka. Co z restauracjami, nie tylko tymi hotelowymi? Zostaną otwarte? - Przypomnę, że w zakresie zwalniania z obostrzeń na razie mówimy o optyce do 29 maja. Tego dnia restauracje będą mogły przyjmować do 50 proc. miejsc w danym lokalu. Jeżeli mówimy o imprezach okolicznościowych, w lokalu będzie mogło przebywać do 50 osób - powiedział w programie "Newsroom WP" Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Tym samym, jeśli mówimy o restauracjach w hotelach, również będą mogły przyjmować gości, do 50 proc. obłożenia. Musimy odróżnić imprezę okolicznościową od zwykłego wyjścia do restauracji. W przypadku imprez obowiązywał będzie limit 50 osób, a przy wyjściu do restauracji - limit 50 proc. miejsc w lokalu - podkreślił rzecznik resortu zdrowia.

Idziesz na komunię lub wesele? Przygotuj się na kontrolę
424
07.05.2021 15:55

WESELE
 / 
Idziesz na komunię lub wesele? Przygotuj się na kontrolę

Ruszają wesela i komunie święte. Co z limitem osób, maseczkami i innymi obostrzeniami? - Od 8 maja obowiązującym standardem przy imprezach okolicznościowych jest, że razem może przebywać do 25 osób. Na dworze i w domu te maseczki nie będą nas obowiązywać. Dzieci także wliczane są w ten limit osób, wyłączeni z limitu są tylko organizatorzy takich imprez - powiedział w programie "Newsroom WP" Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Szczepienie ma dość duże znaczenie, zaszczepieni dwiema dawkami lub jednodawkową szczepionką Janssen, czyli Johnson&Johnson, nie są wliczani do limitu 25 osób. Co do kontroli, myślę, że dla nikogo z zaszczepionych nie będzie problemem mieć przy sobie telefon, gdzie będzie QR kod potwierdzający zaszczepienie. Jeżeli tego nie mamy, zawsze możemy wydrukować zaświadczenie i w razie kontroli sanepidu czy policji możemy takie zaświadczenie przedstawić - dodał.

Rozmrażanie gastronomii. Potrzeba tysięcy kelnerów i kucharzy
178
06.05.2021 16:55

RESTAURACJE
 / 
Rozmrażanie gastronomii. Potrzeba tysięcy kelnerów i kucharzy

Niewiele ponad tydzień dzieli nas od częściowego rozmrożenia restauracji. Właściciele lokali rekrutują więc na potęgę kelnerów, barmanów i kucharzy. - Proste to nie jest, bo kelnerzy już się zadomowili w warsztatach samochodowych - mówi nam restauratorka Magda Gessler.

Wakacje 2021. Hotele szykują się na pełne otwarcie
2
05.05.2021 14:59

WAKACJE
 / 
Wakacje 2021. Hotele szykują się na pełne otwarcie

8 maja odmrożone zostaną hotele, ale tylko częściowo, będą mogły przyjmować do 50 proc. miejsc. A co z wakacjami? Branża zwarta i gotowa, szykuje się na pełne odmrożenie? - Na pewno w maju nie otworzymy wszystkich hoteli, dlatego że nie ma takiego popytu. Ten jest głównie w weekendy, poza nimi jest bardzo niskie obłożenie. Czekamy na otwarcie rynku zagranicznego i na wakacje. Wtedy mamy zamiar otworzyć się w pełni - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski, współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels. - Ograniczenie do 50 proc. jest bezsensowne, bo w niektóre dni mogłoby być dużo wyższe obłożenie, a w niektóre jest dużo poniżej 50 proc. Dlatego mówię, że jest to bezsensowne i nic nie daje. Mobilności to nie zmniejszy, bo ci, którzy chcą wyjechać i tak wyjadą, znajdą sobie prywatne kwatery. Jednak to nie ci ludzie są winni, winni są ci, którzy podejmują decyzje, które nie mają uzasadnienia, są dla nas krzywdzące i niesprawiedliwe - dodał.

Otwarcie hoteli a bon turystyczny. "Zmarnowanie pieniędzy"
105
05.05.2021 11:48

TURYSTYKA
 / 
Otwarcie hoteli a bon turystyczny. "Zmarnowanie pieniędzy"

Bon turystyczny pomógł branży hotelarskiej? - To zbyt mała kwota, jest wydawana nie tylko w hotelach. Nie oceniam tego negatywnie, ale tak naprawdę odpalenie bonu na wakacje to było zmarnowanie pieniędzy. To był bardziej program socjalny, obniżyło koszty turystom, którzy i tak przyjeżdżają w wakacje. Dodatkowe pieniądze do hoteli nie napłynęły, tylko płatności były inaczej realizowane - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski, współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels. - W wakacje bon nie ma żadnego sensu, ma sens poza wakacjami, a poza wakacjami było promowane niekorzystanie z bonu i powstrzymywanie się od wyjazdów. Uważam, że jest to nielogiczne. Oczekujemy natychmiastowego otwarcia w 100 proc. Dlaczego jest tak, że salony fryzjerskie działają, a spa w hotelach nie mogą działać. Skąd jest limit 50 proc.? Nie ma żadnego uzasadnienia medycznego. Dlaczego 50 proc., a nie 80 czy 25? To z palca wzięte liczby, po prostu bez sensu - dodał.

Otwarcie hoteli do połowy miejsc. Hotelarz: "nie można tak funkcjonować"
3
05.05.2021 11:25

TURYSTYKA
 / 
Otwarcie hoteli do połowy miejsc. Hotelarz: "nie można tak funkcjonować"

8 maja kolejny etap odmrażania gospodarki, hotele będą mogły przyjmować gości, ale do 50 proc. dostępnych miejsc. - Jesteśmy gotowi, ale nie przesadzałbym, że jest to huczne otwarcie, bo to jest otwarcie na 50 proc. To tak, jakby mieć połowę wynagrodzenia, nie można tak funkcjonować - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski, współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels. - Restauracje funkcjonujące tak, że jedzenie jest dostarczane do pokoi to jest wadliwe rozwiązanie i nie zmniejsza interakcji między gośćmi, bo potrzeba bardzo dużo obsługi. To zwiększa koszty, przy 50 proc. obłożeniu można je pokryć, ale do tego dochodzą długi z poprzednich miesięcy. W ciągu ostatnich 14 miesięcy hotele były otwarte tylko przez 5 miesięcy. W tym czasie straciliśmy kilkadziesiąt milionów złotych, musieliśmy sprzedać część nieruchomości. To otwarcie będzie trudne - dodał.