Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRO
|
aktualizacja

Odmrożenie gospodarki po majówce? Jarosław Gowin ujawnia swój plan

34
Podziel się

Po majówce goście powrócą do hoteli i pensjonatów, a dbający o aktywność fizyczną - do siłowni i klubów fitness. Od 4 maja Polacy będą mogli zjeść posiłki serwowane w restauracjach w tzw. ogródkach gastronomicznych. Taki kalendarz odmrażania gospodarki po lockdownie chce zaproponować rządowi wicepremier Jarosław Gowin.

Odmrożenie gospodarki po majówce? Jarosław Gowin ujawnia swój plan
Odmrażanie gospodarki. Wicepremier Jarosław Gowin przedstawił plan. (Flickr, KPRM)
bEgoEqUR

- Jutro [w środę - red.] podczas posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego zaproponuję pewne propozycje kalendarza odmrożenia gospodarki - zapowiedział Jarosław Gowin na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim. - W tej sprawie ja i moi pracownicy konsultujemy się ze środowiskiem przedsiębiorców - dodał.

Wicepremier i minister rozwoju zapowiedział szereg zmian po majówce. - Od 4 maja powinien zostać otwarty w całości sektor handlu detalicznego. To po pierwsze. Po drugie: chciałbym zaproponować, żeby od 4 maja obiekty gastronomiczne mogły przyjmować gości w zewnętrznych ogródkach - zapowiedział.

Od razu też zastrzegł, że kwestia przyjmowania gości wewnątrz restauracji powinna być ustalona osobno. Uszczegółowienia wymagają m.in. kwestie rygoru sanitarnego, jaki musiałby być przestrzegany wewnątrz lokali.

bEgoEqUT
Zobacz także: Kiedy koniec lockdownu? "Wszyscy jesteśmy zmęczeni". Kostrzewa mówi, co stoi za sukcesem Wielkiej Brytanii

- Chcę także zaproponować, żeby od 4 maja hotele i inne obiekty turystyczne mogły przyjmować gości w proporcji 50 proc. obłożenia w danym obiekcie. Otwarte też, moim zdaniem, od 4 maja powinny zostać kluby fitness i inne usługi z zastrzeżeniem - w odniesieniu do wszystkich branż - zachowania reżimu sanitarnego - powiedział wicepremier.

Jarosław Gowin dodał też, że "podziela stanowisko prezydenta" o tym, że część regulacji i obostrzeń może ulegać regionalizacji ze względu np. na wzrost zachorowań na COVID-19. - W mojej ocenie kalendarz odmrażania powinien być intensywny. Powinien zakładać, że od 1 czerwca całość działalności gospodarczej będzie uwolniona z zachowaniem reżimu gospodarczego - dodał.

bEgoEqUZ

Szef MRPiT podkreślił też, że wszystkie powyższe propozycje są notabene wyłącznie jego propozycjami. O ostatecznym odmrażaniu gospodarki zdecyduje rząd.

Czy zatem plan wicepremiera Gowina ma szansę wejść w życie? Money.pl ustaliło, że w tej kwestii trwają wciąż negocjacje na linii Kancelaria Prezesa Rady Ministrów-Ministerstwo Zdrowia. Na ten moment najbardziej realnym scenariuszem jest uwzględnienie postulatów dotyczących handlu detalicznego. Nieco inaczej ma się kwestia hotelarzy, gastronomii, czy branży fitness.

Do kwestii luzowania restrykcji odniósł się we wtorek również premier Mateusz Morawiecki. - Do wieczora będziemy uzgadniać wszystkie szczegóły i jutro przedstawimy plan na najbliższe kilka tygodni - zapowiedział szef rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgoEqVu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Halinka
2 miesiące temu
Marian Paździoch i Ferdynand Kiespski tez się swojego czasu ujawnili ;)
TED55
2 miesiące temu
p. Gowin, jest to rozsądna propozycja. Na to czeka polskie społeczeństwo. Jest, tylko jedno ale. Czy tą propozycję, zatwierdzi dyktator Polski? Poniważ, dla tego egoistycznego dziwaka, nie jest ważne społeczeństwo, lecz tylko notowania PIS-u.
hejnał
2 miesiące temu
Ten człowiek to marionetka, nieudacznik i laik, nie mówiąc o pozoranctwie, które uprawia. On niczego nie potrafi. Bazuje na wiedzy innych. Robi szum wokół siebie, żeby utrzymać się na fali. Takich ludzi kaczyński potrzebuje jak również ciemnego narodu, żeby grać nimi jak pionkami na szachownicy. Naród polski dostał zaćmy. Kiedy się otrząśnie to poleje się krew.
bEgoEqVv
Ostatni Patri...
2 miesiące temu
Do młodych. Jak Was za kilkadziesiąt lat wnuki zapytają: Dziadku/Babciu gdzie byliście, co robiliście jak wprowadzali niewolnictwo? Co co im odpowiecie? Nasi dziadkowie walczyli o wolność, ginęli z hymnem na ustach a wy oddajecie to wszystko za 10 dni wakacji w ciepłym kraju !? A resztę roku co - dalej zamknięci jak to w niewoli.
To ja
2 miesiące temu
Otwórzcie sklepy budowlane,bo przez internet zamawiać to nie to samo co możesz zobaczyć na żywo i dotknąć.
...
Następna strona