Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|

Otwarcie restauracji. W końcu można będzie wejść do środka

104
Podziel się:

Od 28 maja kolejne gałęzie gospodarki zostają odmrożone po długim lockdownie spowodowanym pandemią koronawirusa. Dotyczy to m.in. restauracji, które w końcu będą mogły przyjmować gości w środku, a nie tylko w ogródkach. Co jeszcze się zmienia?

Otwarcie restauracji. W końcu można będzie wejść do środka
Otwarcie restauracji. Od 28 maja zjesz w środku lokalu (Adobe Stock)

Czekała na to branża, czekali goście restauracji. Nareszcie uda się zjeść w lokalu. Rząd zdecydował, opierając się o złagodzenie sytuacji epidemicznej w kraju, by otworzyć restauracje do maksymalnie 50 proc. obłożenia lokalu. Dotyczy to nie tylko restauracji, ale także kawiarni.

Oznacza to, że jeśli w danym lokalu normalnie może gościć 100 osób, od piątku 28 maja w środku będzie mogło przebywać 50 osób. Konieczne jest także zachowanie reżimu sanitarnego, tu mowa o dystansie między stolikami. Przepisy zakładają, że zajęty może być co drugi stolik, a odległość między nimi musi wynosić co najmniej 1,5 metra.

Właściciele restauracji (dotyczy to szczególnie tych mniejszych) mają też inną możliwość. Dystans między stolikami nie będzie obowiązywał w lokalu, jeśli stoliki będą oddzielone specjalną przegrodą, wysoką co najmniej na 1 metr, licząc od powierzchni stolika.

Zobacz także: "Zatrudnię kelnera". Restauracje szukają ludzi. Ile płacą?

Od piątku 28 maja będzie można także organizować imprezy okolicznościowe w lokalu. Nie trzeba więc robić wesela czy komunii pod chmurką i martwić się o to, że imprezę zepsuje deszcz.

Wszelkie imprezy będzie można organizować w środku lokalu, pod warunkiem, że uczestników nie będzie więcej niż 50. Do tego limitu nie wliczają się jednak osoby zaszczepione (dwiema dawkami, chyba że mowa o jednodawkowej szczepionce).

W razie kontroli sanepidu warto mieć przy sobie zaświadczenie o zaszczepieniu, można je wyświetlić na smartfonie, wchodząc na pacjent.gov.pl, albo też mieć ze sobą wydrukowany kwit. To ważne, jeśli nie będziemy w stanie potwierdzić zaszczepienia, a będziemy przekraczać limit osób, sanepid może ukarać mandatem organizatorów imprezy.

Brakuje ludzi

Restauratorzy, choć cieszą się z możliwości otwarcia swoich lokali i przyjmowania w nich gości, zmagają się z innym problemem - brakiem rąk do pracy. Mnóstwo osób z powodu pandemii odeszło z pracy, teraz poszukiwane są osoby na ich miejsce.

Jak wynika z szacunków Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej, nawet 200 tys. osób w trakcie pandemii odeszło z pracy w gastronomii. Wielu potraciło pracę z dnia na dzień. Bezrobotni barmani czy kelnerzy szybko się jednak przekwalifikowali i dziś, w przeddzień otwarcia, ciężko znaleźć załogę.

Ten problem sygnalizował już wcześniej w rozmowie z money.pl znany restaurator Robert Sowa, właściciel N31 Restaurant&Bar. - Personel nam odpłynął, uciekł do innych branż. Kiedyś problemem był eksodus na Wyspy, teraz w ostatnim roku pandemicznym kucharze, kelnerzy, cukiernicy się przebranżowili, aby jakoś przetrwać - wyliczał.

Otwarcie gastronomii to nie wszystkie obostrzenia, które zostaną złagodzone od 28 maja. Poluzowanie koronawirusowego reżimu dotyczy także imprez okolicznościowych, uprawiania sportu w obiektach (np. baseny), zajęć sportowych i wydarzeń poza obiektami, a także siłowni, solariów i klubów fitness.

Poniżej lista zmian, które zaczną obowiązywać w Polsce od piątku 28 maja:

Gastronomia wewnętrzna – w lokalu

 • maksymalnie 50 proc. obłożenia
 • dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Imprezy okolicznościowe w lokalu (m.in. wesela i komunie)

 • maksymalnie 50 osób (Ważne! Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19)

Sport – kryte obiekty sportowe, baseny

 • dla wszystkich
 • 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni)

Sport – zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi

 • limit do 250 osób

Sport – siłownie, kluby fitness, solaria

 • limit 1 osoba na 15 mkw.
 • reżim sanitarny

Szczepienia pomagają

Szybsze przywracanie normalności możliwe będzie dzięki jak największemu zaszczepieniu populacji. Przypomnijmy, od 9 maja każdy, kto ukończył 18 lat, może zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19.

Są cztery sposoby, dzięki którym można zapisać się na szczepienie:

 • dzwoniąc na bezpłatną infolinia 989,
 • wysyłając SMS o treści "SzczepimySie" na numer 880 333 333,
 • dokonując e-rejestracji na stronie pacjent.gov.pl,
 • kontaktując się bezpośrednio z punktem szczepień.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(104)
sebastian11
3 lata temu
Każdy się rzuci na otwarcia i będzie tłok, ja pozostanę przy zamawianiu jedzenia tym bardziej że na roomservice mają duży wybór i nigdy nie miałam problemu
Adam
3 lata temu
Czyli tak na prawdę, nic się nie zmieniło. Rząd udaje że wraca "normalność" pod warunkiem że zostaniecie zaszczepieni eksperymentalną substancją biomedyczną (będącą w trakcie badań, a za szkodliwe jej skutki nikt nie poniesie odpowiedzialności). Ta liczba ludzi którzy mogą dostąpić łaski udziału w tej hucpie jest tak mała, że trudno nazwać to weselem, albo koncertem na otwartej przestrzeni. Co dalej będą nam zabierać w "trosce" o nasze zdrowie? Do tej pory zabrali dzięki likwidacji służby zdrowia życie 120 000 osób. Faktycznie mamy : "Nowy Polski Bezład"
guest
3 lata temu
A kiedy przychodnie zostaną otwarte?
Pracownica
3 lata temu
Dlaczego piszecie:" odeszło z pracy"? Nie odeszli. Zostali zwolnieni.
Janka
3 lata temu
Trochę nie rozumiem. Przecież wiadomo, że zaszczepieni też chorują na covid i mogą zakażać, więc o co chodzi z tymi profitami dla nich? Jak na weselu będzie 100 osób, z czego połowa zaszczepiona, czyli przepisowo, to jest bezpiecznie?
...
Następna strona