Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

AstraZeneca będzie ukarana? Komisja Europejska ma dość opóźnień w dostawach szczepionek

9
Podziel się:

AstraZeneca może zostać ukarana za opóźnienia w dostawie szczepionek do państw Unii Europejskiej. Komisja Europejska chce nałożyć karę w wysokości 10 euro za dzień opóźnienia w dostawie pojedynczej dawki. Oprócz tego chce 10 mln euro kary za każde naruszenie umowy, które ustali sąd.

AstraZeneca będzie ukarana? Komisja Europejska ma dość opóźnień w dostawach szczepionek
AstraZeneca będzie ukarana? Komisja Europejska ma dość opóźnień w dostawach szczepionek. (GETTY, Leon Neal)

Propozycje kar dla koncernu AstraZeneca przedstawił prawnik Rafael Jafferali, który reprezentuje KE. Przekonuje, że firma farmaceutyczna działała w złej wierze, opóźniając dostawy do krajów Unii Europejskiej.

Według niego AstraZeneca celowo opóźniała dostawy szczepionek przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Wszystko po to, by koncern mógł wywiązać się z umów zawartych z innymi państwami - m.in. z Wielką Brytanią.

Rafael Jafferali wskazał, że umowa pomiędzy KE a koncernem przewidywała dostawę 300 mln dawek preparatu z opcją na kolejne 100 mln do końca 2021 roku. W pierwszym kwartale jednak szwedzko-brytyjska firma dostarczyła tylko 30 mln dawek.

Zobacz także: Pozwy za lockdown. Przedsiębiorcy dostaną pieniądze? Mec. Dubois: Rząd zrobi wszystko, żeby nie płacić

Nieznaczna poprawa nastąpiła w drugim kwartale. Jednak - w ocenie Komisji - nie osiągną poziomu przewidywanego w umowie.

Dlatego też Komisja Europejska zaproponowała karę w wysokości 10 euro za dzień opóźnienia w dostawie pojedynczej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Oprócz tego KE chce 10 mln euro kary za każde naruszenie umowy, które ustali sąd.

KE zawarła umowę z koncernem w imieniu państw zrzeszonych w Unii Europejskiej. Dlatego też opóźnienia w dostawach odbijają się w różnym stopniu na akcjach szczepień obywateli wszystkich krajów UE.

AstraZeneca podkreśla, że dołożyła wszelkich starań, by dostarczyć szczepionki na czas. Jednak ich produkcja jest skomplikowanym procesem, który - jak podkreśla koncern - napotkał na nieprzewidziane trudności.

Sprawę rozstrzygnie brukselski sąd. Wyrok ma zapaść w czerwcu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
danek
3 lata temu
PO-wcy, za ile sprzedajecie na boku te ukradzione szczepionki ???
Sylvio
3 lata temu
Pisowski geniusz dał głos on sie tylko nadaje do malowania hełmów za ich nierządów wojsko zacznie jeździć na koniach
Realista
3 lata temu
UNIA tydien 1 zamawiamy , tydzień 2 odmawiamy, 3 tydzien zamawiamy ale tylko dla 50+, bez Francij, z niemcamy, 4 tydzien – sorki Francjia znow chce, Niemcy nie chcą natomiast Polska i czechy chcą, proszę odmowic danie, 5 tydzien. Trzeba wymienić opakowania dla każdego kraju 6 tydzien AZ się nie nadaje 7 gdzie do cholery nasze odmowione szczepionki? Reszta to historia
Olaf
3 lata temu
Żenada. Wystarczy napisać i zaprosić do tv kilku obiektywnych. Lekarzy. Napisać o pozwie do Norymbergi, powikłaniach i po problemie.
Tak tak
3 lata temu
Żenuła KE. Jak jest podpisany kontrakt w którym dostawca gwarantuje odpowiednią ilość szczepionek w określonym czasie to w przypadku nie wywiązamia się z umowy idzie sie do sądu po odszkodowanie. I niech płacą jak za woły. Jakie to proste.