Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Poczta Polska sprawdzi, czy nie ukrywamy w domu odbiornika TV. Kara może być sroga

373
Podziel się:

Abonament RTV musi płacić każda osoba, która posiada telewizor lub radio. W 2023 r. opłata wzrośnie o 10 proc., a Poczta Polska, jak co roku, planuje kontrole. Kontrolerzy sprawdzą, czy nie ukrywamy w domu odbiornika. Zanim jednak pracownik poczty zapuka do drzwi, warto wiedzieć, jakie są nasze prawa i obowiązki. Nie wszyscy też muszą płacić karę za nieopłacony abonament.

Poczta Polska sprawdzi, czy nie ukrywamy w domu odbiornika TV. Kara może być sroga
Posiadanie odbiornika telewizyjnego wiąże się w Polsce z obowiązkiem opłaty abonamentu RTV (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

Zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Zjednoczona Prawica, przed wyborami w 2019 r. obiecywały, że zniosą obowiązek abonamentowy. Po wygranych wyborach rząd PiS nie zrealizował jednak tego postulatu.

Abonament budzi spore emocje, szczególnie w ostatnich latach, gdy nasiliły się głosy, że media publiczne nie realizują narzuconej im ustawowo misji, a oprócz abonamentu szerokim strumieniem do TVP i Polskiego Radia płyną także pieniądze z budżetu.

Kto musi płacić abonament radiowo-telewizyjny?

Polskie prawo nakazuje rejestrację zakupionego odbiornika na poczcie lub przez internet i regularną opłatę należnego abonamentu. Nie jest istotne przy tym, czy go używamy, czy nie i choć opłata jest na rzecz mediów publicznych, nieoglądanie TVP też z niej nie zwalnia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ogromne wsparcie dla TVP. "Obrzydliwość władzy. Polacy zaczną mieć dosyć"

To po stronie kupującego leży zarówno obowiązek zarejestrowania, jak i wyrejestrowania odbiornika. Poczta może też dysponować dowodami zakupu, np. jeśli przedsiębiorca odpisał zakup telewizora od podatku. Gdy osoba, na którą zarejestrowany odbiornik umiera, należy go wyrejestrować lub przerejestrować na inną osobę.

Jaka jest kara za niepłacenie abonamentu?

Za niezarejestrowanie odbiornika i niepłacenie abonamentu RTV grozi nam wysoka kara. Aż do 30-krotności miesięcznej stawki tej opłaty, czyli w przypadku telewizora w 2023 r. będzie to już kwota ponad 800 zł.

Zaległości abonamentowe przedawniają się dopiero po 5 latach, licząc od końca roku, w którym płatność się należała.

Abonament RTV - na czym polegają kontrole w domach?

Sprawdzać, czy mamy w domu niezarejestrowany odbiornik, mogą kontrolerzy Poczty. Aby nałożyć karę, kontroler musi znaleźć w naszym domu niezarejestrowany telewizor czy radioodbiornik, ale... nie mamy obowiązku go wpuścić do domu czy mieszkania.

Kontroler Poczty nie ma też prawa przedstawiać się jako ktoś inny lub ukrywać przed nami celu swojej wizyty. Warto przy tym też pamiętać, że urzędnik może też skontrolować nasz samochód.

Wezwanie do zapłaty abonamentu – kto nie musi płacić i jak się odwołać?

Oprócz kontroli w domach Poczta Polska regularnie sprawdza też, czy osoby posiadające zarejestrowany odbiornik płacą abonament. Ma na to jednak dużo czasu (okres przedawnienia to 5 lat), a nawet gdy nie mamy już telewizora, możemy otrzymać wezwanie do zapłaty, jeśli zapomnieliśmy wyrejestrować odbiornik. Dlatego kara, jak już do nas dotrze, może być bardzo dotkliwa.

Wezwania do zapłaty nie można ignorować, ale można skorzystać ze swoich praw i się odwołać, a także wystąpić o umorzenie kary lub rozłożenie jej na raty.

Prawnicy podkreślają, że to po stronie Poczty Polskiej leży m.in. obowiązek dostarczenia oryginału dowodu poświadczenia odbioru numeru identyfikacyjnego użytkownika. Procedura odwoławcza nie jest bardzo skomplikowana. Gdy kara jest wysoka, a równocześnie mamy powody przypuszczać, że mogło dojść do pomyłki ze strony Poczty, warto skorzystać z pomocy prawnika, aby mieć pewność, że odwołując się, nie popełnimy błędu, który sprawi, że odwołanie nie będzie skuteczne.

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

Od obowiązku opłaty abonamentu są też wyjątki. Zwolnione są m.in.:

  • osoby z orzeczeniem o I grupie inwalidzkiej
  • ze znacznym stopniem niepełnosprawności
  • trwałą/okresową niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym
  • seniorzy powyżej 75. roku życia
  • osoby powyżej 60. roku życia, które uzyskały prawo do emerytury (jeśli wysokość emerytury nie przekracza miesięcznie połowy przeciętnego wynagrodzenia)
  • inwalidzi wojenni i wojskowi
  • kombatanci będący inwalidami oraz członkowie ich rodzin.

Kwalifikację do zwolnienia trzeba zgłosić w urzędzie pocztowym (z wyjątkiem ukończenia 75 lat), a zwolnienie następuje od miesiąca następującego po zgłoszeniu. Pełna lista grup uprawnionych do zwolnienia znajduje się na stronach gov.pl.

Ile wynosi abonament RTV w 2023 r.?

Od 1 stycznia 2023 r. czeka nas spora podwyżka opłaty abonamentowej w porównaniu z 2022 r. Za radio trzeba zapłacić 8,70 zł miesięcznie (podwyżka o 1,20 zł), za telewizor - 27,30 zł miesięcznie (podwyżka o 2,80 zł). Abonenci, którzy dokonają opłaty za cały rok do 25 stycznia 2023 r., mają 10 proc. zniżki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(373)
Miron Pluta
3 miesiące temu
Jak można zgłosić osobę która posiada niezarejestrowany odbiornik tv?
Sylka
rok temu
Będę oglądać tv w telefonie, opcja GO..
Zulugula
rok temu
Polska kraj to dziwnana kraj . Jak pisza nowe ustawy to zaczynaja o taryfikatora kar . Od zakazow i obowiazkow obywatela. Jak slyszysz nowelizacja ustawy to znaczy ze jest pozezony taryfikator kar i wiecej obawiazkow i wiecej zakazow i nakazow. A jak czytasz poprawke to obejmuje ona wylaczenia kolesi i rodziny.
Nooo,
rok temu
a co z niepodłączonymi TV, które się traktuje wyłącznie jako monitory?
Jana
rok temu
Jak można płacić za coś, na co nie ma się podpisanej umowy z operatorem . W sklepach też są telewizory.
...
Następna strona