Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Abonament RTV. Zostały ostatnie dni, by skorzystać z preferencyjnego rozliczenia

593
Podziel się:

Abonament RTV można rozliczyć na preferencyjnych warunkach. Chętni jednak muszą się spieszyć, gdyż zostało niewiele czasu. Na obowiązek spłaty narzekają jednak czytelnicy. W nadesłanych wiadomościach do naszej redakcji podkreślają, że opłata znacznie urosła w ciągu ostatnich 10 lat.

Abonament RTV. Zostały ostatnie dni, by skorzystać z preferencyjnego rozliczenia
Abonament RTV - zdaniem naszej czytelniczki - rośnie szybciej od inflacji (Adobe Stock)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała decyzję w sprawie opłat abonamentu RTV w połowie 2021 r. KRRiT zdecydowała, że opłaty będą takie same, jak te obowiązujące w minionym roku. Za miesiąc używania odbiornika radiowego w 2022 r. mamy zapłacić 7,50 zł. W przypadku telewizora opłata wynosi 24,50 zł.

Abonament RTV można opłacić na preferencyjnych warunkach

Jednak osoby, które opłacą abonament do 25 stycznia 2022 r. za cały rok, mogą liczyć na preferencyjną stawkę. Roczna suma zmniejszy się o 10 proc. w porównaniu do kwoty, którą byśmy wpłacili łącznie, gdybyśmy wybrali wariant płatności co miesiąc (czyli w ciągu 12 miesięcy zapłacilibyśmy 90 zł za radioodbiornik i 294 zł za telewizor).

Nie oznacza to jednak, że później nie przewidziano żadnych ulg. Przeciwnie, osoby, które opłacą abonament za kilka miesięcy, również mogą skorzystać z preferencyjnych stawek.

Zobacz także: Wysoka inflacja i wyhamowanie gospodarcze. Czy to nas czeka w 2022?

Po uwzględnieniu zniżek opłata za korzystanie z radia przez dwa miesiące wynosić będzie 14,60 zł, za trzy miesiące 21,60 zł, za pół roku 42,80 zł, a za rok - 81 zł. W przypadku odbiornika telewizyjnego opłaty te wynoszą odpowiednio: 47,50 zł, 70,60 zł, 139,70 zł i 264,60 zł.

Tutaj jednak pojawia się pewien haczyk. Aby skorzystać z preferencyjnych stawek, opłatę należy uiścić do 25. dnia każdego miesiąca.

Na obowiązek opłacania abonamentu RTV narzekają czytelnicy

Na problem rosnącej opłaty za abonament RTV zwróciła uwagę czytelniczka. W przysłanej wiadomości wskazała, że dziś płaci łącznie 294 zł (24,50 zł co miesiąc). To oznacza, że w ciągu dekady kwota opłaty wzrosła o 72 zł.

W 2012 r. za posiadanie telewizora Polacy musieli płacić 222 zł. Przy wybraniu wariantu zapłaty "z góry" za cały rok - 199,80 zł, a więc o 64,80 zł mniej niż dziś.

Natomiast za jeden radioodbiornik płaciliśmy 5,50 zł co miesiąc, czyli rocznie 66 zł. To o 24 zł mniej niż obecnie. W wariancie zapłaty za cały rok abonament wynosił 59,40 zł - mniej o 21,60 zł.

"Jednak wtedy nie było dopłat do TVPPolskiego Radia z budżetu państwa. Ba, dopłat na 2 mld zł!" - zauważa nasza czytelniczka.

Rzeczywiście, stałe rekompensaty dla mediów publicznych wprowadziła Zjednoczona Prawica. W 2021 r. na ten cel z publicznego budżetu przeznaczono około 2 mld zł.

Abonament RTV - Polacy mają prawny obowiązek go opłacać

Od chwili zakupu lub otrzymania w prezencie telewizora czy radia mamy ustawowo 14 dni na zgłoszenie urządzenia na poczcie. Po tym otrzymamy numer rachunku bankowego, na który będziemy dokonywać wpłat.

Abonament RTV, zgodnie z prawem trzeba zapłacić z góry za cały okres rozliczeniowy. W przypadku uiszczenia opłaty rocznej terminem jest 25 stycznia. Ci, którzy zdecydują się na płatności ratalnej, jest to 25. dzień miesiąca. Kara za niepłacenie abonamentu to 735 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(593)
Gość
2 lata temu
A za niemanie radia czy telewizora ile się płaci ?
wrr
2 lata temu
za tvPO nigdy
Co?
2 lata temu
Jaka opłata? Za tvpis? Nigdy!
Jak
2 lata temu
Mojej mamie umorzyli bo rok czasu pisalismy z nimi pisma z tym krrit o tym ze w ktorymś tam roku nie nadali nowego numeru jakiegoś tam. I umorzyli mamie 1700 zł bo my mielismy racje!!! Trzeba zawalczyć z nimi.
Julia.
2 lata temu
W pażdzierniku 2021r, dostałam list polecony od Poczty Polskiej jest to Upomnienie do zaplaty kwoty 1700zl. Naliczony mi został abonament za okres od 2016 roku do 09-2021r. Termin zaplaty 7 dni. W ciagu 20 lat nie dokonywalam zadnej rejestracji odbiornika TV ani radiowego. W ciagu 5 lat nie otrzymalam zadnego pisma,wezwania związanego z abonamentem. Wobec mnie nie było żadnej kontroli ! ktora by potwierdziła że posiadam tv lub radio. Nie posiadam ani telewizora ani radia . Moze kogos zaskocze ale ciezko choruje . Od lat na raka, caly czas przyjmuje chemie paliatywna, do tego trace tez wzrok i jestem cukrzykiem. Wiec jedynie na co moge sobie pozwolic to internet. Od otrzymanego pisma napisałam odpowiedz informujaca że od długich lat nie posiadam telewizora ani radia. Bo moim najwazniejszym celem jest miec dach nad głową, jedzenie , leki i ubrania do tej pory brak odpowiedzi. Wnioslam tez wniosek do Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o umorzenie z uwagi że nie posiadam tv i radia. Do chwili obecnej brak odpowiedzi. Według przepisów nie odebranie pisma z Poczty jest traktowane tak jakby odebrane. Poczta przekazuje tytuł wykonawczy do Urzedów Skarbowych a poborca skarbowy zajmuje konta bankowe, moze prowadzic egzekucje z rzeczy ruchomych i nie ruchomych. Ostrzegam też że jezeli znajda radio lub telewizor i osoby ktore maja samochody a w nich radia to kara wynosi * 30. Nie stać mnie na prawnika wiec podejrzewam że nie bedzie ich to interesowalo czy mam telewizor czy nie pewnie beda robic wobec mnie egzekucje .
...
Następna strona