Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Abonament RTV w górę. Oto nowe stawki

298
Podziel się:

Nie dość, że rosną ceny na sklepowych półkach, to teraz jeszcze wzrosną nam opłaty. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała nowe stawki abonamentu RTV, jakie będą obowiązywać w 2023 r. Takich podwyżek nie było od lat - pisze "Fakt".

Abonament RTV w górę. Oto nowe stawki
Stawki abonamentu RTV pójdą od 2023 r. w górę (Adobe Stock, Mateusz Grochocki)

Dziennik wyjaśnia, że abonament RTV musi płacić każdy, kto posiada radioodbiornik lub telewizor, nawet jeśli korzysta z telewizji kablowej albo satelitarnej.

Ile trzeba płacić? Opłata za jeden miesiąc za radio to 7,50 zł miesięcznie. Stawka rośnie w przypadku posiadania telewizora i radia. To 24,50 zł miesięcznie.

Zobacz także: Podatek od smartfona trafi do ZAIKS-u. Łepkowska: Ktoś musi reprezentować artystów

Abonament RTV w górę. Oto nowe stawki

Okazuje się, że od przyszłego roku opłaty wzrosną. I tak — jak podaje "Fakt" - opłata za używanie odbiornika radiofonicznego wyniesie 8,70 zł miesięcznie (czyli o 0,80 zł więcej niż do tej pory). "Z kolei opłata za używanie odbiornika telewizyjnego albo odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego – wyniesie 27,30 zł miesięcznie, czyli o 2,80 zł miesięcznie więcej" - czytamy. W skali całego roku podwyżka wyniesie 33,60 zł.

Niektórzy są jednak zwolnieni z płacenia abonamentu. To osoby po 75. roku życia, osoby z orzeczeniem I grupy inwalidzkiej, kombatanci mający status inwalidy wojennego lub wojskowego, a także emeryci, których świadczenie nie przekracza 50 proc. kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Kary za niepłacenie abonamentu RTV

Jak wyjaśnia "Fakt", obowiązek kontroli rejestracji odbiorników spoczywa na Poczcie Polskiej. "Chociaż nie mamy obowiązku wpuszczać listonosza, to jeśli to zrobimy i okaże się, że odbiornika nie zarejestrowaliśmy, to nałożona zostanie na nas kara w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty (teraz kara wyniosłaby 735 zł, a od 2023 r. – 819 zł)" - czytamy.

Jeszcze większą karę zapłacimy, jeśli zarejestrujemy odbiornik i przestaniemy płacić. "Wówczas otrzymamy wezwanie do zapłaty nieopłaconych składek wraz z odsetkami" - podaje dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(298)
Emeryt
6 miesięcy temu
Propaganda kosztuje ale jeżeli są to media pisowskie to niech płacą ze swoich składek.
PiS beton
6 miesięcy temu
Podnieś abonament do stu złotych.
Ers
6 miesięcy temu
Buahahaha
Aga
8 miesięcy temu
Jeszcze im mało. Nie dość że niema co oglądać to co roku dostają dotację, ostatnio co pamiętam na te badziewie dostali około 2 miliardów!! Pln
Jar
8 miesięcy temu
Dlaczego mam płacić za coś czego nie oglądam???
...
Następna strona