Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

ABW i agentka z wyrokiem. O Danielu Obajtku znów głośno

49
Podziel się:

Prezes Orlenu Daniel Obajtek został przed laty zarejestrowany jako współpracownik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - twierdzą informatorzy "Gazety Wyborczej". Jego oficerem prowadzącym była Beata Z., która dziś pracuje na kierowniczym stanowisku w Orlenie i która została skazana za defraudację funduszu operacyjnego ABW - przekonuje dziennik. PKN Orlen zaprzecza.

ABW i agentka z wyrokiem. O Danielu Obajtku znów głośno
Prezes Orlenu Daniel Obajtek (Agencja Forum, Joanna Skladanek)

"Gazeta Wyborcza" w swoim poniedziałkowym materiale przekonuje, że zdaniem jej rozmówców współpraca z Agencją może być powodem tego, że Daniel Obajtek nie otrzymał poświadczenia o dostępie do informacji tajnych, które wydaje ABW.

Obajtek i agentka ABW z wyrokiem

Gazeta pisze, że jej informator - były oficer ABW - powiedział jej, że "w latach 2009-14 Daniel Obajtek był zarejestrowany jako konsultant lub osobowe źródło informacji (OZI) Delegatury ABW w Krakowie".

"Na listę informatorów wciągnęła go Beata Z., funkcjonariuszka departamentu A zajmującego się ochroną interesów ekonomicznych państwa. Mieszkała ona w Myślenicach i znała Obajtka prywatnie" - czytamy w Wyborczej. "Ówczesny wójt Pcimia (w powiecie myślenickim) został przez Beatę Z. określony jako cenny informator w sprawach mafii paliwowej" - opisuje GW.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obajtek może obawiać się kontroli NIK? "Cofamy się w polityce gospodarczej do czasów PRL"

Według informacji gazety współpraca wójta Pcimia i ABW zakończyła się i to bez sukcesu.

Jeden z pracowników ABW miał uznać przekazywane informacje za bezwartościowe i dowiedzieć się, że Beata Z. jest znajomą Obajtka.

Wyborcza ujawnia także, że w 2022 r. Beata Z. została prawomocnie skazana na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata za przekręty w wydawaniu funduszu operacyjnego, w trakcie pracy w ABW.

Gazeta przekonuje, że Beata Z. aktualnie pracuje w spółce Orlen Ochrona jako kierownik działu bezpieczeństwa infrastruktury i spraw obronnych.

Orlen: Daniel Obajtek nie był nigdy zarejestrowany jako współpracownik ABW

W związku z tymi informacjami Gazeta zadała szereg pytań prezesowi Obajtkowi.

Orlen odpisał, że spółka nie udziela szczegółowych informacji na temat spraw personalnych zgodnie z obowiązującymi standardami. "Wszystkie procesy rekrutacyjne w Grupie ORLEN prowadzone są w sposób transparentny, zgodny z uregulowaniami wewnętrznymi i przepisami prawa" - Wyborcza cytuje oświadczenie biura prasowego Orlenu.

Spółka na Twitterze odniosła się także do publikacji "Gazety Wyborczej".W wydanym oświadczeniu pisze, że "Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen, nie był nigdy zarejestrowany jako współpracownik ABW".

Dalej czytamy, że "całkowicie nieuprawnione jest także łączenie osoby pana Daniela Obajtka z panią Beatą Z.". Prezes PKN Orlen zapowiedział, że "podejmie niezwłoczne kroki prawne mające na celu ochronę jego dobrego imienia".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
firma
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Pracownik lid...
2 miesiące temu
Z ulicy na takie miejsce nie trafisz. Prześwietla do 7 pokolenia wstecz czyś godzien, wystarczy drobnostka, dziadek nie po tej stronie i już leżysz. Tak było, jest i niech już nie będzie. Sam tego doświadczyłem.
Anonim
2 miesiące temu
Śmieszne że opozycja nie robi tego tak po prostu 🤣 przez ostatni miesiąc jeśli ktoś wiedział że szykuje się nagonka na akcjach orlenu aż 3 razy mógł zarobić majątek 🤣
Ewa
2 miesiące temu
W Orlenie są tłuste koty z PiS,kiedyś faktury zostaną ujawnione gdzie i ile mln poszło państwowych.
Oka
2 miesiące temu
Przekręt goni przekręt, i tak to leciało w Orlenie,a ile mln zł poszło na doradztwo prawne,firmy marketingowe,fundacje ,sponsoring,Sylwester marzeń w Zakopanem,Banaś będzie miał cały rok aby ta ośmiornice z Orlenu rozliczyć.
Niebieski
2 miesiące temu
Jak agentka karana sadownie może mieć firmę ochroniarską,defraudacji czyli kradzież pieniędzy państwowych,tj.fundusz operacyjny okradał, Obajtek przyjął taką z otwartymi rękoma, dlaczego,nie było innych ofert, tylko Obajtek wie dlaczego tak poszedł jej na rękę.
...
Następna strona