Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? Pomóc może człowiek Dudy

73
Podziel się:

Demokratyczna opozycja chce postawić prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Koalicja Obywatelska oskarża go o to, że zniszczył niezależność banku centralnego i nie walczy z drożyzną. Podstawą postępowania byłyby jednak zarzuty stawiane przez członka zarządu NBP Pawła Muchę - ustaliło RMF FM.

Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? Pomóc może człowiek Dudy
Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? Pomóc może człowiek Dudy (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

Paweł Mucha od września 2022 roku jest członkiem zarządu NBP - na tę funkcję powołał go na wniosek prezesa banku centralnego Adama Glapińskiego prezydent Andrzej Duda. W latach 2016–2020 był natomiast sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta.

Przez większość tego czasu był też zastępcą szefa kancelarii. Później przez półtora roku był społecznym doradcą Dudy - taką funkcję pełnił też w latach 2015-2016. Zanim został członkiem zarządu NBP, od stycznia 2021 roku był także doradcą Adama Glapińskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Burza w NBP. "Paweł Mucha pokazał, że panuje tam jednowładztwo"

Mucha opublikował ostatnio w serwisie X pismo, w którym oskarża prezesa NBP Adama Glapińskiego o niewykonywanie obowiązków. Skarży się w nim, że nie wszystkim członkom zarządu udostępniane są protokoły z posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej - a taki obowiązek nakłada na organy banku centralnego ustawa o NBP.

Jak podaje RMF FM, te oskarżenia mogłyby być podstawą postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Koalicja Obywatelska wpisała taki zamiar na swojej liście stu konkretów na pierwsze sto dni rządów. KO pisze, że powodem jest "zniszczenie niezależności NBP" i "brak realizacji podstawowego zadania" banku centralnego, jakim jest walka z inflacją.

Trybunał Stanu oznacza automatyczne zawieszenie

RMF FM przypomina, że zgodnie z ustawą, do postawienia Glapińskiego przed Trybunałem Stanu wystarczą głosy 115 posłów - a demokratyczna opozycja będzie miała w Sejmie nowej kadencji większość. Jeśli Sejm podejmie uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu, Glapiński zostanie automatycznie zawieszony w obowiązkach. Odwołać będzie go można, jeśli zostanie uznany winnym stawianych mu zarzutów.

W NBP narósł konflikt między Pawłem Muchą a częścią władz banku. W środę NBP opublikował tajemniczy komunikat dotyczący Muchy. Czytamy w nim o "nieakceptowalnym postępowaniu" członka zarządu NBP, mającym polegać m.in. na "wytwarzaniu atmosfery zagrożenia" i "bezzasadnej krytyce".

W odpowiedzi w serii wpisów w serwisie X (dawniej Twitter) Mucha stwierdził, że stanowisko NBP narusza jego dobra osobiste oraz że zostało ono wprowadzone pod obrady wbrew regulaminowi zarządu. "Co więcej, stanowisko to przegłosowane zostało przy nieobecności jednego z Członków Zarządu, który nie miał o nim żadnej wiedzy i dwóch głosach przeciwnych spośród obecnych na posiedzeniu" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(73)
bogdan1
5 miesięcy temu
Trochę się pośpieszyli z tym trybunałem dla Glapińskiego,teraz obecny rząd będzie angażował Trybunał Przyłębskiej,aby do tego nigdy nie doszło.Należało dyplomatycznie poczekać z tym do czasu utworzenia nowego rządu,a potem go wywalić na zbity ....
nowaZ
6 miesięcy temu
Panie...panie z jakiej paki? Przecież wszyscy...wszystko wiedzieli że to Lipa z tym Gold Amber? Ja wam wójta nie wybierałem i prezesa NBP też ! Jak będe miał te złote tanie guziki to może NBP Gold też będzie Lipa?
Sara
6 miesięcy temu
O jakim złocie mowa? Glapinski już zadbał żeby skarbiec był pusty . Mało tego zadłużył Polskę na dziesięciolecia . Teraz nie wiedza jak schować te góry wiec rozdają bez zastanowienia. WSTYD
brych
6 miesięcy temu
jakim trzeba byc glupim aby takie rzeczy mowic i powtarzac Nowy rzad to moze sobie w tutke dmuchnac a nie madrych usuwac
Oserwator
6 miesięcy temu
Nie mają wstydu ani honoru przegrali i pchają się dalej widocznie wciąż za mało się nachapali patrioci o ironio
...
Następna strona