Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
HTO
|

Adidas przegrywa w sądzie. Chodzi o znak towarowy

42
Podziel się:

Znana firma odzieżowa Adidas przegrała sprawę w sądzie o znak towarowy z projektantem Thomem Brownem - donosi "Forbes". To wynik procesu, jaki złożył przeciwko mężczyźnie gigant odzieżowy w 2021 r. Werdykt nie jest satysfakcjonujący dla giganta i zapowiada apelację.

Adidas przegrywa w sądzie. Chodzi o znak towarowy
Adidas przegrał w sądzie z projektantem Thomem Brownem, ale nie składa broni i zapowiada apelację (GETTY)

Sąd w Manhattanie zakończył postępowanie pomiędzy Adidasem a projektantem Thomem Brownem. Gigant odzieżowy twierdzi, że pozwany wykorzystuje słynne trzy paski bez jego zgody i inspirował się w tworzeniu własnego logo - przypomina "Forbes".

Sprawa dotyczy luksusowej marki odzieży Thoma Browna, którego produkty sygnowane są czterema równoległymi paskami lub tzw. Three-Bar Signature (w kolorach czerwonym, białym i granatowym).

Adidas twierdzi, że wspomniane logo w znaczący sposób naruszają własny znak towarowy, który składa się z trzech pasków i tym samym mogą wprowadzać konsumentów w błąd. Sąd jednak nie przyznał gigantowi modowemu racji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obajtek nie pokaże umowy, ale mówi o sukcesie. "Byłby, gdyby wynegocjował konkurencyjne ceny"

Spór trwa od kilkunastu lat

Proces, który zastał rozpatrzony 12 stycznia 2023 r., jest wynikiem braku wieloletniego porozumienia pomiędzy Thomem Brownem a Adidasem. Projektant zapoczątkował kolekcję odzieży sygnowaną trzema kolorowymi paskami około 2005 r. Następnie na przełomie 2008 i 2009 r. przedsiębiorca stworzył nowe ubrania, które opatrzył znakiem składającym się z czterech pasków.

Według informacji, na które powołuje się "Forbes", dwie strony zawarły wstępne porozumienie, ale problem zaczął eskalować w 2018 r. kiedy Thom Browne próbował wnieść wniosek o zastrzeżenie własnego znaku towarowego. Od tego momentu obie strony starał się dojść do porozumienia i ugody, ale do tej pory nie udało się wypracować wspólnego stanowiska.

Jak wynika z przeprowadzanego dochodzenia, korzystanie z pasiastych wzorów - w ocenie Adidasa - było celowe, aby wprowadzać konsumentów w błąd. Gigant odzieżowy domagał się 7,8 mln dol. zadośćuczynienia. Adidas argumentował swoje roszczenia tym, że 800 tys. dol. to potencjalne opłaty licencyjne i tantiemy od pozwanego oraz 7 mln dol., które rzekomo zarobił pozwany na sprzedaży swoich ubrań - można przeczytać na footwearnews.com.

Thom Browne się wybronił

Sąd po wnikliwej analizie dowodów stwierdził, że Thom Browne nie naruszył znaku towarowego Adidasa i nie jest odpowiedzialny za szkody za sprzedaży odzieży.

- Jesteśmy zadowoleni z twierdzenia sądu, który uznał, że w żadnym momencie Thom Browne nie naruszył żadnego ze znaków towarowych Adidasa - powiedział adwokat poszkodowanego.

W świetle werdyktu zespół Thoma Browne'a był w stanie udowodnić, że obie firmy współistniały przez ponad dekadę, odkąd projektant wprowadził na rynek swoje produkty z czterema paskami i nie wyrządził szkody Adidasowi.

Adidas będzie się odwoływał

Wyrok nowojorskiego sądu nie satysfakcjonuje Adidasa. Rzecznik firmy powiedział, że jest rozczarowany postanowieniem sądu. Gigant odzieżowy nadal będzie podejmował kroki, które mają za zadanie ochronę interesów przedsiębiorstwa. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że Adidas rozważa apelację.

W przeszłości Adidas wchodził na drogę sądową ze swoją konkurencją. "Forbes" przypomina o procesach przeciwko markom, takim jak Polo Ralph Lauren w 2004 r., Abercrombie & Fitch w 2005 r. i Forever 21 w 2017 r.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
zas
6 miesięcy temu
Przegrali w sądzie to się wzięli za polskiego Kubota.
Wolf
rok temu
Polski Sofix zawsze miał cztery paski ;)
aa_
rok temu
Oj tam, Apple opatentował prostokąt z zaokrąglonymi rogami. Na koło chyba nikt się odważył.
DZIWNE
rok temu
PiS w zaledwie 7 lat podwoił zadłużenie Polski do 1 biliona 6 mld zł a zlotówkę zdegradował do poziomu z 2008 roku, a Polacy PISowi to wybaczają, dziwny naród.
rasdwatszy
rok temu
Kiedyś adidas tworzył ubrania z wieloma paskami. Obozowe stroje sportowe...
...
Następna strona