Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Afera Huawei. "Niedługo wydamy rekomendację. Ryzyko jest" - mówi pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa

71
Podziel się:

- Temat wykorzystanie urządzeń Huawei w administracji publicznej lub do budowy sieci 5G jest w trakcie analizy - mówi money.pl Karol Okoński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. - Sprawa jest w toku. Ryzyko jest. W najbliższym czasie będziemy chcieli wydać jakąś rekomendację - zaznacza.

Karol Okoński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Karol Okoński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. (East News, Mateusz Grochocki)

Czy ministerstwo zarekomenduje wykluczenie chińskiej firmy Huawei z polskiego rynku? USA, Nowa Zelandia, Japonia zablokowały jej udział w sieciach 5G, a ostrzeżenia wydały Czechy i Francja. Polska - jak zasugerowało radio RMF FM - miałaby rozważać taką decyzję. Jednak jak przekonuje ministerstwo cyfryzacji w rozmowie z money.pl, na tego typu deklaracje jest jeszcze za wcześnie.

- Dokładna forma, czy tryb komunikatu - na ile będzie to ostrzeżenie, a na ile polecenie – podlega wciąż analizie. Nie chcemy działać pochopnie. Chcemy, by była to nasza autonomiczna decyzja. Sprawę analizujemy, absolutnie jej nie bagatelizujemy – zaznacza w rozmowie z money.pl Karol Okoński, wiceminister i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, komentując aferę szpiegowską w Polsce.

- Wymieniamy się informacjami z sojusznikami w NATO i Unii Europejskiej. Idealnie byłoby, by nasze podejście było spójne i skoordynowane – zaznacza wiceminister. - Siłą rzeczy, informacje i sygnały, które dostajemy z NATO, prowadzą do tego, że w najbliższym czasie będziemy chcieli wydać jakąś rekomendację. Sprawa jest w toku. Ryzyko jest. Zanim jednak podejmiemy działania, musimy mieć zebrane maksymalnie dużo informacji, by nie działać zbyt pochopnie podkreśla.

Aresztowanie przez ABW dyrektora sprzedaży Huawei na Polskę – Weijinga "Staszka" W. oraz pracownika Orange i dawnego urzędnika - Piotr D. pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin rodzi jednak pytania o bezpieczeństwo polskich firm, jak również wykorzystywanie przez operatorów chińskiego sprzętu w budowanej sieci 5G.

- W kontekście wykorzystania urządzeń Huawei w administracji publicznej lub przez operatorów do budowy sieci 5G, temat jest w trakcie analizy i dyskusji między poszczególnymi zaangażowanymi instytucjami: ABW, Ministerstwem Obrony Narodowej, SKW, Biurem Bezpieczeństwa Narodowego – podkreśla wiceminister. - Oczywiście, sprawdzamy na ile sprzęt Huawei był zamawiany i jest wykorzystywany w administracji publicznej, firmach skarbu państwa, czy zwłaszcza tych należących do infrastruktury krytycznej. Kryterium jest szerokie, ale o szczegółach mówić nie mogę. Jednak mogę zapewnić, że takie kwerendy są robione, by ocenić skalę zjawiska. To również będzie jedna z przesłanek dalszego działania – zapewnia Karol Okoński.

Zobacz także: Zobacz wideo: Huawei prześcignął Samsunga w Polsce na rynku smartfonów

Jak przekonuje, w sprawie Huawei pojawia się dużo wątków, które się przeplatają, ale nie zawsze się łączą. - Wydarzenia dzisiejszego poranka to zupełnie inny temat. Z tego co wiem, związany raczej ze szpiegostwem gospodarczym i niekoniecznie łączący się z urządzeniami Huawei – wyjaśnia wiceminister cyfryzacji.

Jak podkreśla, sprawa jest w toku. - Na bieżąco zbieram oczywiście informacje, by móc właściwie ocenić, czy są nowe okoliczności, które mogą spowodować konieczność przyśpieszenia naszych działań. Jak dotąd takich sygnałów od ABW nie dostałem. Zatrzymanie w Polsce traktowałbym więc jako osobny wątek – podkreśla wiceminister Okoński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(71)
Huawei
5 lata temu
USA szpieguje, USA oskarża o szpiegostwo, intrygi w USA są powszechne nawet w ich filmach.
Han
5 lata temu
Jak mawia chińskie przysłowie: "wszystko co chińskie jest podejrzane; nawet przysłowia".
opolanin
5 lata temu
W ciągu kilku lat operatorzy sieci komórkowych wyposażyli wszystkie swoje stacje bazowe w te urządzenia a czy to prawda, że transmitują one przez program nakładkowy 100% rozmów w kosmos? to właśnie powinno zostać potwierdzone lub wykluczone przez ludzi i służby za te sprawy ODPOWIEDZIALNE.
Tymek
5 lata temu
Nie rozumie Polskiej polityki,chcemy współpracować z Amerykanami i jednocześnie z Chinami,ktoś zaspał i pakuje nas w niezły pasztet.
KONKURENCJA a...
5 lata temu
Dla mnie jest to deprecjonowanie chińskiej firmy -bo zagraża no właśnie jakim innym ?
...
Następna strona