Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Agenci, tortury, rezerwy złota. Putin podpisał 100 ustaw jednego dnia

Podziel się:

To kolejne decyzje Kremla, które mogą mieć wpływ na przebieg w wojny w Ukrainie. Władimir Putin podpisał ponad 100 ustaw w ciągu jednego dnia - informuje portal Meduza. Decyzje prezydenta Rosji dotyczą m.in. środków na zagraniczne "operacje specjalne".

Agenci, tortury, rezerwy złota. Putin podpisał 100 ustaw jednego dnia
Władimir Putin podpisał 100 ustaw, m.in. dot. "operacji specjalnych (Getty Images)

Ustawa dotycząca środków ekonomicznych w ramach "operacji specjalnych" za granicą reguluje m.in. kwestie trybu pracy. Rosyjski rząd, według własnego uznania, ma teraz prawo do zmiany godzin pracy niektórych organizacji podczas prowadzenia operacji "antyterrorystycznych i innych" za granicą. Może ponadto zakazać firmom odmowy udziału w zamówieniach państwowych.

Kary w Rosji dla osób pod "obcym wpływem"

W myśl ustawy o "zagranicznych agentach", każdy, kto znajduje się pod "obcym wpływem", może zostać uznany za zagranicznego agenta. "Obcym agentom" zakazano nauczania w państwowych placówkach oświatowych, prowadzenia działalności koszt państwa, a także udziału w zamówieniach publicznych. Czym jest "obcy wpływ"? To pozostaje niewyjaśnione.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin już nie ufa swojemu wywiadowi? "Może to jest tylko przykrywka"

Zgodnie z ustawą o odpowiedzialności za działania "przeciwko interesom Federacji Rosyjskiej", przejście na stronę wroga podczas konfliktu zbrojnego jest równoznaczne ze zdradą. Grozi za to kara od 12 do 20 lat w kolonii karnej. Na taką samą karę mogą zostać skazani obywatele Rosji, którzy biorą udział w akcjach wojskowych w celach "sprzecznych z interesami" kraju.

Zamrożone rezerwy Rosji

W treści ustawy o tajności rezerw walutowych czytamy, że wielkość rezerw złota i państwowych rezerw walutowych będzie teraz klasyfikowana jako tajemnica państwowa. Wg portalu Meduza, ma to komplikować nakładanie sankcji na Rosję. Od początku wojny UE i USA zamroziły rezerwy Rosji na kwotę ok. 300 mld dolarów.

Ustawa w sprawie tortur z kolei zalicza do szczególnie ciężkich przestępstw wymuszanie zeznań i nadużycia władzy z zastosowaniem tortur. Za to będzie grozić kara do 12 lat więzienia, a w przypadku śmierci ofiary od 8 do 15 lat. Dokument wprowadza również pojęcie "zastraszania". W kodeksie karnym nie pojawił się osobny artykuł dotyczący tortur, co spowodowało krytykę dokumentu przez organizację zajmujące się ochroną praw człowieka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl