Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojsko
22.09.2020 12:30

Agencja Uzbrojenia. MON zapowiada nową komórkę

Projekt ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia jest przygotowany - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Agencja powstanie z połączenia m.in. Inspektoratu Uzbrojenia, Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych i Biura ds. Umów Offsetowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Powstanie nowej Agencji Uzbrojenia zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak. (Fot: PAP/Radek Pietruszka, Radek Pietruszka)

Po co powstaje Agencja Uzbrojenia? Jak tłumaczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na konferencji Defence24, zbyt dużo podmiotów dotychczas było zaangażowanych w zakupy dla wojska.

- Proces kupowania sprzętu dla WP jest długotrwały, skomplikowany. Zbyt wiele podmiotów jest zaangażowanych w ten proces, przerzucają się odpowiedzialnością, pojawiają się jakiś kłopoty z decyzyjnością. Żeby to wszystko przełamać, mamy przygotowany projekt ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia - powiedział Błaszczak.

Zobacz: Rekonstrukcja rządu. Tomasz Siemoniak: MON i wojsko są w dryfie

Błaszczak poinformował, że AU powstanie z połączenia kilku instytucji. Chodzi tutaj przede wszystkim o: Inspektorat Uzbrojenia, Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych, Biuro ds. Umów Offsetowych oraz część innych instytucji takich jak: Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości i Kodyfikacji, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych i Agencja Mienia Wojskowego.

Nowo powstająca Agencja Uzbrojenia ma być jedynym decyzyjnym w kwestii zakupów dla polskiej armii.

Szef MON przedstawił również trzy główne założenia, które przyświecają jego kadencji w ministerstwie. Błaszczak podkreślił, że stara się o: zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych RP, silniejsze osadzenie Polski w strukturach NATO i relacjach z USA oraz modernizację uzbrojenia polskiej armii.

Podkreślił również, że proces modernizacji postępuje. Wymienił, że "w 2019 r. wydatki MON związane z modernizacją były skierowane do polskiego przemysłu zbrojeniowego w ponad 60 proc.".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-09-2020

grzegorza największe osiągnięcia to renowacja zabytkowych czołgów za grube miliardy przez nasz przemysł i odmalowanie starych żelaznych hełmów za gruba kasę ! … Czytaj całość

22-09-2020

TRAKTLODY SIĘ KRĘCI BARDZO GRUBE A WOJSKO JAK NIE MIAŁO SPRZĘTU TAK NIE MA I MIEĆ NIE BĘDZIE ZAPAMIĘTAJCIE TO RODACY

22-09-2020

aaabbI będzie tak jak z PGZ

Rozwiń komentarze (23)