Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRO
|

Białoruś. Władimir Putin zapewnił Aleksandrowi Łukaszence 1,5 mld dolarów kredytu

7
Podziel się:

Białoruś może liczyć na 1,5-mld kredyt w dolarach - zapewnił Aleksandra Łukaszenkę prezydent Rosji Władimir Putin. Wyraził też przekonanie, że białoruska władza powinna sama we własnym zakresie poradzić sobie z sytuacją w kraju.

Białoruś. Władimir Putin zapewnił Aleksandrowi Łukaszence 1,5 mld dolarów kredytu
Aleksandr Łukaszenka (z lewej) był w poniedziałek na wizycie u prezydenta Rosji Władimira Putina. (PAP/EPA, PAP/EPA/KREMLIN HANDOUT, KREMLIN HANDOUT)
bFfOfMWd

Kredyt w wysokości 1,5 mld dolarów Łukaszence obiecał wcześniej premier Rosji Michaił Miszustin. Władimir Putin na wspólnym spotkaniu obu polityków podkreślił, że jest realizacja wcześniejszej umowy pomiędzy Mińskiem a Kremlem. Szczegóły kredytu ustalają między sobą ministrowie finansów obu krajów.

Putin nie omieszkał pogratulować publicznie Łukaszence wygranej w sierpniowych wyborach prezydenckich. Przypomniał też podczas publicznej części spotkania, że uczynił to już wcześniej pisemnie oraz telefonicznie.

Rosyjski przywódca podkreślił zarazem, że jego państwo dostrzega sytuację, jaka dzieje się na Białorusi. Od przeszło miesiąca trwają w tym państwie protesty związane z wynikami wyborów.

bFfOfMWf
Zobacz także: Zobacz: Białoruś. Dworczyk podał datę spotkania z opozycją. Wyjaśnił, czemu nie będzie Hołowni

Putin ocenił, że Białorusini powinni rozwiązać ten problem sami, "bez wszelkiego rodzaju podpowiedzi i presji z zewnątrz". Jednocześnie zadeklarował, że Moskwa podtrzymuje wszystkie ustalenia z Białorusią w ramach Państwa Związkowego i Organizacji Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

- Postrzegamy Białoruś jako naszą najbliższą sojuszniczkę i bez wątpienia [...] wypełnimy wszelkie nasze zobowiązania - zapewnił rosyjski polityk.

bFfOfMWl

Spotkanie Łukaszenki - którego wyprawa do Soczi jest pierwszą zagraniczną wizytą od wyborów - i Putina miało też podkreślić współpracę obu państw w sferze obronnej. Putin przypomniał, że w poniedziałek rozpoczną się kilkudniowe manewry rosyjsko-białoruskie.

- Aby nie było żadnych spekulacji, powtórzę jeszcze raz - jest to przedsięwzięcie, które zaplanowano i nawet zapowiedziano jeszcze w zeszłym roku. Po zrealizowaniu programu wspólnych ćwiczeń rosyjskie oddziały wrócą na miejsca swojej stałej dyslokacji - wyjaśnił.

Wspólne manewry o nazwie Słowiańskie Braterstwo odbywają się w obwodzie brzeskim na Białorusi. Putin zapowiedział także dalsze wspólne przedsięwzięcia wojskowe Rosji i Białorusi.

bFfOfMWm

- Jeśli chodzi o element wojskowy, to istnieje nasz plan i będzie on zrealizowany. Zostanie wprowadzony w życie. W ciągu roku na terytorium Białorusi i Rosji mamy praktycznie co miesiąc wspólne przedsięwzięcia. Wszystko będziemy robić tak, jak zaplanowaliśmy - powiedział rosyjski polityk.

Z kolei Aleksandr Łukaszenka chciał, by zaplanować ćwiczenia na kolejne lata. Podziękował Putinowi za jego powyborcze wsparcie. Ocenił również, że wydarzenia w Białorusi powinny skłonić Mińsk i Moskwę do zacieśnienia współpracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfOfMWG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
kat
rok temu
Putin udzielił kredytu Łukaszence? Czyli prywatnie. Może chce wybudować nową chatę. Nie Rosja dla Białorusi?!
hjhg
rok temu
a polski dług coraz mniejszy ? haha ile to już bln? coś około 1,3 bln , extra , a ich Białoruś interesuje
solo
rok temu
W Rosji na prowincji bieda aż piszczy a tu Car łaskawie pomaga sąsiadowi dając mu pożyczkę którą u tego skonsumuje nomenklatura a spłacać będą wszyscy
bFfOfMWH
Wujek z USA
rok temu
Kredyt byłby ratunkiem, gdyby nie trzeba było go zwracać, bo spłacona suma wzrośnie kilkakrotnie w stosunku do sumy pożyczonej.
Asd
rok temu
to starczy Łukaszence na kwartał może ...