Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Agencje reagują na rosyjską inwazję. Zamiany ratingów Rosji i Ukrainy

Podziel się:

Agencje ratingowe przyglądają się sytuacji na Ukrainie, gdzie trwa rosyjska inwazja. Moody's umieściła Rosję i Ukrainę na liście obserwacyjnej. Natomiast Fitch obniża długoterminowy rating Ukrainy. Na rating Rosji wpływają także sankcje, które zostały nałożone na ten kraj przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone.

Agencje reagują na rosyjską inwazję. Zamiany ratingów Rosji i Ukrainy
Agencje reagują na rosyjską agresję na Ukrainę (PAP, Karin Sało)

Ratingi Ukrainy i Rosji zostały umieszczone przez Agencję Moody's na liście obserwacyjnej. Natomiast Fitch obniżył długoterminowy rating Ukrainy do "CCC" z "B".

Długoterminowy rating Moody's dla Rosji znajduje się obecnie na poziomie "Baa3", a długoterminowe ratingi Ukrainy w walucie obcej i hrywnach "B3". Po umieszczeniu ratingów na liście obserwacyjnej mogą one zostać przyszłości obniżone.

Zobacz także: Rosyjska dezinformacja. "Mamy w Polsce pożytecznych idiotów"

Działania Moody's są efektem inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Zdaniem analityków znacząco podniosło to ryzyko geopolityczne, na które już wcześniej zwracana uwagę w raportach.

Sankcje wpływają na rating Rosji

Analitycy wzięli również pod uwagę sankcje wprowadzane m.in. przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską i Wielką Brytanię na Rosję. Mogą one zawierać narzędzia, które będą miały wpływ na płatności zadłużenia zagranicznego przez Rosję.

Agencja Fitch zdecydowała o obniżce ratingów Ukrainy. W tym długoterminowego zadłużenia do "CCC" z "B". Według analityków Fitcha atak wojsk rosyjskich na Ukrainę znacząco zwiększył ryzyka związane z finansami Ukrainy, jej stabilnością makroekonomiczną i polityczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP