Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Rating Polski. Agencja Moody's nie dokonała aktualizacji

26
Podziel się:

Trzeci test przeszedł po myśli rządu. Agencja Moody's nie dokonała aktualizacji oceny kredytowej Polski, a zatem utrzymała ją bez zmian. Wiarygodność i wypłacalność naszego kraju jest na poziomie "A2" (6. wynik w 21-stopniowej skali).

Rating Polski. Agencja Moody's nie dokonała aktualizacji
Premier Mateusz Morawiecki może być z zadowolony z utrzymania ratingu Polski (PAP, PAP/Piotr Nowak)

Trzy największe agencje ratingowe świata wzięły się za aktualizację ratingów. Na początek pod lupę Polskę wziął Fitch, który nie zmienił oceny. Później, 1 października od prezentacji nowego raportu wstrzymał się Standard & Poor's, co oznaczało także utrzymanie ratingu. Teraz dotychczasową ocenę potwierdził Moody's.

Tym samym - zgodnie z wszelkimi prognozami - agencja utrzymała rating Polski na poziomie "A2". To szósty najwyższy wynik w 21-stopniowej skali. Na dodatek potwierdziła się "stabilna" perspektywa oceny, co oznacza, że póki co nie ma zagrożenia obcięcia ratingu.

Z utrzymania ratingu bez zmian zadowolony może być rząd z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. W ten sposób do inwestorów, szczególnie zagranicznych, płynie przesłanie, że Polska jest wiarygodnym partnerem, któremu można pożyczyć pieniądze i na czas zostaną zwrócone wraz z odsetkami.

Zobacz także: Marek Belka o Morawieckim. Nie owijał w bawełnę

A nie musi to być dla wszystkich takie oczywiste, biorąc pod uwagę np. narastający konflikt polskiego rządu z Brukselą. Efektem tego są m.in. kary za wydobycie węgla w kopalni Turów i za niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej. W sumie mowa o 1,5 mln euro naliczanym każdego dnia.

Rating a spór Polski z UE

Warto zwrócić uwagę na to, że Moody's to jedna z tych agencji ratingowych, która na problem praworządności w Polsce zwracała dość wyraźnie uwagę w poprzednich ocenach.

"W maju agencja zwróciła uwagę, że dalsze znaczące pogorszenie sytuacji związanej z praworządnością, które negatywnie wpłynęłoby na klimat biznesowy i skutkowałoby pogorszeniem się relacji z UE, również byłoby czynnikiem oddziałującym w kierunku pogorszenia oceny wiarygodności kredytowej Polski" - zauważyli ekonomiści Credit Agricole.

Zapowiadając aktualizację ratingu wskazywali jednak, że Moody’s nie zdecyduje się na zmiany. Podobne przekonanie panowało wśród wszystkich ekspertów. Spodziewali się jednak, że w komunikacie znajdą się fragmenty akcentujące trwający obecnie spór na linii Polska-UE.

Rating Polski na tle innych krajów

Taką samą ocenę jak Polska ("A2") ma obecnie jeszcze: Islandia, Irlandia, Litwa, Malta i Słowacja. Gorsze notowania mają np.: Włochy, Portugalia, Rosja, Węgry czy Chorwacja.

Oczywiście jest jeszcze spore pole do poprawy, bo np. o oczko wyższą ocenę od nas w rankingu Moody's mają: Estonia, Izrael czy Japonia. Lepsze noty zbierają też takie kraje jak np. Niemcy, Holandia czy Norwegia - mają najwyższą możliwą ocenę "AAA".

Spośród trzech największych agencji wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Natomiast rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż u Moody's.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Obywatel
3 lata temu
Przed upadkiem Lehman Brothers najwyższe oceny obligacjom opartym na wierzytelnościach hipotecznych też ta agencja wystawiła. Moody's aprobowała w latach 2004-07 znacznie zawyżone wyceny tych instrumentów finansowych. Idąc do sklepu i pamiętając co było przed 2008, oceny tej agencji mam głęboko w poważaniu.
wacek
3 lata temu
Zadłużajcie Polskę, a będzie jak z kredytami frankowymi.
Iza
3 lata temu
Ten kraj to bagno.
HDD
3 lata temu
od nas w rankingu Moody's mają: Estonia, Izrael czy Japonia. Lepsze noty zbierają też takie kraje jak np. Niemcy, Holandia czy Norwegia - mają najwyższą możliwą ocenę "AAA". CZYLI : ABORCJA , ANARCHIA, AGRESJA.
pam
3 lata temu
Te ratingi to o tyłek rozbić, bo to są firmy amerykańskie. W USA dług publiczny wynosi 125% PKB i cały czas rośnie, a Rosja ma 19% długu.
...
Następna strona