Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Kolejna kara dla Polski. Milion euro dziennie za niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej

87
Podziel się:

Trybunał Sprawiedliwości UE ukarał Polskę za niewykonanie lipcowego polecenia TSUE w sprawie zamrożenia funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Do momentu, aż Warszawa dostosuje się do decyzji, będzie zmuszona płacić na rzecz Komisji Europejskiej równowartość 4,62 mln zł dziennie.

Kolejna kara dla Polski. Milion euro dziennie za niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej
TSUE podjął decyzję. Znów ukarał Polskę finansowo. Milion euro dziennie. (TSUE, TSUE)

Polska została ukarana przez TSUE za niewykonanie lipcowego polecenia w sprawie zamrożenia funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Kwota jest spora. Płacić mamy milion euro dziennie, a więc po dzisiejszym kursie będzie to równowartość 4,62 mln zł za każdy dzień.

"W wydanym dziś postanowieniu wiceprezes Trybunału zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 000 000 euro dziennie, licząc od dnia doręczenia Polsce tego postanowienia do dnia, w którym to państwo członkowskie wypełni zobowiązania wynikające z postanowienia z dnia 14 lipca 2021 r., lub - w braku zastosowania się do tego postanowienia - do dnia wydania ostatecznego wyroku" - czytamy w środowym w komunikacie opublikowanym przez TSUE.

O zdyscyplinowanie Polski środkami finansowymi do Trybunału Sprawiedliwości UE zwróciła się Komisja Europejska.

Środki tymczasowe wobec Izby Dyscyplinarnej

Zobacz także: Roman Giertych ostro do sędziego Izby Dyscyplinarnej. "Nie jest pan sądem"

Polska została zobowiązana do "natychmiastowego zawieszenia" stosowania przepisów krajowych związanych m.in. z uprawnieniami Izby Dyscyplinarnej SN. W praktyce tą decyzją TSUE nakazał Polsce "zamrożenie" Izby.

Wdrożenie środków tymczasowych nie oznacza, że Izba Dyscyplinarna musi zostać rozwiązana. W sprawie zgodności przepisów powołujących Izbę z prawem unijnym TSUE jeszcze nie wydał wyroku.

Jak informowaliśmy w money.pl, TSUE uruchamia środki tymczasowe w celu wstrzymania stosowania przepisów, które ewentualnie mogą naruszać prawo UE. Podobną decyzję TSUE podjął w kwestii kopalni w Turowie, której nakazał wstrzymanie wydobycia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(87)
grosz
2 lata temu
Milion tu, pól miliona tam. A co tam! Na bogatego trafiło.
Pytam
2 lata temu
Pan Biedron, Belka, Sikorski, Halicki, Tusk, Miller zadowoleni????
Gerwazy
2 lata temu
PiS = współczesna Targowica = ruina Polski = rosyjski protektorat za 30 lat. Kiedyś dowiemy się z prac historycznych, że pewien Pan mieszkający z mamunią w Warszawie został w latach 80 - tych zaszantażowany przez Rosjan z powodu pewnych spraw obyczajowych... Teraz jest na pasku Rosji. A że krzyczy najgłośniej? Wpiszcie w Wikipedii hasło Jewno Azef. To organizator najgłośniejszych zabójstw carskich urzędników przed rewolucją. I zarazem agent Ochrany, tajnej policji czyli KRET w szeregach rewolucjonistów. On też krzyczał najgłośniej "Precz z carem". Mimo zmian ustrojów, rosyjskie służby nie zmieniają metod operacyjnych. Tylko Polski szkoda...
Normals
2 lata temu
Obecnym na forum entuzjastom PiSu wydaje się najwyraźniej, że można ten dług potraktować jak krechę w monopolowym, otóż nie będziemy płacić i nie ma odwołania.
euro
2 lata temu
skonczyły sie precjoza do prywatyzacji za złotówkę , to teraz , wyciągają kasę , certyfikatami , na tlen. H2o , na węgiel groszek. na żywnosc eko i inne pozwolenia ,zezwolenia . , biznes , zawsze wyszarpie z tego kraju swoje , ale juz niedługo , bo stara Unia się oddzieli od UE , bo nie bedziemy juz dla nich krajem "eldorado"
...
Następna strona