Notowania

Airbus postawi fabrykę na Węgrzech. Kiedyś chciał ją mieć w Polsce

Airbus Helicopters i przedstawiciele węgierskiego rządu poinformowali, że zbudują fabrykę podzespołów do śmigłowców. Zakład ma powstać w mieście Gyula niedaleko granicy z Rumunią. Kilka lat temu gigant stawiał na Łódź, ale z planów nic nie wyszło.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Airbus mógłby wybudować zakład w Polsce w ramach rozszerzonej umowy na dostawę śmigłowców Caracal dla polskiej armii. (Fot: Lukasz Szelag/REPORTER)

Z informacji przekazanych przez Airbusa i Węgrów wynika, że w fabryce będą produkowane metalowe podzespoły do przekładni głównych, które później trafią do montowni koncernu w innych krajach Europy.

Produkcja ma wystartować w 2021 roku. Strony podpisały list intencyjny w tej sprawie już w grudniu ubiegłego roku - podaje serwis Budapest Business Journal.

W ramach inwestycji ma powstać spółka joint venture węgierskiego rządu z Airbusem. Koncern będzie miał w niej większościowy pakiet udziałów i decydujący głos w sprawie kierunków rozwoju fabryki.

Obejrzyj też: Tomasz Siemoniak w "Kto nami rządzi?". PiS miało prawo zerwać negocjacje na caracale

Oprócz samego zakładu, na Węgrzech ma powstać szkoła, która będzie zapewniać stały dopływ specjalistów potrzebnych fabryce do działania.

Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu niewykluczone było, że fabryka Airbusa, zamiast na Węgrzech, powstanie w Polsce - przypomina serwis menway.interia.pl.

W 2015 roku rząd PO-PSL rozpoczął bowiem rozmowy o zakupie produkowanych przez koncern śmigłowców Caracal. W ramach rozmów pojawił się też plan, że firma stworzy w Łodzi zakład, którego większościowym udziałowcem byłby nasz kraj.

Po dojściu PiS do władzy rozmowy zostały jednak zakończone i nowy rząd nie zdecydował się na zakup Caracali. Przepadła wtedy szansa na budowę fabryki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: airbus helicopters, przemysł, zbrojeniówka, wiadomość, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-05-2019

helikZakłamujecie rzeczywistość. Airbus chciał wyciągnąć 15 mld i serwisować jedynie w Łodzi helikoptery.

30-05-2019

JacekWszystko ok. Tylko... Ile rocznie powstaje tych śmigłowców? 100 pewnie nie... Nie ma czego żałować. Najcenniejszej technologii to oni nigdy nikomu nie … Czytaj całość

30-05-2019

HahahahaBrawo Pis

Rozwiń komentarze (111)