Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Akcja ABW. Po pościgu zatrzymany poszukiwany listem gończym

28
Podziel się

Funkcjonariusze ABW zatrzymali mężczyznę poszukiwanego listem gończym. Jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się uzyskiwaniem nienależnych zwrotów podatku VAT. Zatrzymany ukrywał się w Czechach.

Zatrzymany mężczyzna ukrywał się w Czechach.
Zatrzymany mężczyzna ukrywał się w Czechach. (gov.pl)
bDAMvVnV

"Działalność poszukiwanego doprowadziła do strat Skarbu Państwa w wysokości prawie 50 mln zł. Jest to kolejne zatrzymanie w sprawie obrotu metalami kolorowymi" - czytamy w komunikacie Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Zatrzymany 5 sierpnia br. mężczyzna ukrywał się na terytorium Czech, skąd wjechał do Polski przez przejście graniczne w Cieszynie. Udał się w kierunku Żywca, następnie Chrzanowa. Po krótkim pościgu został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW.

Zobacz także: mBank webinar: Jak w 48 h zacząć sprzedawać przez internet?
bDAMvVnX

Mężczyzna stał na czele zagranicznej spółki, działające na zasadzie karuzeli podatkowej. Firmy w ramach wewnątrzwspólnotowego obrotu towarami kupowały metale nieżelazne od polskich podmiotów gospodarczych, a następnie sprzedawały je ponownie polskim przedsiębiorstwom.

W rzeczywistości był to jedynie fikcyjny obrót, który pozwalał polskim przedsiębiorstwom uzyskiwać nienależne zwroty podatku VAT.

bDAMvVod

Zatrzymany organizował i kontrolował w Polsce sieć firm, w tym „słupów”, których zadaniem było tworzenie pozorów legalności prowadzonego obrotu, a jednocześnie utrudnienie wykrycia jej przestępczego charakteru. Działalność doprowadziła do strat Skarbu Państwa w wysokości prawie 50 mln zł.

Mężczyzna usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, poświadczania nieprawdy w dokumentach, posługiwania się stwierdzającymi nieprawdę dokumentami, oszustw podatkowych, prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia szeregu innych przestępstw skarbowych.

Zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Dotychczas w sprawie przedstawiono zarzuty 43 osobom.

Śledztwo ma nadal charakter rozwojowy. Prowadzi je śląska delegatura ABW w Katowicach.

bDAMvVoe
bDAMvVoy
KOMENTARZE
(28)
???
6 miesięcy temu
Czy ABW lub CBA zatrzymało już maseczkowo-respiratorowego przekręta? Czy już zatrzymano tego ministra od przywłaszczenia 69 mln PLN za majowe wybory?
brawo
6 miesięcy temu
wykorzystał legalne mechanizmy stworzone przez nieudolnych urzędasów, teraz zamiast wsadzić nieudolnych urzędasów i posłów uchwalających takie a nie inne prawo pujdzie siedzieć amator łatwego zarobku - w sumie winny tylko swojemu intelektowi i rozpracowaniu sposobu jak zarobić na nieudolności lub celowych zaniechaniach biurwokracji
vatowiec
6 miesięcy temu
Przecież nie ma karuzel VAT-wskich - ogłosił to Premier, więc skąd ten sukces? Nie dajcie się ogłupiać, rocznie rząd traci miliardy w ten sposób i nikt nie jest w stanie tego zlikwidować, dopóki będzie okazja - podatek VAT. Ten problem mają wszystkie kraje, w których jest wprowadzony podatek VAT.
bDAMvVoz
agata
6 miesięcy temu
Ja mam cynk dla ABW. Mężczyzna w średni wieku, ksywka "człowiek demolka" lub "shrek", podobno przebywa czasem na Wieskiej w Warszawie. Podejrzany o malwersację 70 milionów złotych. Łatwo go namierzyć, zwłaszcza jak chodzi bez maski.
oki
6 miesięcy temu
A co z zatrzymaniem pana od respiratorów,maseczek.Taki przekret i na wolnosci.
...
Następna strona