Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Akcja ABW. Po pościgu zatrzymany poszukiwany listem gończym

28
Podziel się:

Funkcjonariusze ABW zatrzymali mężczyznę poszukiwanego listem gończym. Jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się uzyskiwaniem nienależnych zwrotów podatku VAT. Zatrzymany ukrywał się w Czechach.

Zatrzymany mężczyzna ukrywał się w Czechach.
Zatrzymany mężczyzna ukrywał się w Czechach. (gov.pl)

"Działalność poszukiwanego doprowadziła do strat Skarbu Państwa w wysokości prawie 50 mln zł. Jest to kolejne zatrzymanie w sprawie obrotu metalami kolorowymi" - czytamy w komunikacie Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Zatrzymany 5 sierpnia br. mężczyzna ukrywał się na terytorium Czech, skąd wjechał do Polski przez przejście graniczne w Cieszynie. Udał się w kierunku Żywca, następnie Chrzanowa. Po krótkim pościgu został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW.

Zobacz także: mBank webinar: Jak w 48 h zacząć sprzedawać przez internet?

Mężczyzna stał na czele zagranicznej spółki, działające na zasadzie karuzeli podatkowej. Firmy w ramach wewnątrzwspólnotowego obrotu towarami kupowały metale nieżelazne od polskich podmiotów gospodarczych, a następnie sprzedawały je ponownie polskim przedsiębiorstwom.

W rzeczywistości był to jedynie fikcyjny obrót, który pozwalał polskim przedsiębiorstwom uzyskiwać nienależne zwroty podatku VAT.

Zatrzymany organizował i kontrolował w Polsce sieć firm, w tym „słupów”, których zadaniem było tworzenie pozorów legalności prowadzonego obrotu, a jednocześnie utrudnienie wykrycia jej przestępczego charakteru. Działalność doprowadziła do strat Skarbu Państwa w wysokości prawie 50 mln zł.

Mężczyzna usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, poświadczania nieprawdy w dokumentach, posługiwania się stwierdzającymi nieprawdę dokumentami, oszustw podatkowych, prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia szeregu innych przestępstw skarbowych.

Zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Dotychczas w sprawie przedstawiono zarzuty 43 osobom.

Śledztwo ma nadal charakter rozwojowy. Prowadzi je śląska delegatura ABW w Katowicach.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(28)
www
3 lata temu
Czy tęczowi będą protestować po aresztowaniu?
dyl
3 lata temu
A tego który wyprowadził 70 mln nie zatrzymują mimo że nawet się nie ukrywa.
donosiciel
3 lata temu
Ktoś musiał na jego wjazd do Polski donieś do psów czyli wszędzie mają TW!!!.
Pytam się:
3 lata temu
A kto stoi za słupem z Amber Gold?
karuzela na B...
3 lata temu
Moja babiczka pochazi z Chrzanowa.
...
Następna strona