Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wyłudzenie
28.07.2020 08:24

Wyłudzenie VAT. Dopuścili się tego wysocy funkcjonariusze Ministerstwa Finansów?

Wysocy funkcjonariusze Ministerstwa Finansów mieli wyłudzać VAT w trakcie zagranicznych misji - podaje "Rzeczpospolita". Prokuratura wszczęła w tej sprawie postępowanie sprawdzające.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Wysocy funkcjonariusze celno-skarbowi MF mieli wyłudzać VAT (zdj. ilustracyjne).

Jak podaje dziennik, chodzi o czterech funkcjonariuszy wysokiej rangi zatrudnionych w służbie celno-skarbowej, którzy zajmują się tropieniem nadużyć podatników. Byli oni oddelegowywani na misje na Ukrainę i do Mołdawii. To właśnie tam mieli się oni dopuszczać do wyłudzenia podatku w ramach procedury "zwrotu VAT dla podróżnych" (ang. tax free).

Jak przypomina "Rp", z tej opcji mogą korzystać wyłącznie osoby fizyczne, które nie posiadają stałego miejsca zamieszkania w państwach członkowskich Unii Europejskiej. A wspomniani funkcjonariusze mieli miejsce zamieszkania w Polsce, choć w ramach swoich obowiązków wyruszali na zagraniczne misje.

Funkcjonariusze celno-skarbowi mieli kupować przede wszystkim elektronikę w kraju, a następnie podczas wyjazdu zagranicznego zgłaszali się po zwrot podatku VAT. Proceder ten miał trwać co najmniej od 2012 roku.

Zobacz też: Nowa matryca VAT obniży ceny? Ekspert: zależy od podejścia sklepów

Dziennik podaje, że proceder został ujawniony za sprawą jednego z lotniskowych celników, który miał odmówić podbicia odpowiedniego stempla, który uprawnia do odbioru podatku. Teraz działaniom funkcjonariuszy MF przyjrzy się warszawska prokuratura.

Ministerstwo odmówiło komentarza gazecie powoławszy się przy tym "na dobro sprawy". Doniesienie o procederze złożyło natomiast Biuro Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów powołane do tropienia przestępstw i nadużyć w Krajowej Administracji Skarbowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wyłudzenie, wyłudzenie podatku, vat, afera vat, ministerstwo finansów, karuzela vat, wiadomości, wiadomości, wiadomości, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-07-2020

ZbychTo ich nie dotyczy , oni są z PiS-u

28-07-2020

-=-=-Członkom wolno

28-07-2020

OloWyłudzili 1000zł... Mafia czy zorganizowana grupa... A naczelnicy urzędów skarbowych dalej zwracają mln bez kontroli

Rozwiń komentarze (31)