Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wyłudzenie VAT. Dopuścili się tego wysocy funkcjonariusze Ministerstwa Finansów?

31
Podziel się

Wysocy funkcjonariusze Ministerstwa Finansów mieli wyłudzać VAT w trakcie zagranicznych misji - podaje "Rzeczpospolita". Prokuratura wszczęła w tej sprawie postępowanie sprawdzające.

Wysocy funkcjonariusze celno-skarbowi MF mieli wyłudzać VAT (zdj. ilustracyjne).
Wysocy funkcjonariusze celno-skarbowi MF mieli wyłudzać VAT (zdj. ilustracyjne). (Getty Images)
bEiOBetN

Jak podaje dziennik, chodzi o czterech funkcjonariuszy wysokiej rangi zatrudnionych w służbie celno-skarbowej, którzy zajmują się tropieniem nadużyć podatników. Byli oni oddelegowywani na misje na Ukrainę i do Mołdawii. To właśnie tam mieli się oni dopuszczać do wyłudzenia podatku w ramach procedury "zwrotu VAT dla podróżnych" (ang. tax free).

Jak przypomina "Rp", z tej opcji mogą korzystać wyłącznie osoby fizyczne, które nie posiadają stałego miejsca zamieszkania w państwach członkowskich Unii Europejskiej. A wspomniani funkcjonariusze mieli miejsce zamieszkania w Polsce, choć w ramach swoich obowiązków wyruszali na zagraniczne misje.

Funkcjonariusze celno-skarbowi mieli kupować przede wszystkim elektronikę w kraju, a następnie podczas wyjazdu zagranicznego zgłaszali się po zwrot podatku VAT. Proceder ten miał trwać co najmniej od 2012 roku.

bEiOBetP
Zobacz także: Zobacz też: Nowa matryca VAT obniży ceny? Ekspert: zależy od podejścia sklepów

Dziennik podaje, że proceder został ujawniony za sprawą jednego z lotniskowych celników, który miał odmówić podbicia odpowiedniego stempla, który uprawnia do odbioru podatku. Teraz działaniom funkcjonariuszy MF przyjrzy się warszawska prokuratura.

Ministerstwo odmówiło komentarza gazecie powoławszy się przy tym "na dobro sprawy". Doniesienie o procederze złożyło natomiast Biuro Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów powołane do tropienia przestępstw i nadużyć w Krajowej Administracji Skarbowej.

bEiOBetV

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiOBeuq
KOMENTARZE
(31)
emeryt
11 miesięcy temu
gdzie jest ta blać od " wystarczy tylko nie kraść " ?
marek
11 miesięcy temu
Jeśli jeszcze zdążą się zapisać do PiSu to sprawa rozejdzie się po kościach.
frywam
11 miesięcy temu
To JEST Jak zostawi się ludzi PLATFORMY
bEiOBeur
Janek123
11 miesięcy temu
"Ryba psuje się od głowy". to stare przysłowie jest cały czas aktualne
qwert
11 miesięcy temu
Sprawie przyjrzy się Ziobro i poklepie Kościńskiego po ramieniu, pochwali i zada do uszka cichutko pytanie "Dlaczego tak mało?".
...
Następna strona