Notowania

Akcja CBA i CBŚP uderzająca w "mafię VAT-owską". Wyłudzili nawet 150 mln zł

4 osoby zostały zatrzymane we wspólnej akcji CBA i CBŚP. Jak podają służby, doszło do wyłudzenia lub też próby wyłudzenia ponad 150 milionów złotych. Wartość fikcyjnych faktur przekracza 750 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wspólna akcja CBA i CBŚP. 4 osoby zatrzymane w związku z wyłudzeniami podatku VAT (Fot: AGENCJA SE)

Czterech członków grupy przestępczej wyłudzającej VAT zatrzymano we wspólnej akcji białostockiego Centralnego Biura Antykorupcyjnego i olsztyńskiego Centralnego Biura Śledczego Policji. Jak informuje CBA, grupa wyłudziła lub też próbowała wyłudzić z budżetu państwa nienależne zwroty z podatku VAT idące w setki milionów złotych.

Akcja była przeprowadzona w wielu miejscach Polski, funkcjonariusze działali na terenie województwa śląskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego oraz opolskiego. Agenci CBA oraz funkcjonariusze CBŚP przeszukali m.in. miejsca zamieszkania podejrzanych, zabezpieczyli nośniki danych oraz dokumentację księgową firm, które były wykorzystywane do przestępczej działalności.

Wszyscy zatrzymani trafią do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie usłyszą prokuratorskie zarzuty.

Obejrzyj: Walka z wyłudzeniami VAT przynosi efekt

Wspólne śledztwo CBA i CBŚP dotyczy działań zorganizowanej grupy przestępczej. Ta funkcjonowała od stycznia 2015 r. do grudnia 2016 r. na terenie Polski, Niemiec i Estonii. Grupa dopuszczała się m.in. przestępstw skarbowych związanych z narażeniem na uszczuplenie i wyłudzeniem podatku VAT.

To już kolejne osoby z zarzutami w tej sprawie, dotąd 18 osób usłyszało zarzuty dotyczące wyłudzenia lub też próby wyłudzenia ponad 150 mln zł. Jednak wartość ustalonych przez śledczych fikcyjnych faktur to ponad 750 mln zł. Jak informują służby, sprawa jest rozwojowa i nie wykluczone są kolejne zatrzymania.

To nie pierwsza wspólna akcja CBA z Białegostoku i CBŚP z Olsztyna wymierzona w przestępczość uderzającą w interesy Skarbu Państwa. W ramach tego samego śledztwa w październiku 2018 r. funkcjonariusze CBA i CBŚP zatrzymali w Warszawie i okolicznych miejscowościach 4 osoby, które usłyszały zarzuty m.in. udziału w grupie przestępczej oraz fałszowania dokumentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wyłudzenia vat, cba, cbśp, śledztwo, vat, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-06-2019

holaPisowski matecznik?

17-06-2019

podatnikNo to kiedy uderzycie w złodzieja z Torunia ?

17-06-2019

JAG150 milionów ? Pis obiecał odzyskać setki miliardów. A tu tylko jakaś marna drobnica.

Rozwiń komentarze (37)