Koniec sprawy. Jest wyrok NSA ws. Turowa
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold, która wnioskowała o wznowienie postępowania w sprawie koncesji wydobywczej dla należącej do Polskiej Grupy Energetycznej Kopalni Węgla Kamiennego Turów - podała spółka.
Fundacja wnioskowała o wznowienie postępowania w sprawie koncesji dla kopalni do 2026 r. Minister Klimatu i Środowiska odmówił wszczęcia takiego postępowania, uznając, że nie ma do tego podstaw. Stanowisko to zostało następnie podtrzymane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Fundacja zaskarżyła wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednak NSA oddalił skargę kasacyjną - wyjaśniono w komunikacie.
"Decyzja sądu kończy spór sądowy dotyczący koncesji Kopalni Turów. Wyrok NSA potwierdza prawidłowość dotychczasowych rozstrzygnięć organów administracji i sądów w tej sprawie. Kopalnia Turów posiada koncesję na wydobycie węgla brunatnego obowiązującą do 2044 r." - dodano w komunikacie PGE.
"Lepiej odkładać mało niż nic". Ekspert zdradza receptę na sukces
Znajdująca się w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego Kopalnia Węgla Brunatnego Turów dostarcza paliwo do Elektrowni Turów, której moc zainstalowana to 2029 MW.
PGE Polska Grupa Energetyczna jest spółką akcyjną notowaną na GPW, największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Skarb Państwa ma w PGE niecałe 61 proc. akcji.
Ostrzegają Tuska
- W perspektywie kilkunastu lat grozi nam zapaść. Jeżeli pracownicy Turowa, a jest ich około 4,5 tysiąca, nie znajdą zatrudnienia i wyemigrują za pracą nie będziemy mieli lokalnego problemu. Będziemy mieli katastrofę na skalę kraju i Europy - ostrzegł Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca.
Samorządowcy liczą na przygotowanie specustawy i powołanie instytucji zarządzającej transformacją w związku z wygaszaniem elektrowni i kopalni Turów.