Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRJ
|

Amerykanie jeszcze bogatsi. Padł kolejny rekord

11
Podziel się

Mimo pandemii, ale też przez nią i przez rządowe programy stymulacyjne zasilające gospodarstwa domowe w miliardy dolarów, Amerykanie stali się jeszcze bardziej zamożni. Do przebicia kolejnego progu amerykańskiego bogactwa przyczyniła się też hossa na giełdzie.

Amerykanie jeszcze bogatsi. Padł kolejny rekord
(pixabay.com)
bEicUxfV

Według danych na koniec marca bogactwo amerykańskich gospodarstw domowych podskoczyło do rekordowego poziomu 136,9 biliona dolarów - czyli ponad 500 bilionów zł.

Raport Rezerwy Federalnej na ten temat sugeruje, że w miarę cofania się pandemii koronawirusa i ponownego otwierania się kraju można mieć nadzieję na szybszy wzrost gospodarczy. W dokumencie nie zajęto się jednak dużymi różnicami między bogactwem poszczególnych Amerykanów.

Zobacz także: Wrzawa po słowach Baracka Obamy o Polsce. "Ta wypowiedź nie jest przypadkowa"
bEicUxfX

Do rekordu przyczyniły się również rosnące rynki akcji, które napędzały ogólny wzrost bogactwa, dodając 3,2 biliona dolarów do aktywów gospodarstw domowych w pierwszym kwartale tego roku - informuje Reuters.

Według najnowszego kwartalnego raportu amerykańskiego banku centralnego na temat rachunków finansowych gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i rządów, rosnące wartości nieruchomości dodały kolejny bilion dolarów.

bEicUxgd

Ogólny majątek gospodarstw domowych w USA wzrósł z kolei o 5 bilionów dolarów od czwartego kwartału. Jak wynika z raportu, salda gotówki, rachunków bieżących i depozytów oszczędnościowych wzrosły w pierwszym kwartale o 850 miliardów dolarów, osiągając rekordowe 14,5 biliona dolarów.

Ekonomiści przewidują, że wzrost PKB w USA w tym roku będzie najszybszy od dziesięcioleci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEicUxgy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Ja tez...
7 dni temu
Ja tez uwazam, ze nalezy zlikwidowac 500+, ale dla gospodarstw z klasy wyzszej i sredniej wyzszej i zaoszczedzone pieniadze przeznaczyc na ochrone zdrowia. Na te dwie grupy, stanowiace 30% populacji przypada prawie 60% lub wiecej krajowej konsumpcji indywidualnej czyli 60% z 1,4 bln zl = 840 mld zl.
Redystrybucja
7 dni temu
Pod wzgledem redystrybucji dochodu traktowanego jako krajowa konsumpcje indywidualna /KKI/ Polska jest prawie dokladna miniaturka USA. ------- W Polsce konsumpcja wraz z oszczednosciami stanowi 60% PKB, czyli 1,4 biliona zl, w USA 70% PKB czyli 14 bilionow dolarow. Srednia KKI w Polsce wynosi 3 tys. zl na mieszkanca, w USA 3,5 tys. USD i jest wyzsza niz w Polsce, ale juz po uwzglednieniu wskaznika Giniego, dla Polski ponizej 3,0, dla USA 4,0, mediana sredniej KKI w USA wynosi 2400 dolarow, w Polsce 2400 zl. Liczby sa takie same , roznica jest w walucie. ---------- I tak mediana KKI w wysokosci 2400 USD dzieli spoleczenstwo amerykanskie na dwie polowy dochodowe juz po transferach socjalnych i przebiega dla singla bez dzieci na wysokosci 2400 USD, dla rodziny 2+ 2DM na wysokosci 5040 dolarow, podobnie jak w Polsce dla singla bez dzieci to 2400 zl, dla rodziny 2+2DM 5040 zl. --------- Korzystajac z wynikow badan T. Piketty'ego mozna powiedziec, ze w USA na dolna polowe populacji przypada 2,40 bln USD /17% PKB/, na gorna 11,2 bln USD w tym na 10% top 5,6 bln dolarow /40% PKB/. W Polsce jest podobnie, 10% top to dochod 40% -37% KKI czyli 560 -520 mld zl, dolna polowa to 20% PKB czyli 280 mld zl. Dolna polowa troche odstaje od amerykanskiej, ale to dzieki plusom Prezesa Kaczynskiego. Mozna stwierdzic, ze Prezes Kaczynski zaburzyl idealny amerykanski model redystrybucji dochodow realizowany w Polsce - nieprawdaz?
Twój nick
7 dni temu
Od kiedy rozdawnictwo prowadzi do ogólnego bogactwa?🤔 Na Woronicza powinni odstawić denaturat
bEicUxgz
stnahouenth
1 tyg. temu
A jaka jest podobna statystyka w Rosji? O ile tam wzroslo bogactwo gospodarstw domowych za czasow pandemii? Ktos moze podac? Porownajmy te dwa mocarstwa. Choc Rosja to takie mocarstwo troszke na wyrost. Ale niech bedzie, bo przy nich my to jestesmy po prostu wielkosci ziarenka piasku, albo w ogole nas nie widac...
Marian
1 tyg. temu
Trumpa wystarczyło pogonić, tak samo Prezesa pogonić i kraj się rozwinie