Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Amerykanie toną w bilionowych długach. Napędza je inflacja najwyższa od 40 lat

199
Podziel się:

Z powodu inflacji, która w czerwcu osiągnęła najwyższy poziom od 40 lat, Amerykanie z trudem nadążają za wzrostem cen i odkładają mniej pieniędzy - pisze CNBC powołując się na wyniki najnowszych badań. Całkowite zadłużenie gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych jest liczone w bilionach dolarów.

Amerykanie toną w bilionowych długach. Napędza je inflacja najwyższa od 40 lat
Prawie połowa Amerykanów popada w coraz większe zadłużenie (Getty Images, Spencer Platt)

W czerwcu inflacja w USA wyniosła 9,1 proc. i była najwyższa od 1981 r. Jak wynika z analizy kondycji finansowej gospodarstw domowych przeprowadzonej przez Amerykańskie Doradztwo Kredytów Konsumenckich, prawie 40 proc. obywateli USA nie jest w stanie odłożyć żadnych pieniędzy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rekordowa inflacja w Polsce. "Prezes Glapiński stracił wiarę w swoje słowa"

W drugim kwartale 2022 r. 48 proc. konsumentów w USA stwierdziło, że rosnące ceny artykułów pierwszej potrzeby wpłynęły na ich tryb życia. W pierwszym kwartale w ten sposób wypowiedziało się 39 proc. ankietowanych.

Pandemia, wojny za oceanem i inne wydarzenia na świecie miały bezprecedensowy wpływ na nasze społeczeństwo jeśli chodzi o finanse domowe - powiedział Allen Amadin, prezes i dyrektor generalny American Consumer Credit Counseling.

Amerykanie nie są w stanie oszczędzać

43 proc. Amerykanów spodziewa się zwiększenia swoich długów w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Chodzi zwłaszcza o młodych rodziców z dziećmi - wynika z badania przeprowadzonego przez LendingTree. Całkowite zadłużenie gospodarstw domowych w USA na początku bieżącego roku wyniosło rekordowe 15,8 biliona dolarów. 20 proc. obywateli Stanów Zjednoczonych boi się sprawdzania wyciągów ze swoich kart kredytowych. Są też jednak tacy, których stać na beztroskę w obliczu recesji.

Dłużnicy często czują się dobrze w swojej sytuacji finansowej i nie są zbyt zaniepokojeni odsetkami. Mimo zadłużenia, mają pieniądze na zaspokajanie swoich potrzeb - twierdzi Matt Schulz, główny analityk kredytowy LendingTree.

Nie tylko inflacja

Według danych J.D. Power ogólne zadowolenie Amerykanów z ich sytuacji finansowej jest obecnie na niskim poziomie. Jaką "złą" swoją kondycję ekonomiczną określiło 64 proc. ankietowanych. Analitycy podkreślają, że opisane wyżej zjawiska to w dużej mierze pokłosie nawyków Amerykanów, którzy więcej pożyczają, a mniej oszczędzają, przy niewielkiej liczbie finansowych zabezpieczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(199)
To odkładają
2 dni temu
mniej pieniędzy, czy rośnie im zadłużenie? Nam też rośnie bo rośnie oprocentowanie kredytów a nie rośnie liczba nowych kredytów.
z UK
4 dni temu
Najgorsze jest to że przyjeżdżają do Polski i niszczą nasz kraj wykupując mieszkania i ziemię na podstawionych osiłków za butelkę wódki
Poki
4 dni temu
Wielki reset. Ludzie mają być biedni. Ludzie mają się nie rozmnażać. Ludzie mają być tacy sami, tylko elity mogą korzystać z zasobów, reszta ma być niewolnikami. Sami zakręcili gaz, sami wygłaszali kopalnie i ograniczyli wydobycie ropy, to oni nie pozwalają na rozwój paliwa alternatywnego. Wenezuela mogłaby lać ropę bez końca, ale USA im nie pozwala, Syria ma gazu więcej niż ktokolwiek inny, ale ich bombardują. My też mamy węgla na lata, ale nie wolno go wydobyć więcej niż ustalone limity. Ludzie mają się bać i siedzieć w wirtualnym świecie oraz brać strzykawki, koleżanka 38 lat zmarła nagle bo jej stanęło serce. Sri Lanka pokazała, jak można gnębić ludzi, ale że granica jest cienka
Kazik
5 dni temu
Dla uspokojenia sytuacji wysłać im Gapińskiego :)
Ello
5 dni temu
Tak sie konczy jak podatnik USA co dzien placi na Izrael $ 8 mln To potem Mu malo zostaje Ci na gorze daja rade Jak w Polsce Tylko podatnik Polski nie Bo Ukraina ile Go kosztuje dzienie ?
...
Następna strona