Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

Amerykańska armia ma problem. Pokolenie Z nie kwalifikuje się do służby

51
Podziel się:

Amerykańskiej armii brakuje 15 tys. rekrutów, aby osiągnąć tegoroczny cel poborowy. Problemem jest nie tylko brak zainteresowania karierą wojskową, ale fakt, że część kandydatów nie kwalifikuje się do służby. Amerykański Insider szacuje, że 77 proc. przedstawicieli tzw. pokolenia Z nie nadaje się do armii.

Amerykańska armia ma problem. Pokolenie Z nie kwalifikuje się do służby
Amerykańska armia ma problem. Młodzi nie garną się do wojska (GETTY, Icon Sportswire)

Nie tylko amerykańskie firmy borykają się ze znalezieniem chętnych rąk do pracy. Okazuje się, że również armia ma problem i nie może osiągnąć swojego celu rekrutacyjnego. Pod koniec września Pentagon poinformował opinię publiczną, że zabrakło 15 tys. poborowych, czyli aż 25 proc., aby zapełnić lukę w wojsku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wojsko amerykańskie na stałe w Polsce? "Drapieżna ekspansja Putina"

Spadek zainteresowania wojskiem

Dlaczego drastycznie spadło zainteresowanie służbą w amerykańskiej armii? Powodów jest kilka. Jednym z nich jest to, że firmy, które również borykają się z problemami kadrowymi, oferują konkurencyjne stawki oraz dodatki motywujące. Gratyfikacja finansowa, jaką jest w stanie zapewnić wojsko, nie zachęca młodych ludzi do wybrania wojskowej ścieżki kariery.

Dodatkowym czynnikiem, który spowodował, że zainteresowanie służbą drastycznie spadło, jest stereotypowe postrzeganie wojska przez młodzież. Jak pisze amerykański Insider, to wynik kurczącej się liczby weteranów oraz "zanik tzw. śladu wojskowego w Stanach Zjednoczonych".

Młodzież jest bardziej odseparowana (od wojska - przyp. red.) i niezainteresowana nim w porównaniu do poprzednich pokoleń - powiedział rzecznik Departamentu Obrony Charlie Dietz, cytowany przez Insidera.

Czynniki dyskwalifikujące do służby w armii

Gdyby sytuacja się odwróciła i młodzież z tzw. pokolenia Z nagle zaczęła interesować się amerykańską armią, to i tak okazuje się, że większość się do wojska nie nadaje. Wskazują na to badania Pentagonu z 2020 r., które upublicznione zostały dopiero teraz. Wynika z nich jasno - 77 proc. osób w wieku od 17 do 24 lat nie kwalifikowało się do rozpoczęcia kariery wojskowej.

Do najczęstszych czynników wykluczających - według obecnych standardów - młodych ludzi ze służby należą: nadwaga, nadużywanie alkoholu i narkotyków, choroby i warunki fizyczne oraz zdrowie psychiczne.

Tatuaże również dyskwalifikują

Okazuje się, że niesprecyzowane zasady dotyczące posiadania tatuaży także mogą być przeszkodą dla młodych ludzi, którzy chcieliby pójść do wojska. Część oddziałów amerykańskiej armii przyjmuje co prawda kandydatów z tatuażami, ale to, czy są one "barierą dla przyszłej lub kontynuowanej służby wojskowej" nie jest jasno wyjaśnione w przepisach.

Niektórych rekrutów może odstraszać też konieczność szczepień przeciwko Covid-19 - sugeruje amerykański Insider.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
ryszard
2 miesiące temu
wstąp do Armii amerykańskiej a zwiedzisz cały świat
I dobrze mlod...
2 miesiące temu
A po co isc na wojne ? To problem zadzacych nich sami sie leja ginac w imie smolenska haha zenujace
adam
2 miesiące temu
Polska dzisiaj ma okazję zapłacić drugi raz frycowe za nie swoją wojnę, cenę milionów pomordowanych i zniszczonego kraju, w WW2, rzucono ją na pożarcie przez 2, wtedy najważniejszych sojuszników, bombardowali Niemcy ulotkami. W polityce nie ma moralności ani sentymentów, ich kraje albo Polska.
dj_
2 miesiące temu
Dajcie ludziom wreszcie pożyć. Tylko wojny i panowanie nad światem was ciągle interesują w imię różnych wydumanych ideologii.
adam
2 miesiące temu
W Polsce nie ma kary śmierci, nawet w czasie wojny, więc wrodzy żołnierze mają prawna ochronę państwa polskiego. Zabijanie wrogich żołnierzy nie wchodzi w rachubę, prokurator zażąda dożywocia dla sprawcy przed polskim sądem.
...
Następna strona