Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Powrót poboru do wojska? Młodzi Polacy dali jasny sygnał

Podziel się:

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że tylko co trzeci badany zgadza się na przywrócenie poboru - czytamy w poniedziałkowym (3 października) dzienniku. Badanie wskazuje również, że spada również poparcie dla reaktywacji obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej w Polsce.

Powrót poboru do wojska? Młodzi Polacy dali jasny sygnał
Uroczysta przysięga podchorążych, przyjętych na studia w czterech stołecznych uczelniach wojskowych, 2 października 2022 r. (PAP, PAP/Paweł Supernak)

Pobór do wojska zawieszono w 2010 r. Z dania IBRiS wynika, że jedynie co trzeci młody Polak jest za przywróceniem obowiązku. Za opowiedziało się 35,7 proc. badanych, a przeciwko - aż 57,1 proc. Pozostali ankietowani nie mają zdania.

"Niechętne poborowi są głównie osoby młode, w wieku 18-29 lat (77 proc. badanych w tej grupie wiekowej), a także osoby 50+ (78 proc.) oraz mieszkańcy wsi (62 proc.)" - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Co ciekawe, z sondażu wynika, że przywrócenie poboru do wojska najbardziej popiera elektorat Zjednoczonej Prawicy (56 proc.) "Zdecydowanie tak" mówi 12,4 proc., a "Raczej tak" - 23,3 proc. ankietowanych.

Wojna w Ukrainie nie przyciąga do polskiej armii. Wręcz przeciwnie

Z badania IBRiS wynika, że wojna w Ukrainie nie przyciągnęła młodych Polaków do armii. Wręcz przeciwnie. Sondaż wskazuje, że w ostatnich miesiącach - już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj - odsetek osób akceptujących przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej spadł.

Dziennik podkreśla, że MON nie planuje reaktywacji poboru. "Nie ma takiej potrzeby. Uważam, że poprzez różnego rodzaju atrakcyjne perspektywy i programy zachęcimy młodych ludzi do służby w Wojsku Polskim" - powiedział przed kilkoma tygodniami minister obrony Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla "Rz".

Przypomnijmy, że obowiązkową służbę wojskową wprowadziła Łotwa. Szwecja prowadzi selektywny nabór do armii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP