Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KFM
|
aktualizacja

Litwa nie wpuści Rosjan. "Wojna była dla nich OK, gdy oglądali ją w telewizji"

Podziel się:

Litwa nie udzieli azylu Rosjanom tylko dlatego, że są mobilizowani na wojnę z Ukrainą – oświadczył w sobotę minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis. Premier Ingrida Szimonyte uważa, że ratowanie Rosjan przed wcielaniem do wojska nie jest obowiązkiem krajów sąsiednich.

Litwa nie wpuści Rosjan. "Wojna była dla nich OK, gdy oglądali ją w telewizji"
Protesty przeciwko mobilizacji, ogłoszonej przez Władimira Putina (PAP, EPA Antony Maltsev)

"Litwa nie przyzna azylu tym, którzy po prostu uciekają przed odpowiedzialnością. Rosjanie muszą zostać i walczyć przeciwko Putinowi" - napisał na Twitterze Landsbergis.

- Nie jest chyba obowiązkiem Litwy ani innych krajów sąsiednich, ratowanie wszystkich obywateli Rosji przed mobilizacją - powiedziała premier Szimonyte komentując w piątek możliwość ewentualnego zwiększenia napływu obywateli rosyjskich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mobilizacja w Rosji. "Putin okłamał Rosjan"

Zakaz wjazdu dla uciekających przed wojskiem Rosjan

Szefowa rządu wskazała, że zarówno przy podejmowaniu decyzji dotyczących wiz humanitarnych, jak i azylu, każda osoba musi być oceniana indywidualnie, z uwzględnieniem zagrożeń, z jakimi się spotyka.

- Nie rozumiałabym sytuacji, w której pozwalamy ludziom na wjazd na Litwę z powodów humanitarnych tylko dlatego, że wojna była dla nich OK, gdy oglądali ją w telewizji, siedząc na kanapie, a teraz już nie jest OK, gdy twój rząd i twój (minister obrony Siergiej - red.) Szojgu wezwali cię do wojska i zaprosili do udziału w wojnie - powiedziała Szimonyte.

Dodała, że rosyjska agresja na Ukrainę rozpoczęła się w 2014 roku i obywatele Rosji mieli "czas, by zdecydować, po czyjej są stronie".

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w środę częściową mobilizację w kraju. Operacja ma objąć rezerwistów, czyli osoby, które już odbyły służbę wojskową, ale przed wysłaniem na front mają przejść dodatkowe szkolenie. Mobilizacja obejmie ok. 300 tys. osób - poinformował minister obrony Szojgu.

To spowodowało wielkie zamieszanie wśród Rosjan, którzy chcą uciec od kamaszy. Próbują przedostać się do ościennych krajów, w internecie wymieniają się poradami, jak uniknąć powołania. Mowa jest o ustawianych małżeństwach czy "bezbolesnym łamaniu rąk".

Tymczasem Unia zaostrzyła zasady wydawania wiz Rosjanom. Decyzja ta całkowicie zawiesza umowę o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Rosji, wobec których będą miały zastosowanie jedynie ogólne przepisy kodeksu wizowego. To oznacza wzrost opłaty za złożenie wniosku o wydanie wizy i wydłużenie terminu ich rozpatrywania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP