Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Andrzej Duda chce większych wydatków na wojsko. Mówi też o "strefie komfortu"

Polska w ciągu 5 lat powinna zwiększyć wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB – stwierdził prezydent Andrzej Duda po dorocznej odprawie kadry dowódczej Sił Zbrojnych RP i spotkaniu z szefem NATO

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Andrzej Duda chciałby, by armia opuściła strefę komfortu. (Fot: Jakub Kamiński)

- Potrzeby polskiego wojska, jeżeli chodzi o modernizację techniczną i uzupełnienie stanu osobowego, są ogromne - stwierdził prezydent Andrzej Duda i dodał, że chce, aby do 2024 r. wydatki na obronność sięgnęły 2,5 proc. PKB.
Do polskich wydatków odniósł się także obecny w Warszawie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który pozytywnie ocenił ich obecny poziom. - Polska stanowi przykład, przeznaczając 2 proc. PKB na obronność - powiedział.

Mariusz Błaszczak zorganizował specjalna konferencję, by poinformować o zakupie zaledwie 4 śmigłowców.
MON buduje drogi. Wojskowi mogą się nie doczekać kolejnych śmigłowców

W trakcie konferencji prasowej po rozmowie z szefem NATO Andrzej Duda stwierdził, że koniecznym jest wydobycie polskiego wojska "ze strefy komfortu". - To jest to, co my nazywamy wzmacnianiem zdolności. NATO jest w stanie odpowiedzieć na wyzwania, które stawiają przed nim bieżące wydarzenia - powiedział i wyjaśnił, że chciałby, aby siły NATO stały się bardziej mobilne.

Oglądaj: Gen. Różański: niestety, bezpieczni nie jesteśmy

Zwierzchnik sił zbrojnych zdradził także, że jednym z tematów odprawy dowództwa Sił Zbrojnych RP była realizacja programu "Harpia", czyli zakupu nowych myśliwców wielozadaniowych piątej generacji.

Katastrofa MiG-29 pokazała, że na drodze do nowych maszyn trzeba wcisnąć gaz do dechy.
MiG-29 spada, ale pozostałe dalej będą służyć. Szybki zakup F-35 niemożliwy, pieniędzy też mało

- To jest bardzo ważne. Wszyscy wiemy, jakie wydarzenia miały miejsce w ostatnim czasie. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że nowoczesne samoloty są nam potrzebne. Powinniśmy się pozbyć poradzieckiego sprzętu i zastąpić go sprzętem najnowocześniejszym, używanym przez państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego ale zarazem takim, który jest sprawdzany także w warunkach bojowych - mówił Andrzej Duda. Dodał, że chciałby, aby do zakupu doszło jak najszybciej.

Odprawa kierowniczej kadry MON oraz Sił Zbrojnych RP to wydarzenia coroczne, choć dzisiejsze miało specjalny charakter. Zorganizowano je bowiem w 20. rocznicę wstąpienia Polski do NATO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-03-2019

pamCzy w tym PiS-ie jest ktoś normalny? Ogołocili budżet z pieniędzy, a teraz Duda udaje że są duże pieniądze na wojsko. Oni wszyscy kłamią rano, w … Czytaj całość

07-03-2019

oplefutGdyby nie chodziło o służalczość wobec USA i NATO w osaczaniu Rosji,to ani jednego karabinu wojsko nie dostałoby więcej !

07-03-2019

LLKPRZY TAKIEJ POLITYCE NASZYCH WLADZ NIE BEDZIE KOMU BRONIC POLSKI....BO MALO KTO CHCIALBY ZGINAC ZA TEN RZAD

Rozwiń komentarze (17)