Notowania

gospodarka polska
08.01.2019 12:22

Andrzej Duda o zarobkach w NBP. "Jako prezydent zazdroszczę"

- Jako prezydent zazdroszczę. Mogę się tylko uśmiechnąć - tak Andrzej Duda skomentował we wtorek doniesienia o gigantycznych zarobkach w NBP. Ocenił przy tym, że szef banku centralnego Adam Glapiński to "właściwy człowiek na właściwym miejscu".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Prezydent komentował zarobki w NBP przy okazji prezentacji Narodowej Strategii Onkologicznej (Fot: PAP/Tomasz Gzell)

Prezydent dodał, że siatka płac w NBP nie wynika z decyzji obecnego prezesa tej instytucji, a z decyzji, które zapadały za czasów Marka Belki.

- Jak powiedział prof. Marek Belka, w sektorze bankowym dużo się płaci, więc i w NBP pensje są wysokie. Czy są adekwatne, cóż… niech się w tym temacie wypowiedzą eksperci. Narodowy Bank Polski jest instytucją publiczną, więc kiedy pojawia się pytanie o poziom uposażeń, to nie widzę przeszkód, żeby był jawny. Skoro jest jawny w innych dziedzinach życia publicznego, dlaczego miałby nie być jawny tutaj? Chcę podkreślić jedno: siatka płac nie jest decyzja prezesa Adama Glapińskiego, to są decyzje z czasów profesora Marka Belki i to jest coś, co profesor Adam Glapiński przychodząc do NBP zastał. To jest na tym samym poziomie - powiedział prezydent.

Według doniesień mediów najbliższa współpracowniczka Adama Glapińskiego w NBP Martyna Wojciechowska (zbieżność nazwisk przypadkowa) zarabia nawet 65 tys. zł miesięcznie. Oprócz tego zasiada w radzie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, za co otrzymuje 11-12 tys. zł co miesiąc.

Kontrolę wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim rozpoczęła Najwyższa Izba Kontroli. - Nie jesteśmy ślepi i głusi na te sygnały, które docierają; jesteśmy świadomi krytycznych informacji na temat polityki płacowej w NBP - mówił w programie "Money. To się liczy" prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Zobacz: NIK rozpoczyna kontrolę w NBP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka polska, wiadomości, nbp, zarobki, prezydent, Andrzej Duda
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-01-2019

zibizapomniał duduś że HGW przejęła reprywatyzację po lechu kaczyńskim i z jego urzędnikami a więc kto okradał warszawiaków z nieruchomości ??

08-01-2019

SLAVICóż, jedyne co tak naprawdę Adrian potrafi to się uśmiechać. O reszcie można zapomnieć

08-01-2019

MaxZnawca się znalazł

Rozwiń komentarze (626)