Notowania

Andrzej Duda podpisał ważną ustawę. Ma pomóc w walce z rakiem

- Potrzebujemy strategii kompleksowej, czyli takiej, która obejmuje nie tylko leczenie i działania o charakterze medycznym - powiedział prezydent Andrzej Duda po tym, jak w poniedziałek podpisał ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezydent Andrzej Duda (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

W Polsce notuje się rocznie ok. 160 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe i jest to druga przyczyna zgonów Polaków, która powoduje śmierć ok. 100 tys. osób rocznie.

Każdego dnia diagnozuje się raka u około 300 mieszkańców Polski, a 220 umiera z jego powodu. Wynika to przede wszystkim ze zbyt późnej wykrywalności. W ciągu 15-20 lat zachorowalność na nowotwory wzrośnie dwukrotnie.

- Potrzebujemy strategii kompleksowej, czyli takiej, która obejmuje nie tylko leczenie i działania o charakterze medycznym. Potrzebujemy także profilaktyki, w tym edukacji oraz działań o charakterze badawczym, działań naukowych - powiedział prezydent Duda, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Obejrzyj: Badania naukowe. Rząd dofinansuje konkretne efekty, a nie poszukiwanie odpowiedzi na "tajemnicze pytania"

- Potrzebujemy wreszcie strategii psychologicznej, tego jak postępować z pacjentem, u którego wykryto chorobę - dodawał prezydent.

Celem podpisanej przez prezydenta ustawy jest wprowadzenie ram prawnych do Narodowej Strategii Onkologicznej.

Narodowa Strategia Onkologiczna ma na celu podniesienie skuteczności leczenia.
Narodowa Strategia Onkologiczna podpisana

Jak pisze PAP, strategię opracuje zespół działający przy ministrze zdrowia. W jego skład wejdą m.in. przedstawiciele resortu zdrowia, prezydenta, Narodowego Funduszu Zdrowia, Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, towarzystw onkologicznych i organizacji zrzeszających pacjentów onkologicznych.

- Narodowa Strategia Onkologiczna to pierwszy dokument rangi rządowej, który pokaże szeroką skalę działań, jakie mamy wykonać - powiedział cytowany przez Agencję minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-05-2019

ArtJak by prezydent podpisał ustawe zakazującą używania glifosatu, herbicydów i pestycydów w rolnictwie a także konserwantów i sztucznych słodzików to … Czytaj całość

20-05-2019

wojMydlenie oczu, aby wykazać , że coś się robi. Teraz przez całe miesiące będą trwały dyskusje, następnie zacznie się pisanie, potem uzgadnianie, znowu … Czytaj całość

20-05-2019

oiuytreczcze gadanie w szpitalach nie wykonuje sie pewnych badan bo sa za drogie czyli dostepne nie dla wszystkich............. i ustawy rozne podpisuja … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (23)