Notowania

Aresztowany za szpiegostwo w Polsce dyrektor Huawei traci pracę. Incydent podważył reputację firmy

"Stanisław” Weijing W. zatrzymany przez ABW pod zarzutem szpiegostwa został zwolniony przez Huawei – informuje Reuters.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Facebook.com)
(Fot: Money.pl)

Koncern Huawei poinformował w oświadczeniu, że domniemane działania ich pracownika "nie mają związku z firmą" - podaje Reuters. Włądze Huawei podjęły decyzję o zwolnieniu Weijinga W. ze stanowiska dyrektora sprzedaży na Polskę, ponieważ incydent podważył reputację firmy.

"Stanisław", bo takim imieniem posługuje się w Polsce Weijing W., został aresztowany przez ABW pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin. Sąd wydał nakaz w czwartek wieczorem.

W tym samym czasie funkcjonariusze ABW zatrzymali również Piotra D. Polak również podejrzany jest o współpracę z chińskim wywiadem. To były oficer ABW, pracownik Orange i Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Zarówno Piort D. jak i Weijing W., "Staszek” najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie. Obu zatrzymanym, za szpiegostwo grozi nawet 10 lat więzienia.

Weijing W. ukończył mało popularny w Chinach, acz w konteście rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku perspektywiczny kierunek - polonistykę na Uniwersytecie Języków Obcych w Pekinie. W trakcie studiów otrzymał roczne stypendium w Polsce. Język polski szlifował na Uniwersytecie Łódzkim.

Zobacz wideo: Huawei prześcignął Samsunga w Polsce na rynku smartfonów

Później, jak możemy dowiedzieć się jego profilu na LinkedIn, pracował w Asian ZHUANGYi Co. Ltd i MKT & Sales. W międzyczasie zdał egzamin dyplomatyczno-konsularny i w 2011 roku rozpoczyna pracę w głównym konsulacie Chin w Gdańsku. Znał Polskę, język i naszą kulturę, więc był idealnym kandydatem do dbania o protokół dyplomatyczny oraz stosunki międzynarodowe – zwłaszcza kontekście w dyplomacji biznesowej i ekonomicznej.

Na pewien czas wrócił do Chin. W Pekinie dostał stanowisko w menadżera do spraw PR w Huawei. Przydały się doświadczenia w dyplomacji, bo w nowej firmie miał zajmować się nie tylko relacjami zewnętrznymi, ale również kontaktami z ambasadami.

W 2011 roku znów przylatuje do Polski, by objąć stanowisko dyrektorskie. Odpowiedzialny jest za komunikację i relacje zewnętrzne Huawei na Polskę. Coraz częściej pojawia się też publicznie. W 2016 roku jest jednym z prelegentów na Kongresie 590. A od 2017 roku odpowiadał za sprzedaż w sektorze publicznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: chiny, huawei, szpiegostwo, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-01-2019

podejrzanetrzeba co najmniej przesłuchać Lewandowskiego, on też jest związany z Huawei bo ich reklamuje i w TV i na billboardach, wszyscy to widzą tylko władze … Czytaj całość

12-01-2019

FanCiekawe co zrobi teraz Lewandowski

12-01-2019

frywPOLAKA ROZSTRZELAĆ CHIŃCZYKA 15 LAT JEDEN DZIEŃ I KARA ZAŁATWIONA, no ale to POLSKA ciachanie DOMENA SADÓW.

Rozwiń komentarze (97)