Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

ARP łączy siły z Rafako. Spółki razem chcą projektować autobusy elektryczne

11
Podziel się:

ARP, Rafako oraz Rafako Ebus chcą razem opracować i dostarczyć innowacyjne pojazdy bezemisyjnego transportu publicznego. Stworzyły konsorcjum i wystartowały w konkursie NCBiR.

Konsorcjum bierze udział w konkursie w ramach programu "Bezemisyjny Transport Publiczny"
Konsorcjum bierze udział w konkursie w ramach programu "Bezemisyjny Transport Publiczny" (Materiały prasowe, Solaris)

Współpraca zakłada udoskonalenie i rozszerzenie skali prac projektowych. Chodzi o stworzenie autobusu elektrycznego. Rafako opracowało w ostatnich miesiącach prototyp autobusu o długości 8,5 metra, który jest obecnie homologowany. Pozyskanie środków z NCBiR pozwoli na rozszerzenie prac i stworzenie prototypów dłuższych pojazdów: 10, 12- i 18 metrowych.

W prowadzonym przez NCBiR Programie E-bus udział zadeklarowały 62 samorządy, które zamierzają zakupić prawie 800 autobusów elektrycznych do 2020 roku oraz 1500 do 2023.

- Liczby pokazują, że rynek autobusów elektrycznych staje się coraz bardziej dojrzały i w najbliższych latach będzie wyraźnie rósł. Warto ten trend wykorzystać. Między innymi dlatego zaangażowaliśmy się we wspólny projekt opracowania, a następnie produkcji e-busa. Liczymy na to, że połączenie sił Rafako i ARP pozwoli na zdobycie przewag konkurencyjnych polskiego przemysłu w dziedzinie elektromobilności – powiedział Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Zobacz także: Obejrzyj: WP Express. Ekologiczne autobusy w Tomaszowie Mazowieckim

Rafako ma już sukcesy w dotychczasowych pracach projektowych. Posiada specjalistyczny zespół inżynieryjny, który będzie kontynuował prace projektowe po wykorzystaniu środków pozyskanych przez konsorcjum z NCBiR.

- Udział w przetargu NCBR jest dla nas zwieńczeniem prac, które prowadziliśmy nad naszym autorskim projektem autobusu elektrycznego przez ostatnie trzy lata. Chcemy w nim wykorzystać ogromne doświadczenie naszych inżynierów oraz innowacyjne i odważne rozwiązania wypracowane przez nasz zespół – powiedział Jarosław Dusiło, wiceprezes spółki.

Konsorcjum bierze udział w konkursie w ramach programu "Bezemisyjny Transport Publiczny". Program został podzielony na dwie części: badawczą, której celem jest opracowanie prototypów pojazdów oraz wdrożeniową.

Jednym z ważnych założeń Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest wsparcie programu elektromobilności, między innymi poprzez projektowanie i produkcję polskich pojazdów elektrycznych. Docelowo założeniem jest masowa produkcja polskiego autobusu elektrycznego oraz wymiana obecnie użytkowanego przez gminy i jednostki samorządowe, przestarzałego taboru wykorzystywanego do przewozu młodzieży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
weda
5 lata temu
Kim jest Jezus Chrystus Michał (fragment z księgi Urantii (inaczej Ziemia): (367.1) 33:1.4 Syn Stwórcy jest namiestnikiem-uosobieniem Ojca Uniwersalnego, jest partnerem Wiecznego Syna w boskości i stwórczym współpracownikiem Nieskończonego Ducha. Dla naszego wszechświata i dla wszystkich jego zamieszkałych światów Syn Władca jest, praktycznie rzecz biorąc, Bogiem. Uosabia on wszystko to z Rajskich Bóstw, co rozwijający się śmiertelnicy mogą odpowiednio zrozumieć. Ten właśnie Syn i jego towarzyszka Duch, są waszymi stwórczymi rodzicami. Dla was Michał, Syn Stwórcy, jest osobowością najwyższą, a Wieczny Syn jest dla was supernajwyższą, nieskończoną osobowością Bóstwa. (367.2) 33:1.5 W osobie Syna Stwórcy mamy władcę i boskiego rodzica, który jest tak samo potężny, efektywny i dobroczynny, jak byłby Ojciec Uniwersalny i Wieczny Syn, gdyby obaj przebywali na Salvingtonie i zajmowali się administracją wszechświata Nebadonu. 2. Władca Nebadonu (367.3) 33:2.1 Gdy obserwuje się Synów Stwórcy, można zauważyć, że niektórzy bardziej przypominają Ojca, niektórzy Syna, podczas gdy jeszcze inni mają po równo cech obu nieskończonych rodziców. Nasz Syn Stwórcy bardzo wyraźnie przejawia cechy i atrybuty, przypominające Wiecznego Syna. (367.4) 33:2.2 Michał postanowił zorganizować nasz wszechświat lokalny a teraz rządzi w nim niepodzielnie. Jego osobista władza ograniczona jest tylko przez istniejące uprzednio obwody grawitacji, zogniskowane w Raju, oraz przez klauzulę Pradawnych Czasu z rządu superwszechświata, dotyczącą wszystkich ostatecznych sądów wykonawczych związanych z likwidacją osobowości. Osobowość jest darem samego Ojca, ale Synowie Stwórcy, za aprobatą Wiecznego Syna, mogą inicjować nowe modele istot a przy roboczej współpracy swych towarzyszek-Duchów, mogą próbować nowych przekształceń energii-materii. (367.5) 33:2.3 Michał jest uosobieniem Rajskiego Ojca-Syna dla wszechświata lokalnego Nebadonu i w tym wszechświecie; kiedy zatem Stwórcza Matka Duch, reprezentująca Nieskończonego Ducha we wszechświecie lokalnym, podporządkowała się Chrystusowi Michałowi, gdy wrócił z końcowego obdarzenia Urantii, SynMistrz przejął tym samym „całą władzę w niebie i na ziemi”.
Bolek
5 lata temu
Znowu holding spółki zachodniej z kominiarzem. Niszczy się polskie firmy by kolesie pisu mieli kase
Edek
5 lata temu
Solbus reaktywacja
Qqq
5 lata temu
A co ze sprawdzonym już LPG lub wodorem ?
karol
5 lata temu
a co to jest ARP?