Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Rekordowy kontrakt na dostawę autobusów elektrycznych. Ale w stolicy nie ma odpowiedniej zajezdni

11
Podziel się:

Na ulice Warszawy wkrótce wyjedzie 130 nowych przegubowych autobusów elektrycznych. To jedna z największych elektromobilnych inwestycji w Europie. Jest tylko jeden problem: nie ma gdzie tych autobusów trzymać, bo brakuje odpowiedniej zajezdni.

Rekordowy kontrakt na dostawę autobusów elektrycznych. Ale w stolicy nie ma odpowiedniej zajezdni
(Twitter Rafał Trzaskowski, -)

- Program "Warszawa dla Klimatu" i walka o czyste powietrze są dla nas niezwykle ważne. A jak mówimy – tak robimy i po raz kolejny jesteśmy w awangardzie zmian. Podpisaliśmy dziś kontrakt na 130 nowych autobusów elektrycznych dla Warszawy i sieć ładowarek ulicznych! Działamy! – cieszy się na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie zakupiły 130 przegubowych elektrobusów Urbino 18 electric od Solaris Bus & Coach, podał producent. Pojazdy będą dostarczane do stolicy Polski w 2020 r. Wartość kontraktu to blisko 400 mln złotych.

Zamówienie na dostawę 130 przegubowych autobusów elektrycznych jest największym do tej pory przetargiem tego typu w Europie. Elektrobusy marki Solaris zostały dotąd zamówione przez 60 miast w 17 państwach i od roku 2011 pokonały już ponad 14 mln kilometrów. Firma, zgodnie z podpisaną dzisiaj umową, zrealizuje to zamówienie w roku 2020.

Zobacz także: Obejrzyj: WP Express. Ekologiczne autobusy w Tomaszowie Mazowieckim

- Dzięki gigantycznemu zamówieniu z MZA, umacniamy się na pozycji europejskiego lidera elektromobilności. Przede wszystkim jednak cieszymy się, że nasza firma, która niezwykle dużą wagę przykłada do rozwoju zrównoważonego transportu, przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców Warszawy - powiedział prezes spółki Solaris Javier Calleja.

MZA podkreślają, że zakup autobusów elektrycznych to jedna z największych elektromobilnych inwestycji w Europie.

- Cieszymy się, że jesteśmy jednym z liderów we wdrażaniu proekologicznych rozwiązań dla transportu, według naszych planów już za dwa lata będziemy w posiadaniu floty niemal 400 autobusów zero i niskoemisyjnych. Ekologiczne autobusy MZA to nadzieja na czyste powietrze w stolicy - powiedział prezes MZA Jan Kuźmiński.

Do tej pory Solaris do Warszawy dostarczył już ponad 1000 autobusów miejskich, w tym 20 elektrycznych. Elektrobusy można na co dzień spotkać na linii nr 222.

Tym, co może nieco studzić radość jest fakt, że nowoczesnych autobusów nie ma gdzie przechowywać. MZA nie zdążą przygotować dla nich zajezdni na Woli.

Gdzie więc podzieje się tabor kupiony właśnie od Solarisa?

– Poutykamy go po innych zajezdniach oprócz bazy przy Kleszczowej, którą przeznaczyliśmy dla autobusów gazowych, a ładowanie akumulatorów będzie się odbywało także na ulicach – powiedział w rozmowie ze stołeczną "Gazetą Wyborczą" przedstawiciel MZA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
mar
4 lata temu
ile w łapę,10% ?
arci
4 lata temu
Gdzie poutykają.Stalowa do likwidacji.Nowej nie budują.
Sylwek
4 lata temu
Kupiliśmy? To znaczy kto kupił? Bo coś mi się wydaje że ja kupiłem gdyż spore podatki w tym mieście płace.
Ares
4 lata temu
Będą warszawscy urzędnicy musieli nie źle pedałować z rafa... na czele by zapewnić tanią energię dla ZTM
Jan
4 lata temu
Niech prosto do elektrowni zajeżdżają.