Notowania

innowacje
17.07.2019 15:05

ARP ze wsparciem dla eksportu i innowacji

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A od lat oferuje polskim przedsiębiorstwom narzędzia wsparcia dla rozwoju. Wieloaspektowa działalność ARP S.A. obejmuje zarówno realizację projektów restrukturyzacyjnych, jak i pomoc dla firm rozpoczynających nowe projekty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. od początku jej powstania w 1991 roku pełniła niezwykle ważną rolę w procesie polskiej transformacji. Wsparcie udzielone przez spółkę wielu dużym polskim przedsiębiorstwom przemysłowym, pozwoliło im na przetrwanie i rozwój w nowej rzeczywistości gospodarczej. Zmiany w polskiej gospodarce sprawiają, że ewoluuje też strategia ARP S.A. Spółka w ostatnich latach otwiera się na branże innowacyjne oraz kieruje ofertę do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Oferta Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. dla MŚP

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. plany na najbliższe lata wiąże ściśle ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Koncepcja, która wyznacza ramy rozwoju polskiej gospodarki do roku 2030 z jednej strony wpisuje się w tradycyjne aspekty działania ARP S.A. – zwłaszcza jeśli chodzi o szeroko zakrojony plan reindustrializacji Polski. Z drugiej strony, Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju inspiruje spółkę do inwestowania w nowe dziedziny. Dlatego właśnie ARP S.A. otwiera się na sektor MŚP, a także, w trosce o zrównoważony rozwój, kieruje swoją ofertę do przedsiębiorstw działających w małych i średnich miastach, szczególnie zagrożonych gospodarczym zastojem. Wsparcie MŚP jest jednym z filarów strategii ARP S.A. na lata 2018-2022.

W zeszłym roku Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. udzieliła firmom z sektora MŚP pożyczek na łączną kwotę 42 mln zł. W tym roku według planów spółki przedsiębiorcy mogą liczyć na 200 mln zł. Ofertę wsparcia dla MŚP uzupełnia również nowo powołana spółka ARP Leasing Sp. z.o.o., dzięki której firmy zyskają możliwość finansowania maszyn czy linii technologicznych w formie leasingu typu asset finance. Z szeroką ofertą ARP S.A. można zapoznać się bezpośrednio w Centrach Obsługi Przedsiębiorców – pierwsze powstały we Wrocławiu, Katowicach i Gdyni, w planach spółki jest otwarcie kolejnych 4.

Zakres możliwości działania Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. poszerza również nowe prawne ujęcie zasad działania w ramach specjalnych stref ekonomicznych (SSE). ARP S.A. zarządza dwiema SSE w Tarnobrzegu i Mielcu. Dotychczas przedsiębiorcy, którzy chcieli uzyskać wsparcie dla inwestycji, zobowiązani byli do przeniesienia biznesu na teren SSE. Dziś, zgodnie z hasłem „cała Polska strefa ekonomiczną”, korzystanie z preferencyjnych warunków dla biznesu jest niezależne od miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Sieć Otwartych Innowacji

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. działa również z myślą o przyszłości polskiej gospodarki, dbając o inwestycje w branże, które będą stanowić o jej sile w następnych dekadach. W tym kontekście warto wspomnieć o projekcie „Sieć otwartych innowacji” (SOI). Jest to zakrojony na szeroką skalę program wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw związany z transferem technologii.

ARP S.A. proponuje przedsiębiorcom wsparcie, które pozwoli zbudować relacje między sektorem nauki a biznesem. Warunkiem innowacyjności polskiej gospodarki jest efektywny przepływ wiedzy i kompetencji, a także wymiana doświadczeń między praktykami i teoretykami biznesu. ARP S.A. poprzez SOI zapewnia dofinansowanie zakupu innowacyjnych rozwiązań, których dawcami mogą być podmioty z całego świata. W ramach projektu istnieje możliwość refinansowania zakupu własności niematerialnej i prawnej tzw. WNiP w postaci patentów, licencji, know-how oraz wzorów użytkowych.

Łączne środki na projekt wynoszą 130 mln zł, a budżet na granty na transfer technologii 78 mln zł. Maksymalny poziom dofinansowania to 70% kosztów nabycia technologii. Podmioty zainteresowane ofertą SOI mogą również skorzystać z merytorycznego wsparcia ekspertów Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Wymienione działania to tylko część z najważniejszych inicjatyw podejmowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Wachlarz ofertowy spółki dla polskich przedsiębiorców jest o wiele szerszy. Wszystkie projekty realizowane przez ARP S.A. przyczyniają się do wypełniania jej misji – budowy siły polskiego biznesu i sprawiania, by polskie przedsiębiorstwa mogły się stabilnie rozwijać, poprawiać swoje wyniki finansowe i budować potencjał naszej gospodarki.

Wszyscy do Katowic!

Dokąd pędzi mobilna rewolucja? Jak nadać jej tempo i kierunek akceptowalny przez biznes jak i społeczeństwa? To pytania, na które odpowiedzą liderzy świata na styku technologii, motoryzacji i logistyki spotykający się 9 i 10 października na Impact mobility’19 rEVolution w Katowicach. To łącznie dziesiątki wystąpień i warsztatów w ramach 5 ścieżek tematycznych, 200 speakerów i ponad 5000 uczestników.

To do Katowic przyjadą wpływowi dla branży menedżerowie i politycy z Polski i z regionu CEE. Pojawią się przedstawiciele dziesiątek firm oraz instytucji związanych z sektorem mobility w tym: Grupa Volkswagen, Volkswagen Financial Services, Volvo, Mercedes-Benz, Northvolt, Umicore, Ertico, Ampaire czy PKN ORLEN, Grupa Azoty, Tauron i ABB, a także Urząd Dozoru Technicznego, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych i Górnośląsko - Zagłębiowska Metropolia. Impact mobility rEVolution'19 to wszystko co ważne i nowe w m.in. zeroemisyjnych napędach, samochodach w sieci, nowych modelach biznesowych, rozwiązaniach dla smart city czy rozwiązaniach, mających dodatni wpływ na środowisko. Przyjedź do i doświadcz najnowszych trendów, zmieniających krajobraz globalnej gospodarki! Jaki będzie następny ruch w rewolucji dotyczącej inteligentnej mobilności? Dowiesz się na Impact mobility19 rEVolution’!

Tagi: innowacje, mśp, soi, impact mobility 2019
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz