Trwa ładowanie...
bDZJiaHV

Notowania

Impact Mobility 2019 – Wszystkie wiadomości

Polacy zazielenią produkcję stali
26.11.2019 14:47

GREEN STEEL
 / 
Polacy zazielenią produkcję stali

W Europie rocznie produkuje się około 160-170 mln ton stali; w tym w Polsce ok. 10 mln ton. Największym producentem europejskim są Niemcy. Wytwarzanie stali powoduje wysoką emisję dwutlenku węgla CO2. Do międzynarodowego konsorcjum, które opracuje przyjazne dla środowiska, bezemisyjne technologie produkcji stali dołącza Łukasiewicz – Instytut Metalurgii Żelaza im. Stanisława Staszica z Gliwic.

Autonomia rozwinie  się na niebie
19.11.2019 12:21

MOTORYZACJA
 / 
Autonomia rozwinie się na niebie

Bezzałogowe statki powietrzne będą rozwozić paczki, kontrolować sieci energetyczne, instalacje przemysłowe czy chronić granice. Polski przemysł i inżynierowie z Łukasiewicza chcą mieć w tym swój niebagatelny udział.

Łukasiewicz buduje smart city
15.11.2019 14:49

INFRASTRUKTURA
 / 
Łukasiewicz buduje smart city

Miasta puchną w oczach i wraz ze wzrostem liczby mieszkańców, coraz bardziej potrzebują elementu „smart”. Ten ostatni rozwijają m.in. naukowcy z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Logistyki i Magazynowania.

Grupa Volkswagen inwestuje w infrastrukturę ładowania samochodów elektrycznych
3
15.11.2019 13:03

E-MOBILITY
 / 
Grupa Volkswagen inwestuje w infrastrukturę ładowania samochodów elektrycznych

Poznań, 23. września 2019 – Koncern Volkswagen od 2016 roku wdraża najbardziej kompleksową inicjatywę elektryfikacji w globalnym przemyśle motoryzacyjnym. „Od 2019 do 2023 roku Grupa zainwestuje około 30 miliardów Euro w elektromobilność. Wraz ze zwiększającą się ofertą samochodów elektrycznych, na które jest coraz większy popyt, w parze musi iść dynamiczny rozwój infrastruktury. Dlatego wraz z naszymi partnerami sporo inwestujemy w sieć ładowarek, oczywiście także w Polsce” - mówi Wolf-Stefan Specht, Prezes Zarządu Volkswagen Group Polska. Do 2025 r. koncern zamierza uruchomić w Europie 36 000 punktów ładowania. Przy salonach Grupy Volkswagen w Polsce zainstalowanych będzie 400 publicznie dostępnych punktów ładowania, 70 z nich już funkcjonuje. Ładowarka o mocy 50 kW zlokalizowana przy salonach Volkswagen i Audi firmy Ignaszak w Kaliszu zasilana jest z paneli fotowoltaicznych. Ponadto na terenie Volkswagen Group Polska instalowanych jest aktualnie 25 ładowarek z 34 punktami dla gości i pracowników firmy. Spółka korzysta tylko i wyłącznie z zielonej energii, także ładowarki będą nią zasilane.

Przydomowe elektrownie wiatrowe
2
13.11.2019 9:28

OZE
 / 
Przydomowe elektrownie wiatrowe

Rozmowa z Maciejem Malskim-Brodzickim, koordynatorem Wielkiego Wyzwania: Energia w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju

bDZJiaHX
Motoryzacyjny hub
13.11.2019 9:21

TRANSPORT
 / 
Motoryzacyjny hub

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to od wieków rejon przemysłowy. Trzeba jednak myśleć o przyszłości. Co będzie produkowane w GZM za 10-20-30 lat? Wszystko wskazuje na samochody i ogólnie pojmowaną motoryzację.

Wodorowa alternatywa
2
12.11.2019 15:57

TRANSPORT
 / 
Wodorowa alternatywa

Podczas tegorocznego Impact Mobility Revolution w Katowicach przy okrągłym stole zastanawiano się nad tym w jaki sposób wykorzystać wodór jako bezemisyjne paliwo przyszłości.

Jakie wsparcie dla elektromobilności?
12.11.2019 15:54

E-MOBILITY
 / 
Jakie wsparcie dla elektromobilności?

Podczas okrągłego stołu zatytułowanego „Spalinowy Al Capone - czyli jak wykorzystać obowiązujące ramy prawno-podatkowe do wspierania rozwoju elektromobilności w biznesie” odbywającego się w ramach Impact Mobility Revolution w Katowicach, dyskutowano o tym jak powinien działać Fundusz Niskoemisyjnego Transportu.

Miasta przyszłości
12.11.2019 15:49

NOWOCZESNOŚĆ
 / 
Miasta przyszłości

Miasta są coraz bardziej zatłoczone i taki trend w najbliższej przyszłości nie ulegnie zmianie. W ciągu kolejnych 20 lat nawet 70 proc. populacji będzie mieszkać w dużych aglomeracjach. To wielkie wyzwanie, którego celem powinny być nowoczesne, ekologiczne i przyjazne metropolie.

bDZJiaId
Mobilność XXI wieku
12.11.2019 15:46

CARSHARING
 / 
Mobilność XXI wieku

Kluczem do zapewnienia komfortu mieszkańców jest gwarancja przyjaznej i ogólnodostępnej mobilności. Komunikacja publiczna i transport współdzielony to podstawy efektywnego funkcjonowania każdego nowoczesnego miasta.

Samochód? Niekoniecznie!
12.11.2019 15:43

TRANSPORT
 / 
Samochód? Niekoniecznie!

Samochód już dawno przestał być dobrem luksusowym. Teraz jest narzędziem niezbędnym do codziennego funkcjonowania, ale dzięki skutecznie rozwijanym alternatywom już dzisiaj bez obaw można rano zostawiać go w garażu. A jutro? Jutro własny samochód może okazać się zupełnie zbędny.

Elektryfikacja transportu szansą dalszego rozwoju GZM
12.11.2019 15:37

MOTORYZACJA
 / 
Elektryfikacja transportu szansą dalszego rozwoju GZM

Elektromobilność to szansa na zmiany w regionach. Aby miasto lub aglomeracja mogły przechodzić transformację, potrzebna jest zrównoważona mieszanka kilku składników: wykwalifikowanych kadr, infrastruktury oraz kapitału społecznego. Jeśli zabraknie choć jednego z tych elementów, nie ma możliwości płynnego rozwoju. Czy Górnośląsko - Zagłębiowska Metropolia jest gotowa na przyjęcie potencjału rozwojowego jaki niesie elektryfikacja transportu?

W tyglu pomysłów
12.11.2019 15:34

ELEKTROMOBILNOŚĆ
 / 
W tyglu pomysłów

Czy eksperyment z jednego regionu da się skopiować? Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia pracuje nad rozwiązaniami uniwersalnymi, także dla innych części Polski.

bDZJiaIe
Czysta przyszłość dla Śląska
1
12.11.2019 15:29

KLIMAT
 / 
Czysta przyszłość dla Śląska

Jak Śląsk może przeobrażać swoją gospodarkę rezygnując z paliw kopalnych, z których wydobyciem jest kojarzony od dziesięcioleci? Czy możliwa jest czysta i atrakcyjna ekonomicznie alternatywa? Just Transition (sprawiedliwa i solidarna transformacja), to nie tylko deklaracje podpisane w czasie zeszłorocznego COP24 w Katowicach, to konkretne strategie, które gwarantują odpowiednie wykorzystanie szans dla lokalnej gospodarki.

Drogowa autonomia made in Poland
2
12.11.2019 9:27

TRANSPORT
 / 
Drogowa autonomia made in Poland

Mamy, jako kraj, potencjał naukowy i infrastrukturalny do tego, by włączyć się w bardzo przyszłościowy nurt badań i rozwoju w zakresie innowacji w sektorze pojazdów autonomicznych. Bo tego typu rozwiązania to już nie kwestia „czy?” a „kiedy?” – uważa Marcin Kraska, wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz ds. badań i rozwoju .

Bezpieczeństwo pieszych wizytówką GZM
07.11.2019 15:46

INFRASTRUKTURA
 / 
Bezpieczeństwo pieszych wizytówką GZM

Podstawą przygotowania dobrych regulacji jest konsultowanie ich na wczesnym etapie prac z interesariuszami, których zmiany mają dotyczyć. W taki sposób mają być opracowywane wytyczne do projektowania przestrzeni miast Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii, po której poruszają się piesi. GZM to ponad 2 mln mieszkańców aż 41 gmin.

Zwiedzaj, bo warto
1
07.11.2019 15:14

TURYSTYKA
 / 
Zwiedzaj, bo warto

Górny Śląsk i Zagłębie mają wiele do zaoferowania – szlaki turystyczne, tereny zielone, zabytki techniki i architektury. Metropolię trzeba zwiedzać, nie tylko odwiedzać dla biznesu czy rozrywki.

Po szynach przez Metropolię
07.11.2019 12:18

TRANSPORT
 / 
Po szynach przez Metropolię

Samochód? Autobus? Tramwaj? Nie. Okazuje się, że jednym z najlepszych rozwiązań transportowych jest… nowoczesna i ekologiczna kolej. Właśnie w tym kierunku zmierza rozwój infrastruktury i transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.