Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Samochód? Niekoniecznie!

0
Podziel się:

Samochód już dawno przestał być dobrem luksusowym. Teraz jest narzędziem niezbędnym do codziennego funkcjonowania, ale dzięki skutecznie rozwijanym alternatywom już dzisiaj bez obaw można rano zostawiać go w garażu. A jutro? Jutro własny samochód może okazać się zupełnie zbędny.

Samochód? Niekoniecznie!
(impact)

Dla władz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zmiana myślenia mieszkańców i przekonanie ich do aktywnego korzystania z komunikacji publicznej jest jednym z priorytetów nowoczesnego rozwoju. Najprostszym sposobem na zastąpienie samochodu jest bez wątpienia autobus. Każdego dnia na ulice Metropolii wyjeżdża prawie 1,5 tysiąca pojazdów, które obsługują 7 tysięcy przystanków, a rocznie przejeżdżają ponad 100 milionów kilometrów!.

Jeden bilet, wiele możliwości

Pierwszym poważnym udogodnieniem dla osób jeżdżących autobusami było wdrożenie w 2018 roku wspólnych biletów dla całej Metropolii i ujednolicenie taryf. Wprowadzono również bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia. Celem programu, który objął 200 tysięcy najmłodszych mieszkańców, jest promowanie proekologicznych zachowań. Od pół roku w Metropolii obowiązuje również Metrobilet uprawniający do korzystania z autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów Kolei Śląskich. Cieszy się on coraz większą popularnością wśród pasażerów.

Wypożycz, dojedź, odstaw

Rower ma ponad 200 lat, ale dopiero w XXI wieku zaczął być postrzegany jako zdrowa alternatywa dla samochodu. Obecnie na terenie Metropolii funkcjonuje kilka sieci wypożyczalni a do tej pory do dyspozycji mieszkańców oddano 900 jednośladów. Co ważne, rower można wypożyczyć w jednym mieście i bez najmniejszego problemu odstawić w innym. Coraz popularniejsze stają się również skutery na minuty. A co zrobić, gdy nadchodzi jesień i na rower jest zwyczajnie za zimno?

Kolekcja jesień-zima

Skorzystać z oferty car-sharingu. Błyskawiczne rozliczenie, obsługa płatności z poziomu aplikacji na smartfonie i oferta obejmująca zarówno auta osobowe jak i dostawcze to nie wszystko. Korzystanie z samochodu elektrycznego zapewnia dodatkowe korzyści takie jak jazda buspasami, darmowe parkowanie i możliwość wjazdu do stref, w których nie mogą poruszać się pojazdy napędzane silnikami spalinowymi. Brak prawa jazdy również nie jest problemem. W Metropolii za pomocą uniwersalnej aplikacji można zamówić taksówkę i wybrać najbardziej korzystną ofertę cenową przed rozpoczęciem kursu.

Samolot? Żaden problem

Niezwykle ważną z biznesowego i turystycznego punktu widzenia kwestią jest zapewnienie sprawnej komunikacji pomiędzy Metropolią a Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach . W listopadzie 2018 roku uruchomiono cztery specjalne linie, które komunikują największe miasta z lotniskiem. Autobusy kursują całą dobę i przejeżdżają przez pięć podregionów Metropolii.

Rozwój przede wszystkim

Sieć transportu publicznego Metropolii jest nieustannie rozwijana. Wraz z rozbudową infrastruktury drogowej rozrasta się sieć ładowarek dla pojazdów EV a na ulice i torowiska sukcesywnie wprowadzane są nowoczesne pojazdy. Już teraz planowany jest zakup kilkuset elektrycznych autobusów, które mogłyby zastąpić ok. 30% obecnie eksploatowanych diesli. Władze Metropolii chcą, aby w przyszłości podróżowanie było jeszcze łatwiejsze m.in. poprzez wspólny abonament, który pozwoliłby na korzystanie ze wszystkich alternatywnych środków transportu. Celem jest to, aby mobilność stała się usługą obsługiwaną za pomocą jednego kliknięcia na ekranie smartfona.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)