Trwa ładowanie...
bEJNxGrp
Notowania

Gzm – Wszystkie wiadomości

Metropolie muszą patrzeć w niebo
27.10.2020 14:33

IMPACT2020
 / 
Metropolie muszą patrzeć w niebo

Autonomiczny transport w miastach to nie tylko samochody, autobusy czy kolej. Przykład działań i otwartości na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) pokazuje, że smart city to również ruch na niebie, który odpowiednio zorganizowany, może pomóc nam odciążyć zatłoczone ulice np. dzięki bezemisyjnym transportom przesyłek.

Motoryzacyjny hub
13.11.2019 9:21

TRANSPORT
 / 
Motoryzacyjny hub

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to od wieków rejon przemysłowy. Trzeba jednak myśleć o przyszłości. Co będzie produkowane w GZM za 10-20-30 lat? Wszystko wskazuje na samochody i ogólnie pojmowaną motoryzację.

Wodorowa alternatywa
4
12.11.2019 15:57

TRANSPORT
 / 
Wodorowa alternatywa

Podczas tegorocznego Impact Mobility Revolution w Katowicach przy okrągłym stole zastanawiano się nad tym w jaki sposób wykorzystać wodór jako bezemisyjne paliwo przyszłości.

Jakie wsparcie dla elektromobilności?
12.11.2019 15:54

E-MOBILITY
 / 
Jakie wsparcie dla elektromobilności?

Podczas okrągłego stołu zatytułowanego „Spalinowy Al Capone - czyli jak wykorzystać obowiązujące ramy prawno-podatkowe do wspierania rozwoju elektromobilności w biznesie” odbywającego się w ramach Impact Mobility Revolution w Katowicach, dyskutowano o tym jak powinien działać Fundusz Niskoemisyjnego Transportu.

Miasta przyszłości
12.11.2019 15:49

NOWOCZESNOŚĆ
 / 
Miasta przyszłości

Miasta są coraz bardziej zatłoczone i taki trend w najbliższej przyszłości nie ulegnie zmianie. W ciągu kolejnych 20 lat nawet 70 proc. populacji będzie mieszkać w dużych aglomeracjach. To wielkie wyzwanie, którego celem powinny być nowoczesne, ekologiczne i przyjazne metropolie.

bEJNxGrr
Mobilność XXI wieku
12.11.2019 15:46

ROZWÓJ
 / 
Mobilność XXI wieku

Kluczem do zapewnienia komfortu mieszkańców jest gwarancja przyjaznej i ogólnodostępnej mobilności. Komunikacja publiczna i transport współdzielony to podstawy efektywnego funkcjonowania każdego nowoczesnego miasta.

Samochód? Niekoniecznie!
12.11.2019 15:43

TRANSPORT
 / 
Samochód? Niekoniecznie!

Samochód już dawno przestał być dobrem luksusowym. Teraz jest narzędziem niezbędnym do codziennego funkcjonowania, ale dzięki skutecznie rozwijanym alternatywom już dzisiaj bez obaw można rano zostawiać go w garażu. A jutro? Jutro własny samochód może okazać się zupełnie zbędny.

Elektryfikacja transportu szansą dalszego rozwoju GZM
12.11.2019 15:37

MOTORYZACJA
 / 
Elektryfikacja transportu szansą dalszego rozwoju GZM

Elektromobilność to szansa na zmiany w regionach. Aby miasto lub aglomeracja mogły przechodzić transformację, potrzebna jest zrównoważona mieszanka kilku składników: wykwalifikowanych kadr, infrastruktury oraz kapitału społecznego. Jeśli zabraknie choć jednego z tych elementów, nie ma możliwości płynnego rozwoju. Czy Górnośląsko - Zagłębiowska Metropolia jest gotowa na przyjęcie potencjału rozwojowego jaki niesie elektryfikacja transportu?

W tyglu pomysłów
12.11.2019 15:34

ELEKTROMOBILNOŚĆ
 / 
W tyglu pomysłów

Czy eksperyment z jednego regionu da się skopiować? Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia pracuje nad rozwiązaniami uniwersalnymi, także dla innych części Polski.

bEJNxGrx
Czysta przyszłość dla Śląska
2
12.11.2019 15:29

KLIMAT
 / 
Czysta przyszłość dla Śląska

Jak Śląsk może przeobrażać swoją gospodarkę rezygnując z paliw kopalnych, z których wydobyciem jest kojarzony od dziesięcioleci? Czy możliwa jest czysta i atrakcyjna ekonomicznie alternatywa? Just Transition (sprawiedliwa i solidarna transformacja), to nie tylko deklaracje podpisane w czasie zeszłorocznego COP24 w Katowicach, to konkretne strategie, które gwarantują odpowiednie wykorzystanie szans dla lokalnej gospodarki.

Bezpieczeństwo pieszych wizytówką GZM
07.11.2019 15:46

INFRASTRUKTURA
 / 
Bezpieczeństwo pieszych wizytówką GZM

Podstawą przygotowania dobrych regulacji jest konsultowanie ich na wczesnym etapie prac z interesariuszami, których zmiany mają dotyczyć. W taki sposób mają być opracowywane wytyczne do projektowania przestrzeni miast Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii, po której poruszają się piesi. GZM to ponad 2 mln mieszkańców aż 41 gmin.

Zwiedzaj, bo warto
1
07.11.2019 15:14

TURYSTYKA
 / 
Zwiedzaj, bo warto

Górny Śląsk i Zagłębie mają wiele do zaoferowania – szlaki turystyczne, tereny zielone, zabytki techniki i architektury. Metropolię trzeba zwiedzać, nie tylko odwiedzać dla biznesu czy rozrywki.

Po szynach przez Metropolię
07.11.2019 12:18

TRANSPORT
 / 
Po szynach przez Metropolię

Samochód? Autobus? Tramwaj? Nie. Okazuje się, że jednym z najlepszych rozwiązań transportowych jest… nowoczesna i ekologiczna kolej. Właśnie w tym kierunku zmierza rozwój infrastruktury i transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

bEJNxGry
Metropolia XXI wieku
06.11.2019 18:19

INNOWACJE
 / 
Metropolia XXI wieku

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to 41 miast i gmin o łącznej powierzchni porównywalnej z Luksemburgiem. Na obszarze 2,5 tys. km2 mieszka obecnie 2,3 miliona osób a ponad 240 tysięcy firm wytwarza 8% polskiego PKB. Ambicją władz jest budowanie Metropolii XXI wieku.

Metropolia na dwóch kołach
1
06.11.2019 13:21

BIKESHARING
 / 
Metropolia na dwóch kołach

Dotychczas rower był traktowany przede wszystkim jako prosty sposób na aktywne i zdrowe spędzenie czasu, ale ostatnie lata, to również wyraźny wzrost proekologicznej świadomości mieszkańców miast i coraz częstsze postrzeganie jednośladu jako bezemisyjną alternatywę dla samochodu.

Światowej klasy naukowcy będą wykładać na Śląsku
06.11.2019 13:18

EDUKACJA
 / 
Światowej klasy naukowcy będą wykładać na Śląsku

W kilku najbliższych lat 8 mln zł zasili Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki. Pieniądze te umożliwią podniesienie atrakcyjności oferty dydaktycznej w regionie. W praktyce - możliwe będzie zapraszanie najwybitniejszych specjalistów z topowych światowych uczelni po to by wykładali na Śląsku.

Zielona Metropolia
06.11.2019 13:16

EKOLOGIA
 / 
Zielona Metropolia

Śmieci, to nie brzmi dobrze, prawda? Ale coś trzeba z nimi zrobić – GZM ma świadomość, że na obszarze zamieszkałym przez ponad 2 miliony ludzi i gdzie znajduje się przemysłowe centrum kraju, trzeba zapanować również nad kwestią różnego rodzaju odpadów.

Drony nad Metropolią
2
31.10.2019 9:04

INNOWACJE
 / 
Drony nad Metropolią

Bezzałogowe pojazdy latające – sterowane przez człowieka lub autonomiczne – zrewolucjonizują naszą codzienność. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce jako pierwsza w kraju zostać „doliną dronową”, bo to nie tylko przynosi ekonomiczne korzyści, ale też kształtuje przyszłościowe branże tego regionu.