Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czysta przyszłość dla Śląska

1
Podziel się:

Jak Śląsk może przeobrażać swoją gospodarkę rezygnując z paliw kopalnych, z których wydobyciem jest kojarzony od dziesięcioleci? Czy możliwa jest czysta i atrakcyjna ekonomicznie alternatywa? Just Transition (sprawiedliwa i solidarna transformacja), to nie tylko deklaracje podpisane w czasie zeszłorocznego COP24 w Katowicach, to konkretne strategie, które gwarantują odpowiednie wykorzystanie szans dla lokalnej gospodarki.

Czysta przyszłość dla Śląska
(Shutterstock.com)
bEEBswrV

Na terenie Śląska kwestie związane z ochroną klimatu od lat dominują w dyskursie dotyczącym przyszłości regionu. „Elektryfikacja gospodarki, to przesunięcie nie tylko transportu, ale i ogrzewania na energię elektryczną, zieloną energię elektryczną. (…) Jednocześnie potrzebujemy czasu, pieniędzy i mądrej koncepcji jak tej transformacji dokonać” - tłumaczył w czasie Impact mobility rEVolution wiceprezes Tauron Jarosław Broda. To podstawy sprawiedliwej i solidarnej transformacji.

Dotychczasowej transformacji gospodarczej Śląska pomogła obecność wielu firm. Dziś dla regionu to motoryzacja jest najprężniej rozwijającą się branżą, a nie tradycyjny przemysł wydobywczy jak było przez lata. Jednak w motoryzacji szykują się wielkie zmiany. Elektryfikacja transportu wymusi zmiany w produkcji, firmy będą musiały zmieniać swoje specjalizacje. Dlatego tak ważne jest pobudzanie innowacji, tworzenie przestrzeni dla centrów badań i rozwoju.

Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii uważa, że Just Transition daje regionowi możliwość znalezienia nowych obszarów działania, tam gdzie są wykorzystywane nowoczesne technologie. „Możliwości wydobycia węgla kończą się. Być może jest to 50 lat, być może trochę dłużej. Niemniej jednak horyzont czasowy, kiedy możliwość wykorzystania węgla ze względu na malejące zasoby naturalne będzie musiała zostać ograniczona - już znamy. Dlatego chcielibyśmy szybciej przejść etap transformacji. Mówimy o elektromobilności, o dolinie dronowej” - wyjaśnia. Z jego perspektywy to jakość życia, gospodarka i przyszłość miast są teraz najistotniejsze w kontekście transformacji energetycznej

bEEBswrX

Zanim jednak region przeorientuje swoją gospodarkę w kierunku gospodarki niskoemisyjnej i cyrkularnej, może wykorzystać alternatywne sposoby przetwarzania węgla kamiennego. Tym samym Śląsk postawi na zwiększanie efektywności w większości gałęzi gospodarki. Skuteczne i systematyczne odejście od paliw kopalnych w przydomowych instalacjach grzewczych będzie ważnym krokiem mającym podnieść wspomnianą wcześniej jakość życia mieszkańców regionu. To emisja zanieczyszczeń z gospodarstw domowych jest przyczyną powstawania smogu w Śląskiem. Ale na działania zmierzające do ograniczenia emisji zanieczyszczeń Metropolia patrzy całościowo, dlatego chce wpływać na ich redukcję w różnych aspektach m.in. wspierając projekty związane z rozwojem elektromobilność. Wymiana taboru autobusowego oraz budowa infrastruktury do ładowania także przyczynią się do poprawy jakości życia. Dadzą także impulsu gospodarce.

„Oczyszczanie” węgla, ma być sposobem na włączenie tradycyjnego przemysłu w proces zmian. Takie technologie jak wychwytywanie CO2, metanizowanie go, czy elektroliza i produkcja wodoru na potrzeby transportu już dziś budują konkurencyjność firm inwestujących w zielone technologie. Wraz z Agencją Rozwoju Przemysłu, która ma swój oddział w Katowicach region zyskuje nowe możliwości zagospodarowania terenów pogórniczych i rekultywacji hałd. ARP powołało do życia Forum Innowacyjnego Węgla, platformę mającą na celu popularyzowanie czystych technologii węglowych.

bEEBswsy
ekologia
oze
KOMENTARZE
(1)
sewg
2 lata temu
Śląsk był dla Polski zawsze krową do dojenia i okradania przez Warszawską męklaturę .