Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia stawia na nowoczesną mobilność. Poza modernizacjami znanych od lat rozwiązań takich jak komunikacja autobusowa, tramwajowa i kolejowa, na ulice GZM wyjeżdżają miejskie rowery, skutery i samochody elektryczne. Wyzwań jest coraz więcej a pomysły coraz bardziej złożone, dlatego władze Metropolii zdecydowały się na utworzenie Rady ds. Nowoczesnej Mobilności. W skład grupy weszło 23 ekspertów ze środowisk naukowych, gospodarczych, społecznych i samorządowych. To przedstawiciele m.in. Politechniki Śląskiej, Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, Zarządu Transportu Metropolitalnego, Fundacji 4 E i firmy Next Bike. Rada ma opiniować projekty Metropolii w dziedzinie mobilności oraz analizy koncepcji mobilności jako usługi – Mobility as a Service (MaaS). Pomysł zakłada zbudowanie aplikacji, w której zintegrowane zostaną wszystkie dostępne na danym obszarze środki transportu. Dzięki temu użytkownik będzie mógł zaplanować podróż i otrzymać wskazówki, z którego wariantu transportu najlepiej skorzystać. Celem prac Rady ma być również działanie na rzecz rozwoju elektromobilności opartej na pojazdach zasilanych akumulatorami i ogniwami wodorowymi.
Zrównoważona Mobilność
Rada będzie również wspierać merytorycznie Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej przygotowywany przez wspólny zespół Metropolii GZM oraz Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego. Cel? Zapewnienie mieszkańcom możliwości sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się. Plan powstaje w ramach projektu uruchomionego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Infrastruktury, Komisję Europejską oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Miasta, które przystąpiły do projektu, mają finansować i przygotowywać analizy niezbędne do przygotowania koncepcji zrównoważonej mobilności miejskiej (SUMP). Zespół pracujący nad planem SUMP liczy 20 osób. To przedstawiciele Urzędu Metropolitalnego GZM, Zarządu Transportu Miejskiego oraz sześciu gmin będących liderami metropolitalnych podregionów. W planie SUMP powinny znaleźć się również propozycje łączenia różnych systemów transportowych, rozbudowy infrastruktury oraz jej wpływu na środowisko naturalne i bezpieczeństwo mieszkańców.
Harmonijny rozwój
GZM i Zarządu Transportu Metropolitalnego uczestniczą w realizacji międzynarodowego programu „Harmony”. Cel jest jeden: stworzenie harmonijnego połączenia wszystkich istniejących środków transportu oraz dostępnych rozwiązań tak potrzebnych w dużych miastach i metropoliach. Projekt „Harmony” finansowany jest ze środków największego europejskiego programu UE z zakresu innowacji i badań naukowych: Horyzont 2020. „Harmony” ma być realizowany we współpracy z inicjatywą CIVITAS 2020 – siecią miast, która pracuje nad wprowadzaniem nowoczesnych rozwiązań transportowych. Dotychczas CIVITAS 2020 przetestowała i wdrożyła ponad 800 nowatorskich rozwiązań w 80 europejskich miastach. Prace nad projektem wystartowały w czerwcu i mają trwać do końca 2022 roku. Do „Harmony” przystąpiło 21 partnerów m.in. z Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski i Włoch. Efektem współpracy mają być również rekomendacje związane z transportem przyszłości, m.in. dronami oraz samochodami autonomicznymi.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oficjalnie rozpoczęła swoją działalność na początku 2018 roku. Zrzeszenie 41 miast i gmin województwa śląskiego było pierwszą tego typu umową w Polsce. GZM zamieszkuje obecnie blisko 2,3 mln osób.