Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miasta przyszłości

0
Podziel się:

Miasta są coraz bardziej zatłoczone i taki trend w najbliższej przyszłości nie ulegnie zmianie. W ciągu kolejnych 20 lat nawet 70 proc. populacji będzie mieszkać w dużych aglomeracjach. To wielkie wyzwanie, którego celem powinny być nowoczesne, ekologiczne i przyjazne metropolie.

Miasta przyszłości
(Shutterstock.com)

Przedstawiciele miast i eksperci podkreślają, że w procesie tworzenia nowoczesnego miasta niezbędna jest współpraca sektora publicznego i prywatnego. Takie partnerstwo pozwala na uzyskanie dużo lepszych efektów w zdecydowanie krótszym czasie. To połączenie zaplecza technicznego i finansowych inwestycji przedsiębiorstw z doświadczeniem i wiedzą zarządców miast. Duże firmy są gotowe angażować środki w rozwiązania, które poprawiają jakość życia mieszkańców a ludzie uciekają do miast nie tylko w celach zarobkowych. Chcą być po prostu szczęśliwi, chcą mieszkać w przyjaznym, bezpiecznym i nowoczesnym miejscu. Tworzenie aglomeracji przyszłości to również zdrowa konkurencja. To rywalizacja firm w dostarczaniu mieszkańcom jak najlepszych rozwiązań i usług a także walka pomiędzy miastami, z których każde chce ściągnąć i zatrzymać u siebie ludzi. W budowie miast przyszłości niezwykle ważną rolę odgrywają również startupy, które wnoszą zupełnie nowe i skuteczne rozwiązania.

Miasto w smartfonie

Początek XXI wieku to technologiczna rewolucja, która działa w służbie każdego mieszkańca. Dzisiaj wszystko można załatwić za pomocą aplikacji: kupić, zapłacić, zamówić. Wystarczy mieć w kieszeni smartfona. Klucz do sukcesu i dynamicznego rozwoju to oprogramowanie open source, z którego każdy mieszkaniec może swobodnie i nieodpłatnie korzystać. To wszelkiego rodzaju aplikacje ułatwiające życie w wielkim mieście, obsługujące komunikację miejską czy promujące proekologiczne zachowania. Doskonałym przykładem jest tutaj Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która włączyła się do międzynarodowych testów aplikacji MUV (Mobility Urban Values). Jej zadaniem jest zachęcenie do zmiany nawyków i rezygnacji z samochodu na rzecz alternatywnych środków transportu. Celem systemu jest również podniesienie świadomości mieszkańców na temat miejsca, w którym żyją. Miasto przyszłości ma być miejscem, w którym władze lokalne wspólnie z mieszkańcami mogą zmieniać świat, w którym żyją.

Ekologia to przyszłość

Nowoczesne miasto to czyste miasto. Ekologia to przede wszystkim odpowiednia gospodarka zarządzania odpadami, recykling, wykorzystywanie śmieci do produkcji energii i zasilanie transportu publicznego biogazem. Idea „zero waste” to również rewitalizacja istniejącej infrastruktury (w Amsterdamie stare rzeczne barki zaadaptowano do celów mieszkaniowych). Ekologiczna nowoczesność to również komfortowy transport publiczny, zachęcający kierowców do pozostawienia samochodów w garażu. Przykład GMZ pokazuje kierunek, w jakim powinny zmierzać nowoczesne metropolie. To przekonanie kierowców do przesiadki na rower, rozwój transportu współdzielonego, napędów elektrycznych a w przyszłości wodorowych, stworzenie Roweru Metropolitalnego i Kolei Metropolitalnej. Sieć rowerów elektrycznych docelowo liczyć będzie nawet 10 tysięcy pojazdów, a szacowany na 16 miliardów złotych projekt Kolei Metropolitalnej ma usprawnić komunikację w całej Metropolii. Droga do stworzenia miasta przyszłości wymaga nie tylko ogromnych inwestycji. To również potrzeba zmiany myślenia władz i samych mieszkańców. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to 41 gmin i miast o łącznej powierzchni 2,5 tys. km2. mieszka obecnie 2,3 miliona osób i działa ponad 240 tysięcy firm. Ambicją władz GZM jest budowanie Metropolii XXI wieku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)