Notowania

innowacje
07.11.2019 12:12

Metropolia XXI wieku

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to 41 miast i gmin o łącznej powierzchni porównywalnej z Luksemburgiem. Na obszarze 2,5 tys. km2 mieszka obecnie 2,3 miliona osób a ponad 240 tysięcy firm wytwarza 8% polskiego PKB. Ambicją władz jest budowanie Metropolii XXI wieku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)

Nowoczesne miasto to skomplikowany, żywy organizm, który nieustannie się zmienia a ciągły rozwój wymaga wprowadzania nowych technologii, szczególnie w dziedzinie ekologii i elektromobilności. Nowoczesna metropolia musi być smart.

Smart city

Infrastruktura drogowa nowoczesnych miast to nie tylko ulice, chodniki i ścieżki rowerowe. To również najnowocześniejsze systemy pozwalające na bezproblemowe funkcjonowanie aglomeracji. Kluczowe jest sprawne zarządzanie ruchem drogowym za pomocą znaków zmiennej treści na bieżąco informujących kierowców o utrudnieniach oraz inteligentna sygnalizacja dostosowująca cykle zmiany świateł do natężenia ruchu. Nowe technologie to również sposób na skuteczną komunikację z użytkownikami transportu publicznego i sieci sharingowych. Metropolia pracuje nad utworzeniem wspólnego standardu dla systemów ITS, działających w jej miastach i gminach, które nadawałaby priorytet przejazdu komunikacji miejskiej. Prace w tym zakresie powinny zakończyć się do końca tego roku.

Coraz więcej gniazdek

XXI wiek to nasilająca się urbanizacja. Według prognoz w 2050 roku odsetek ludności miejskiej wyniesie 66% a to oznacza jedno: jeszcze większy ruch i obciążenie środowiska. Właśnie dlatego na terenie Metropolii intensywnie rozbudowywana jest sieć ładowarek EV. Katowice jako pierwsze miasto w Polsce prowadzi kompleksowe postępowanie na dzierżawę nieruchomości pod 61 punktów ładowania. Do końca 2020 roku ma powstać 100 miejsc, w których będzie można naładować baterie elektrycznego samochodu. Władze Metropolii dostrzegają również ogromny potencjał wodoru jako czystego paliwa przyszłości, które mogłoby być stosowane m.in. w autobusach.

Rower na prąd

Kilka sieciowych wypożyczalni i łącznie 900 rowerów - tak w tej chwili wygląda bikesharing w Metropolii, ale plany są dużo bardziej ambitne. Celem jest stworzenie Roweru Metropolitarnego - miejskiej sieci wypożyczalni rowerów elektrycznych, która docelowo ma być największym tego typu systemem w Europie. Już teraz władze Metropolii zamówiły 230 elektrycznych rowerów, z których korzystać będą pracownicy administracji publicznej i służby mundurowe.

Szynowa rewolucja

Skoro prąd, to również kolej. Przy zapewnieniu odpowiednich rozwiązań infrastrukturalnych transport szynowy jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Koncepcja Kolei Metropolitarnej, która w przyszłości ma stanowić kręgosłup transportowy metropolii obejmuje m.in. zakup nowoczesnych składów oraz zbudowanie 220 km nowych szlaków kolejowych. Całkowity koszt rozbudowy i modernizacji szacowany jest na 16 miliardów zł.

Paczka z nieba

Rozwój Metropolii to nie tylko ulice. To również przestrzeń nad nimi. Eksperci szacują, że do 2026 roku wartość rynku dronów wyniesie ponad 3 miliardy zł. Władze chcą by Metropolia była pierwszym miejscem, w którym drony będą używane do zadań komercyjnych, np. dostarczania przesyłek a administracja publiczna wykorzysta latające maszyny do patrolowania dróg i autostrad oraz koordynacji i wspierania akcji ratunkowych.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz