Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gospodarcze serce Polski

1
Podziel się:

Jedyna taka metropolia, czyli dlaczego trzeba inwestować akurat w tej części Polski? Odpowiedź jest prosta – tu jest przemysł, dobra komunikacja, pracownicy oraz studiują przyszłe kadry.

Gospodarcze serce Polski
(Shutterstock.com)
bEDtAMdh

W ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii działa ok. 240 tys. firm i przedsiębiorstw, które wytwarzają̨ ok. 8% PKB w Polsce – tyle oficjalnie i w liczbach. W praktyce stąd eksportuje się najwięcej – w roku 2016 wszystkie pozostałe polskie województwa wypadły gorzej. Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie znajduje się na przecięciu szlaków komunikacyjnych i to nie tylko krajowych, ale europejskich. Niedaleko stąd do Pragi, Wiednia, Budapesztu czy Bratysławy, które dzięki sieci dróg szybkiego ruchu znajdują się w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. Tak samo z głównymi ośrodkami miejskimi w kraju – z GZM można szybko dotrzeć do Wrocławia, Krakowa, Warszawy, a także wschodniej i zachodniej granicy.

Kto tu mieszka?

2,3 mln osób. Ważna jednak jest również gęstość zaludnienia, która wynosi 887 osób na km kwadratowy. Jeśli porównamy to ze średnią krajową (123 na km2) i dodamy od siebie, że aż 300 osób na każdy tysiąc aktywnie pracuje (w Polsce średnia wynosi 247), GZM opiszemy parametrem ważnym dla potencjalnych inwestorów. Nie dziwi rosnące zatrudnienie w sektorze usług dla biznesu – o 1/3 większe od 2016 roku.

Dlaczego inwestycje?

Region ma nie tylko silne tradycje przemysłowe (górnictwo węgla kamiennego czy hutnictwo istnieje tu od wieków), ale jest interesujący dla przedsiębiorstw nie tylko w sektorze przemysłowym, także w usługach i badaniach. Według raportu „Potencjał społeczno-gospodarczy GZM”, który opracowano w firmie PwC Advisory: „Metropolia stanowi 20% powierzchni województwa oraz funkcjonuje tu ponad 60% spółek handlowych zarejestrowanych w województwie śląskim. Jeden z podregionów Metropolii został uznany za najatrakcyjniejszy dla przemysłu, a wszystkie pozostałe podregiony województwa śląskiego znajdują się w pierwszej dziesiątce tego rankingu”. Warto podkreślić, że GZM ma nowoczesną powierzchnię biurową (na początku poprzedniego roku tylko w Katowicach było jej 460,6 tysięcy m2) – tego potrzebuje biznes.

bEDtAMdj

Kto inwestuje?

Według wspomnianego raportu wiele firm działa przede wszystkim w Katowicach, gdzie „oddziały mają m.in. Cap Gemini, IBM, ING Services Polska, PwC czy Unilever”. Swoją siedzibę ma tu największy w kraju dystrybutor energii elektrycznej Tauron, który wykorzystuje węgiel z 3 zakładów górniczych „obejmujących 1/3 krajowych bilansowych zasobów energetycznych tego paliwa”, a także JSW Innowacje S.A zajmująca się badaniami na rzecz Jastrzębskiej Spółki Węglowej nad wytwarzaniem wodoru z gazu koksowniczego. W przyszłości będzie można go wykorzystać w ogniwach paliwowych ekologicznych pojazdów.

Nowe firmy inwestują w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE), która ma 2614 hektarów i cztery podstrefy, gdzie przedsiębiorcy mogą liczyć na odpowiednio przygotowaną infrastrukturę z biurami, halami i magazynami oraz – co oczywiste – ulgi podatkowe. „Do tej pory 350 podmiotów zainwestowało w KSSE ponad 32 miliardy zł i utworzyło 75 tysięcy nowych miejsc pracy”. Poza Katowicami silnym ośrodkiem gospodarczym są Gliwice – mieszczą się tam biura SAP, Comarch czy Euvic.

bEDtAMdp

Kapitał ludzki

Metropolia ma solidne zaplecze edukacyjne. Na miejscu działa 28 szkół wyższych, w których uczyło się (dane za rok akademicki 2017/2018) ponad 111 tys. studentów. W roku 2018 Politechnika Śląska zajęła 4. miejsce w ogólnopolskim rankingu szkół technicznych i 9. miejsce w ogólnym rankingu polskich uczelni. Dodatkowo województwo śląskie jest w czołówce zgłoszeń wynalazków i udzielonych patentów (rok 2016).

bEDtAMdK
inwestycje
KOMENTARZE
(1)
ślonzok
2 lata temu
buhahahah Śląsk w tej chwili to najgorszy region do życia w Polsce a liczba miejsc pracy na 1000 osób jest na poziomie Podkapracia ale o tym się nie mówi. tu nawet już nie ma młodych kobiet bo wszystkie powyjeżdżały do Niemiec, Holandii, Warszawy itd.