Notowania

Autobus elektryczny. Autosan pokaże swój pojazd

Firma z Sanoka wyprodukowała pierwszy autobus elektryczny według swojego projektu. Obecnie jest on w trakcie uzyskiwania homologacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Autosan stawia na elektromobilność. (Fot: Darek Delmanowicz)

- Praca nad projektem zaczęła się w styczniu. Wszystko wykonaliśmy własnymi siłami. Pracuje u nas 34 inżynierów, którzy wykonali dobrą robotę" - powiedział PAP prezes Autosanu Eugeniusz Szymonik.

Jak podkreślił, najtrudniejsze przy produkcji było wszystko to, co wiąże się z elektryką. - Czyli mocowanie baterii, przeprowadzenie okablowania wysokiego i niskiego napięcia. Trudność sprawiały również urządzenia pomocnicze, bo w tym pojeździe jest zupełnie inna sprężarka, inna pompa wspomagania kierownicy, inna klimatyzacja i inne ogrzewanie niż w spalinowym autobusie - zaznaczył Szymonik.

W pojeździe baterie i wszystkie urządzenia sterujące są polskie, silnik zaś jest produkcji kanadyjskiej. Teraz pojazd jest w trakcie uzyskiwania homologacji. Proces ten powinien się zakończyć do końca listopada. Klienci będą mogli kupić autobus w jednym z trzech wariantów długości: 10, 12 i 18 metrowej.

Obejrzyj: Obejrzyj: Zmiany w VAT - co powinien wiedzieć przedsiębiorca

Zdaniem prezesa Autosanu, segment autobusów elektrycznych będzie dla firmy coraz ważniejszy. Jak zaznaczył Szymonik równolegle rozwijana będzie też linia autobusów na gaz sprężony CNG. - Jeśli w niedługim czasie rozpocznie się dystrybucja gazu płynnego, wówczas ruszymy też z produkcją autobusów na płynny gaz LNG - wyjaśnił i dodał, że w przyszłym roku Autosan wyprodukuje autobus z napędem wodorowym.

Szymonik podkreślił, że ten rok firma zamknie na "zero plus, czyli bez strat". Natomiast przyszły rok dla Autosanu ma być przełomowy, planowany zysk ma wynieść, według Szymonika, kilka milionów zł.

Pierwszy elektryczny autobus wyprodukowany przez Autosan będzie można zobaczyć podczas rozpoczynającego się w poniedziałek w podrzeszowskiej Jasionce Kongresu 590.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: autobus elektryczny, wiadomości, autosan, sanok
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-10-2019

FranekSzkoda że juz nie polski

04-10-2019

MADEJUrsus też pokazywał elektryczne autobusy,a nawet rzekomo miał zamówienia rządowe...

05-10-2019

rychoPropaganda w czystej postaci. Przypomnial mi sie Ursus ktory mial cala Afryke zalac tanimi traktorkami.

Rozwiń komentarze (21)