Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Babiš zapowiedział, że nie będzie rozmawiał z Morawieckim o Turowie. Przynajmniej nie w Brukseli

62
Podziel się:

Czeski premier Andrej Babiš nie zamierza rozmawiać z Mateuszem Morawieckim o sprawie Turowa. Obaj spotkają się dziś na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli. Babiš dał jednak do zrozumienia, że porozumienie zależy tylko od jednej kwestii.

Babiš zapowiedział, że nie będzie rozmawiał z Morawieckim o Turowie. Przynajmniej nie w Brukseli
Czeski premier Andrej Babiš nie chce rozmawiać z Morawieckim o Turowie (PAP/EPA, Olivier Matthys, POOL)
bESVCHgB

Premier Andrej Babiš powiedział przed odlotem do Brukseli na szczyt Rady Europejskiej, że nie planuje rozmawiać z premierem RP Mateuszem Morawieckim na temat sporu o Turów. Gdyby do rozmowy doszło, chce przekazać mu pogląd, że jedyną sprawą, która dzieli Polskę i Czechy, jest czas trwania umowy.

- Nie mam zamiaru negocjować - powiedział Babiš i dodał, że jeżeli polski premier do niego podejdzie podczas szczytu, to da mu do zrozumienia, że jedynym punktem spornym jest czas obowiązywania ewentualnej umowy. Babiš powołał się na opinie ministra środowiska Richarda Brabca i wiceministra spraw zagranicznych Martina Smolka.

Według nich negocjacje w sprawie umowy międzyrządowej zakończyły się fiaskiem w nocy 1 października br. z uwagi na brak zgody co do czasu jej obowiązywania.

bESVCHgD
Zobacz także: Polska zapłaci kary za Turów? Wiceminister wylicza koszty zamknięcia kopalni

Szczegółów negocjacji nie znamy, ale wiadomo, że najbardziej kluczową kwestią jest właśnie długość umowy. Czesi chcą, bo obowiązywała jak najdłużej, polscy negocjatorzy chcą z kolei jak najkrótszego terminu. Na dodatek strona czeska żąda, by umowa była niezrywalna, Polska chce mieć możliwość jej wypowiedzenia.

W środę w odpowiedzi na apel samorządowców z regionu Liberca, który sąsiaduje z kopalnią, czeskie ministerstwo środowiska zaproponowało Polsce wznowienie negocjacji w sprawie kopalni Turów. Rzeczniczka resortu Petra Roubiczkova powiedziała, że ma on poparcie przedstawicieli koalicji, która negocjuje powstanie nowego rządu Czech.

bESVCHgJ

Zdaniem przedstawicieli czeskich władz samorządowych zawarcie porozumienia z Polską jest ważniejsze od późniejszych sporów przed europejskimi sądami.

17 razy brak porozumienia

Polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu. Po 17 rundach rokowań z udziałem przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych oraz ekspertów i przedstawicieli samorządów, a także kierownictwa kopalni, 30 września minister Kurtyka poinformował, że rozmowy zakończyły się fiaskiem.

bESVCHgK

Czechy wniosły skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów w lutym br. Wnioskowały też o tzw. zastosowanie środka tymczasowego, czyli zakazu wydobycia. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która zagraża, zdaniem Pragi, dostępowi do wody mieszkańców okolicznych gmin. Skarżą się oni także na hałas i pył związany z wydobyciem węgla brunatnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESVCHhe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(62)
MichalR
miesiąc temu
Wolałbym gdyby po prostu Polska kopalnia płaciła te 500 tysięcy mieszkańcom a nie Unii. Po prostu rekompensaty dla ludzi. Rozdzielane proporcjonalnie do odwrotności kwadratu odległości od kopalni.
A idź
miesiąc temu
już Babis w niebyt polityczny.
Aga
miesiąc temu
Tylko ze Morawiecki niechce z nim już rozmawiać , z komunistami. Nasz Premier nie rozmawia
bESVCHhf
ali.b
miesiąc temu
Babis to powinien z Millerem,Cimoszewiczem czy Czarzastym porozmawiać.To jego kumple.
stracil
miesiąc temu
zeby i jeszcze chce kasac
...
Następna strona